Polecamy: Telefon do Call of Duty: Mobile
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, co wpływa na płynną pracę smartfona i obrót ekranu w momencie, gdy korzystając z urządzenia, przekręcimy go z pozycji pionowej na pozycję poziomą? To właśnie zasługa akcelerometru.
Akcelerometr to miniaturowy przyrząd, który służy do precyzyjnego pomiaru zarówno liniowych, jak i kątowych przyśpieszeń. Co to oznacza? Dzięki niemu smartfon ma możliwość dokonywania pomiaru ruchu oraz potencjalnego przyśpieszenia ruchu urządzenia, w którym jest on stosowany. Często urządzenie to zamiennie nazywane jest przyspieszeniomierzem.
W zależności od specyfiki konstrukcji, wymienić możemy akcelerometry optyczne, mechaniczne, indukcyjne, elektromechaniczne czy tensometryczne. W smartfonach z reguły wykorzystywane są akcelerometry elektromechaniczne. Choć przyspieszeniomierze znalazły swój udział w budowie smartfonów na początku XXI wieku, to sama idea urządzenia była już znana i wykorzystywana znacznie wcześniej.
Tak niepozorne urządzenie, jakim jest akcelerometr, umożliwia użytkownikom smartfona wykonywanie oczywistej czynności, jaką jest obrót smartfona z zachowaniem odpowiedniej orientacji ekranu. Dzięki temu, oglądając ulubiony serial lub film na smartfonie, możemy poszerzyć widok poprzez poziome ustawienie ekranu bez utraty jakości obrazu. Czy to jednak jedyne zastosowanie akcelerometru w naszych telefonach?
Akcelerometr jest też szeroko wykorzystywany w wielu aplikacjach mobilnych, które instalujemy na swoim telefonie. Z pomocą urządzenia możemy poczuć jeszcze większą satysfakcję z gier mobilnych, których sterowanie polega na przechylaniu ekranu smartfona. Producenci publikujący aplikacje polegające na mierzeniu liczby kroków, pięter lub przebytych kilometrów również swoją podstawową funkcję aplikacji opierają na akcelerometrze.
Wraz z rozwojem rynku nowoczesnych smartfonów, są one wyposażone w coraz bardziej profesjonalne aparaty i kamery, dzięki którym zdjęcia i filmy są najwyższej jakości. Bardzo często wysoka jakość nagranego filmu uwarunkowana jest nie tylko światłem, ale też stabilnością ekranu. Podczas tradycyjnego nagrywania kamerą, do ustabilizowania kadru wykorzystywany jest statyw.
Coraz częściej jednak, decydując się na wykorzystanie wbudowanej kamery w telefonie, musimy obyć się bez dodatkowych urządzeń stabilizujących. Na szczęście, dzięki akcelerometrowi i dodatkowym czujnikom, jesteśmy w stanie uzyskać doskonały efekt video.
Smartfon to nie jedyne urządzenie, w którym akcelerometr jest wykorzystywany. Tak popularne dzisiaj tablety, smartwatche czy smartbandy nie mogłyby obejść się bez użycia akcelerometru. To jednak nie wszystko. Coraz większą popularnością cieszą się drony, dzięki którym możemy obserwować świat z lotu ptaka. Również w nich zastosowana jest technologia akcelerometru.
Jednak, jak wcześniej wspomniano, idea liniowego i kątowego pomiaru przyśpieszenia była znana jeszcze przed erą smartfonów. Popularność i przydatność akcelerometrów zrodziła się w branży motoryzacyjnej, gdzie mikrourządzenia stworzone na bazie technologii MEMS były wykorzystywane do zapewnienia kierowcom bezpieczeństwa na drogach. Pierwsze akcelerometry były montowane w systemach poduszek powietrznych. Dzięki funkcjonalności urządzenia, poduszki powietrzne uaktywniają się w momencie nagłego spadku prędkości.
Jak więc widać, nieznane urządzenie, jakim jest akcelerometr, znacznie wpływa na jakość korzystania z nowoczesnych zdobyczy techniki. Dzisiaj nikt nie wyobraża sobie smartfona, który nie posiada funkcji autoobrotu. To właśnie dzięki akcelerometrom istnieje taka możliwość.