Data publikacji:

Alternatywna historia w grach

Co by było, gdyby historia potoczyła się inaczej?

Książki, takie jak chociażby Człowiek z Wysokiego Zamku Philipa K. Dicka, od dekad pobudzają wyobraźnię czytelników do rozważań nad tym, co by było, gdyby historia pobiegła innym torem. Również twórcy gier niejednokrotnie sięgali do tej tematyki i kreowali własne wizje alternatywnej rzeczywistości. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie tych najbardziej znanych i lubianych pomysłów ze świata elektronicznej rozrywki.

Command Conquer: Red Alert

Akcja oryginalnego Red Alerta toczy się w alternatywnej rzeczywistości, w której Albert Einstein przeniósł się w czasie do Niemiec połowy lat 20., aby zapobiec wybuchowi II wojny światowej. W Landsbergu naukowiec spotyka młodego Adolfa Hitlera, który dopiero co opuścił więzienie, i zapobiega jego dojściu do władzy. Jak nietrudno się domyślić, nie wszystko poszło tak, jak miało.

II wojna światowa i tak wybucha z tą jednak różnicą, że w Europie zabrakło siły, która byłaby w stanie przeciwstawić się Związkowi Radzieckiemu pod przywództwem Józefa Stalina, który w 1950 roku rozpoczyna inwazję na Europę. Szybko formuje się sojusz, który rzuca wyzwanie agresorowi. W kolejnych odsłonach serii Red Alert kontynuowany jest wątek alternatywnej wersji historii.

Producent: Westwood Studios

Rok wydania: 1996

Gatunek: RTS

Wolfenstein: The New Order

Akcja Wolfenstein: The New Order rozgrywa się latach 60. XX wieku. Dzięki wejściu w posiadanie zaawansowanej technologii, Trzeciej Rzeszy udaje się przeciwstawić Aliantom. W 1948 roku Niemcy zrzucają bombę atomową na Manhattan zmuszając tym samym Stany Zjednoczone do kapitulacji. Świat zmienia się nie do poznania.

Producent: Machine Games

Rok wydania: 2014

Gatunek: FPS

Lionheart: Legacy of the Crusader

W 1192 roku w trakcie Trzeciej Krucjaty Ryszard Lwie Serce pokonał Saladyna i zdobył Akrę, a następnie za podszeptem złego doradcy skazał na śmierć 3000 więźniów. Masakra okazała się być częścią tajemniczego rytuału, który doprowadził do kataklizmu. W efekcie struktura rzeczywistości została naruszona, a do naszego świata przedostały się duchy i demony.

Gracz wciela się w potomka Ryszarda Lwie Serce, który przemierza odmienioną przez magię XVI-wieczną Europę. W trakcie podróży spotyka znane historyczne postaci, takie jak Galileusz czy Leonardo Da Vinci. Może też dołączyć do Templariuszy (którzy w alternatywnej rzeczywistości nigdy nie zostali zniszczeni), Inkwizycji czy fikcyjnego zakonu Rycerzy Saladyna.

Producent: Reflexive Entertainment

Rok wydania: 2003

Gatunek: RPG

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

W 2006 roku, w 20 lat po katastrofie elektrowni jądrowej, w Czarnobylu dochodzi do kolejnego wybuchu, który doprowadził do mutacji ludzi i zwierząt, jak również powstania licznych anomalii. Wojsko zamyka obszar o promieniu 30 kilometrów wokół elektrowni tworząc strzeżoną strefę, do której zapuszczają się jedynie Stalkerzy - tajemniczy poszukiwacze artefaktów i łowcy skarbów.

Tło, choć znacznie zmienione, i część nazewnictwa zapożyczone zostały z książki fantastyczno-naukowej Borisa i Arkadija Strugackich Piknik na skraju drogi oraz luźno bazującego na książce filmu Andrieja Tarkowskiego Stalker z 1979 roku.

Producent: GSC Game World

Rok wydania: 2007

Gatunek: FPS

The Order: 1886

The Order 1886 przenosi gracza do alternatywnej rzeczywistości, w której ludzie od stuleci walczą z ludzko-zwierzęcymi hybrydami. Mamy rok 1886, miejsce akcji: wiktoriański Londyn. Za sprawą rewolucji przemysłowej, która w świecie gry jest wynikiem odwiecznego konfliktu, ludziom w końcu udało się zyskać przewagę w walce z hybrydami.

Gracz wciela się w członka tytułowego Zakonu, który stulecia wcześniej został założony przez mitycznego króla Brytanii Artuta Pendragona w celu obrony ludzkości. W trakcie gry spotykamy słynne historyczne postaci, takie jak na przykład Nikola Tesla, który jest zbrojmistrzem Zakonu.

Producent: Ready at Dawn

Rok wydania: 2015

Gatunek: TPS

Seria Assassin's Creed

Seria Assassin's Creed to doskonały przykład na to, jak można przeplatać wątki historyczne z fikcyjnymi. O ile w pierwszych odsłonach serii skala konfliktu pomiędzy Templariuszami i Asasynami nie była tak duża, o tyle twórcy coraz śmielej bawią się koncepcją realnego wpływu walczących stron na historię świata.

Odwieczny konflikt Asasynów i Templariuszy kształtował historię Włoch, Imperium Ottomańskiego, Stanów Zjednoczonych, Francji, a wkrótce także Wielkiej Brytanii. Nie zapowiada się na to, żeby seria miała zostać zakończona w najbliższych latach, czeka nas zatem zapewne jeszcze wiele podróży w alternatywną przeszłość.

Producent: Ubisoft

Rok wydania: 2007-???

Gatunek: Action-adventure

Autor: Dawid Sych