Data publikacji:

Micro-ATX kontra Mini-ITX. Czym się różnią? 

Poszukując idealnej płyty głównej do komputera stacjonarnego, zwracamy uwagę na wiele technicznych aspektów budowy tego komponentu, które wpływają bezpośrednio na to, jakie podzespoły zainstalujemy w pececie, a także jak w przyszłości będzie można rozbudowywać maszynę. Dla wielu użytkowników ważne są również fizyczne wymiary komponentu, które wpływają na wielkość obudowy PC. Podpowiadamy, jak bardzo rozmiarem różnią się płyty wykonane w standardzie Micro-ATX i Mini-ITX.
micro atx vs mini itx

Płyta główna w komputerze – co warto wiedzieć?

Płyta główna w komputerze stacjonarnym pełni funkcję podobną do układu nerwowego organizmu – pozwala ona komunikować się wszystkim komponentom peceta, takim jak procesor, pamięć, dysk czy karta graficzna. Równocześnie wyposażona jest też w gniazda, w które wpinamy te części. Wybór płyty głównej determinuje w dużej części to, ile i jakie podzespoły zainstalujemy w pececie, co przekłada się na moc sprzętu, a także perspektywy na jego dalsze ulepszenie. 

Rozmiary płyty głównej – jakie mają znacznie?

Płyty główne różnią się swoimi fizycznymi rozmiarami i z reguły większe modele posiadają więcej portów przygotowanych do instalacji podstawowych komponentów. Fakt ten ma znaczenie zwłaszcza dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy korzystają z wielu dysków, dużej ilości pamięci RAM oraz specjalistycznych kart rozszerzeniowych. 
Przeczytaj nasz poradnik, jaka płyta główna dla gracza będzie dobrym pomysłem
Mniejsze płyty główne są również bardziej podatne na przegrzewanie się, fizyczne wymiary uniemożliwiają bowiem zainstalowanie odpowiednio dużych i skutecznych radiatorów lub osłon chroniących wrażliwą elektronikę przed ciepłem generowanym np. przez kartę graficzną.
Aby uniknąć problemów z kompatybilnością, wszyscy producenci płyt głównych stosują się do branżowych standardów przyjętych wiele lat temu. Dzięki temu płyty dostępne są w kilku z góry ustalonych wymiarach, które opisywane są za pomocą skrótów literowych. Najczęściej spotkamy się z płytami ATX, Mini-ATX i Micro-ATX.
Na wymiary płyt głównych zwracają uwagę także producenci obudów komputerowych. Z reguły większość najpopularniejszych standardowych modeli jest kompatybilna ze wszystkimi typami płyt. Jeżeli zależy nam jednak na bardzo kompaktowym PC, obudowy przeznaczone do budowy takiego komputera nie przyjmują większych płyt ATX. 
Pamiętajmy, że płyty Mini-ATX czy Micro-ATX charakteryzują się mniejszą liczbą portów rozszerzeniowych, a ponieważ z reguły umieszcza się je w niewielkich obudowach, nie podłączymy do nich topowych kart graficznych lub procesorów z dużym systemem chłodzenia. Z tego powodu zazwyczaj służą one przede wszystkim do budowy komputerów biurowych lub maszyn do ogólnego użytku. Nie sprawdzają się one najlepiej w dedykowanych pecetach gamingowych lub w sprzęcie przeznaczonym do profesjonalnych zastosowań.

Płyta główna Micro-ATX – charakterystyka

Płyty Micro-ATX są o około 25 procent mniejsze od najpopularniejszych modeli ATX, a ich wymiary to 24,4 na 24,4 centymetrów. Płyty Micro-ATX sprawdzają się w dowolnym typie najczęściej wybieranych obudów komputerowych. Ze względu na mniejszą powierzchnię roboczą, wyposażone są one w mniejszą liczbę złączy, co przekłada się na możliwości komputera. Przeważnie nie mają więcej niż dwa sloty na kość RAM, cztery lub sześć portów SATA, a także od dwóch do czterech złączy PCI Express. Oferują także gorsze wsparcie dla bardziej rozbudowanych systemów chłodzenia i podświetlenia peceta. 
Produkty z tej grupy zaprojektowane są z reguły z myślą o bardziej energooszczędnych i kompaktowych PC przeznaczonych do pracy biurowej lub ogólnego zastosowania (multimedia i internet). Znajduje to odzwierciedlenie w liczbie dostępnych modeli, która jest zdecydowanie niższa niż w przypadku płyt ATX. 
Należy jednak podkreślić, że niektórzy producenci oferują ograniczoną pulę urządzeń przeznaczonych dla graczy oraz bardziej wymagających użytkowników. Wspierają one najnowsze standardy technologiczne i procesory, wybór jest tutaj jednak zdecydowanie gorszy niż w przypadku standardowych płyt ATX, przy porównywalnych, a nawet czasami wyższych cenach. Na kupno modeli tego typu decydują się więc przeważnie osoby, którym zależy na mniejszej obudowie. 

Płyta główna Mini-ITX – charakterystyka

Płyty główne wykonane w standardzie Mini-ITX są jeszcze mniejsze od Micro-ATX – ich wymiary wynoszą 17 na 17 centymetrów. Tak mała przestrzeń sprawia, że projektanci wykorzystują maksymalnie każdy dostępny centymetr kwadratowy, co oczywiście wiąże się z wieloma kompromisami. Modele wyposaża się w pojedyncze złącze PCI Express, a także dwa sloty na kości pamięci RAM. Zwróćmy uwagę na to, że płyty Mini-ITX są zdecydowanie najmniej popularnym rozwiązaniem, z tego powodu zazwyczaj nie wspierają one najnowszych technologii oraz procesorów dostępnych na rynku. 
Płyty Mini-ITX są przeznaczone wyłącznie do budowy kompaktowych komputerów biurowych umieszczonych w obudowach przystosowanych do standardu ITX. Płyty oferują minimalną liczbę dodatkowych funkcji oraz portów wejścia/wyjścia. Co ciekawe, w sprzedaży znajdziemy jednak zawsze kilka modeli przeznaczonych dla entuzjastów, którzy stawiają sobie za wyzwanie zbudowanie w pełni funkcjonalnego gamingowego lub multimedialnego komputera w niewielkiej obudowie.