Data publikacji:

Anthem – poradnik dla początkujących

Jak grać w najnowszą produkcję studia BioWare?

22 lutego bieżącego roku do sprzedaży trafiła wyczekiwana produkcja od legendarnego studia BioWare. Producent postawił tym razem na tytuł, który kładzie ogromny nacisk na rozgrywki wieloosobowe. W poniższym poradniku dla początkujących dowiecie się, jak odpowiednio przygotować się do gry, jaka zbroja będzie dla was najlepsza i co zrobić, żeby jak najszybciej odblokować wypasione wyposażenie.

PORADY OGÓLNE:

W tym akapicie znajdziecie porady, które podpowiedzą wam, na co powinniście zwrócić uwagę podczas grania i jak zachowywać się na polu bitwy:

 • Kontroluj stan zdrowia i amunicji – w zależności od tego, jaką klasą postaci gracie, w Anthem niekiedy dosyć łatwo o utratę życie. Pamiętajcie więc o nieustannym robieniu uników oraz o regularnym zbieraniu czerwonych i niebieskich kryształów, które wypadają z pokonanych oponentów. Te pierwsze zapewniają odnowienie życia, natomiast drugie przywracają amunicję, jednocześnie uzupełniając magazynek, z którego aktualnie korzystacie.
 • Bądź w ciągłym ruchu – Bioware tak zaprojektowało rozgrywkę, żeby utrudnić graczom przebywanie nieustannie w jednym miejscu. Nawet przeładowywanie broni jest odpowiednio długie, żeby w tym czasie być bardziej narażonym na atak wroga. Korzystajcie z osłon, unikajcie pocisków, biegajcie i latajcie na tyle, na ile jest to możliwe.
 • Pamiętaj o chłodzeniu zbroi – latanie Javelinami nie jest ograniczone żadnym paliwem ani energią, ale przegrzaniem. Jeżeli zbyt długo unosicie się w powietrzu, wtedy zbroja osiągnie zbyt dużą temperaturę, a wy spadniecie na ziemię bądź w przepaść. Kontrolujcie pasek przegrzania – gdy będzie czerwony szybko zatrzymajcie się w bezpiecznym miejscu albo odszukajcie miejsc, gdzie jest woda. Wystarczy przelecieć przez wodospad lub wparować do jeziora, żeby javelin od razu ostygł.

 • Używanie zdolności – korzystanie z karabinów, strzelb i tym podobnych jest istotne, ale nie należny przy tym zapominać o zdolnościach javelinów. Te często mogą uratować życie całej drużynie, dlatego korzystajcie z nich z głową i tylko w odpowiednich sytuacjach. Ich odnawianie jest stosunkowo wolne, więc nie powinniście pozwalać sobie na zbyt dużo błędów. Pamiętajcie też o robieniu kombo, np. po zamrożeniu przeciwnika, przywalcie mu z pięści, żeby zwiększyć zadane obrażenia.
 • Lewituj – oprócz latania, javeliny potrafią lewitować nad powierzchnią ziemi. Korzystajcie z tego, ponieważ wtedy będziecie zadawać więcej obrażeń.
 • WYBÓR JAVELINA – KTÓRY JEST NAJLEPSZY?

  Odpowiedź na to pytanie jest niemożliwa, ponieważ javeliny zostały zaprojektowane w taki sposób, żeby każdy miał mocne i słabe strony. Bardziej zasadne byłoby pytanie – która zbroja będzie najlepsza dla was? Styl gry poszczególnych javelinów jest na tyle różny, że każdy z was z pewnością znajdzie swojego ulubieńca. Musicie jednak pamiętać, że na początku gry możecie wybrać tylko jeden zestaw, kolejne odblokujecie na wyższych poziomach doświadczenia – ósmym, szesnastym i dwudziestym szóstym. Dlatego warto zastanowić się zawczasu, z jakich umiejętności będzie wam się najlepiej korzystało, żeby gra sprawiała przyjemność, a nie była powodem do frustracji.

