Data publikacji:

Assetto Corsa 2. Kiedy premiera? Jakie wymagania? Zapowiedzi i przecieki

Pierwsza odsłona serii Assetto Corsa z 2014 roku była odpowiedzią na zapotrzebowanie graczy na wysokiej klasy realistyczny symulator samochodów wyścigowych. Po premierze nieco mniejszego sequela, zatytułowanego Assetto Corsa Competizione, skupiającego się wyłącznie na autach klasy GT, która miała miejsce w 2019 roku, twórcy cyklu skupiają się w tej chwili na produkcji pełnoprawnej części drugiej. Odpowiadamy zatem, kiedy należy spodziewać się premiery Assetto Corsa 2, a także czego powinni spodziewać się po tytule jego zagorzali fani.
assetto corsa 2
Kompleksowe symulatory jazdy samochodami stanowią niszę, w którą inwestycja jest kompletnie nieopłacalna dla większości dużych deweloperów i wydawców. Produkcja gier tego typu wymaga bowiem nie tylko ogromnego nakładu pracy oraz opracowania zaawansowanych technologii, realistycznie odtwarzających zachowania auta w najróżniejszych warunkach, ale też pieniędzy na zakup licencji pozwalających na korzystanie z autentycznych modeli pojazdów.
Na apetyt fanów szybkich samochodów, którzy oczekują wysokiej klasy symulatora, odpowiedziało w ostatnim czasie kilka względnie niewielkich studiów deweloperskich, skupiających pasjonatów sportów motorowych. Jednym z nich jest włoski zespół Kunos Simulazioni, odpowiadający za serię Assetto Corsa, który powołany został w 2005 roku i początkowo zajmował się dostarczaniem oprogramowania dla profesjonalnych zespołów wyścigowych.
W ostatnich latach załoga Kunos Simulazioni rozrosła się do kilkudziesięciu osób. Dzięki finansowemu wsparciu ze strony nowego właściciela twórcy mogą zainwestować dodatkowe pieniądze w rozwój marki oraz innowacyjne rozwiązania poprawiające jakość symulacji oraz oprawy graficznej przyszłych gier.

Czego powinniśmy spodziewać się po Assetto Corsa 2?

Assetto Corsa 2 będzie nadal symulatorem z krwi i kości. Ambicją twórców jest zapewnienie jak najwyższego realizmu modelu jazdy. Oznacza to, że na zachowanie się pojazdu odpowiadać będą tysiące różnych czynników, począwszy od pogody, konfiguracji zawieszenia i tuningu poszczególnych części układu napędowego po temperaturę asfaltu oraz stopień zużycia opon. Autorzy nie wykluczają jednak pewnego ukłonu w stronę fanów bardziej zręcznościowych wyścigów. Jak będzie on wyglądał, nie jest na razie jednak jasne.
O ile w Assetto Corsa Competizione gracze byli ograniczeni tylko do samochodów klasy GT3 i GT4, sequel powróci do różnorodności znanej z pierwszej odsłony serii. Powinniśmy więc spodziewać się, że produkcja pozwoli zasiąść za kierownicą najróżniejszych bolidów, od najnowocześniejszych sportowych wehikułów po kilkudziesięcioletnie klasyki, a także modele terenowe.
Fani mogą liczyć również na to, że będą ścigać się po autentycznych trasach. Wiemy, że w tytule pojawi się na pewno legendarny tor Nürburgring, reszta potencjalnych tras oraz ich liczba pozostaje jednak pod znakiem zapytania.
Competizione było według twórców eksperymentem, pozwalającym im przetestować możliwości silnika Unreal Engine 4 oraz nowe rozwiązania techniczne, w grze która była skupiona tylko na jednej dyscyplinie sportów motorowych. Ostatecznie zdecydowali, że w Assetto Corsa 2 nie będą korzystali z najnowszego Unreal Engine 5, zamiast tego budują grę na podstawie własnej technologii, odpowiadającej ich bardzo specyficznym potrzebom związanym przede wszystkim z fizyką obiektów.
Autorski silnik jest przygotowany od podstaw z myślą o tytule, a czas pokaże, czy decyzja o jego wykorzystaniu będzie właściwa. Może bowiem mieć negatywny wpływ na wydajność tytułu oraz występowanie ewentualnych problemów technicznych.

Kiedy należy spodziewać się premiery Assetto Corsa 2?

Premiera Assetto Corsa 2 przewidywana jest na 2024 rok. Termin ten poznaliśmy dzięki raportowi finansowemu firmy Digital, spółki-matki studia Kunos Simulazioni, który opublikowany został w 2021 roku. Według potwierdzonych wówczas informacji prace nad tytułem miały już wówczas miejsce, nie można jednak wykluczyć, że debiut gry przesunięty zostanie na 2025 rok.

Na jakich platformach ukaże się Assetto Corsa 2? Jakie wymagania sprzętowe?

Nadal główną platformą sprzętową dla deweloperów pozostają oczywiście komputery PC. Właściciele gamingowych pecetów stanowią nieodmiennie podstawową grupę odbiorców samochodowych symulatorów jazdy. Platforma jest bowiem w pełni kompatybilna z praktycznie wszystkimi dostępnymi na rynku kierownicami oraz dodatkowymi akcesoriami. Dzięki zaawansowanym układom graficznym pasjonaci wyścigów mogą stworzyć w domowych warunkach wymarzone stanowiska dla wirtualnego kierowcy i cieszyć się najbardziej realistyczną oprawą graficzną, w najwyższych rozdzielczościach ekranu. Prawie na pewno możemy mieć więc pewność, że gra skorzysta z możliwości najnowszych GPU, w tym z technologii ray tracingu. Twórcy nie zapomną też o szerokim wsparciu dla fanowskich modyfikacji.
Podobnie jak dwie poprzednie części serii Assetto Corsa zmierza też na konsole. Tym razem będą to jednak znacznie potężniejsze systemy PlayStation 5 oraz Xbox Series X|S. Oznacza to, że pod względem oprawy graficznej tytuł na obu platformach zbliżony będzie wyglądem do wersji PC. Istnieje też drobna szansa, że deweloperzy mogą zaoferować wsparcie dla gogli rzeczywistości wirtualnej PSVR 2 na PlayStation.
Zdjęcie: mat. prasowe.