 • Łowca – zdecydowanie najbardziej zoptymalizowana klasa postaci, posiadająca pomieszane umiejętności pozostałych javelinów. Łowca oferuje także największą równowagę pomiędzy atakiem a obroną, co stawia go jako idealnego kandydata dla początkujących graczy. Łowca jest zarówno szybki, zwrotny oraz silny. Jego zdolności są dosyć proste i bazują w dużej mierze na granatach, pociskach zapalających i tego typu rzeczach.
 • Sztorm – tę zbroję można porównać do „magów” z innych RPG-ów. Sztorm oprócz klasycznego uzbrojenia, korzysta z mocy żywiołów, dzięki czemu może podpalać wrogów, zamrażać ich a nawet razić piorunami. Osobiście, bawiłem się w tej zbroi zdecydowanie najlepiej – nie dosyć, że jego ataki są skuteczne i często obszarowe, to na dodatek wyglądają niesamowicie efektownie.

 • Kolos – jeżeli lubicie w grach sieciowych klasy postaci typu „tank”, to Kolos będzie dla was idealny. Jak sugeruje jego nazwa, jest największą ze zbroi, a przy tym najbardziej wytrzymałą. Można wręcz powiedzieć, że to gąbka na pociski. Ponadto, Kolos wyposażony jest w tarczę, która dodatkowo zapewnia mu nietykalność.
 • Śmigacz – zbroja przeznaczona dla nadpobudliwych osób, które nie mogą wystać w miejscu. A tak na poważnie, głównym atutem Śmigacza jest jego niesamowita prędkość, dzięki czemu przeciwnik może mieć problem z trafieniem was. Niestety, odporność tej zbroi jest stosunkowo niska. Tego javelina polecałbym przede wszystkim graczom bardziej obcykanym z mechanikami Anthem. Lepiej zostawić ją na sam koniec.
 • Javelinów nie można zmieniać podczas misji, ani w grze swobodnej. Żeby tego dokonać, należy wejść do kuźni. Tam można również dokonać ulepszeń poszczególnych zbroi, a także pobawić się w ich personalizację, zmieniając barwy poszczególnych elementów oraz materiały, z jakich zostały wykonane.

  JAK ZDOBYĆ LEPSZE WYPOSAŻENIE?

  Odblokowywanie nowego sprzętu to esencja gier takich jak Anthem. W dziele BioWare zbieranie lootu jest również bardzo istotne, dlatego warto wiedzieć, co zrobić, żeby do ekwipunku wpadały lepsze spluwy i pozostałe akcesoria:

 • Poziom trudności – zapomnijcie o Easy, gra jest wtedy zbyt prosta i ogranicza mocno zdobywanie nowego sprzętu. Spróbujcie pograć przez kilka godzin na Normalu, a potem przerzućcie się na Hard. Wtedy będziecie mieć więcej szans na zdobycie rzadkich broni o bardzo dobrych parametrach.
 • Fortyfikacje – bardzo trudne misje, w których po utracie życia nie można się odrodzić. W grę wchodzi jedynie wskrzeszenie przez członków drużyny. Fortyfikacje zwieńczone są zazwyczaj walką z wymagającym bossem. Opłaca się jednak je robić, ponieważ otrzymane wyposażenie w pełni rekompensuje trud misji.

 • Zadania i kontrakty agentów – są to rodzaje misji pobocznych, które są tak naprawdę opcjonalne. Potraktujcie je natomiast jako podstawowe, ponieważ po ich zaliczeniu otrzymujecie dodatkowy sprzęt, w tym elementy do personalizacji zbroi.
 • Wydarzenia – podczas gry swobodnej możecie zwiedzać całą mapę. Co jakiś czas aktywowane są losowe wydarzenia. Nie omijajcie ich, tylko próbujcie zaliczać. Z pewnością się wam to opłaci.
 • Autor: Łukasz Morawski