Data publikacji:

Czy wymiana procesora w laptopie jest możliwa?

Laptopy postrzegane są jako urządzenia o całkowicie zamkniętej konstrukcji z ustaloną z góry konfiguracją sprzętową. Stwierdzenie to oczywiście jest prawdziwe w przypadku dużej części modeli dostępnych na rynku. Jak się jednak okazuje, wymiana procesora w laptopie jest realną możliwością dla wielu z nas, aczkolwiek operacja ta wymaga odpowiedniej wiedzy, przygotowania oraz narzędzi.

Czytaj również: Jaki procesor do laptopa?

wymiana procesora w laptopie
Użytkownicy laptopów zazwyczaj wybierają je ze względu na komfort użytkowania oraz niewielkie rozmiary, które pozwalają na pracę i zabawę w dowolnym miejscu. Gdy w ich sprzęcie nastąpi jednak jakaś usterka lub zacznie on niespodziewanie spowalniać, z zazdrością odwracają wzrok w stronę posiadaczy komputerów stacjonarnych, którzy z łatwością mogą dobierać i wymieniać poszczególne podzespoły peceta.

Wciąż większość z nas nie zdaje sobie jednak sprawy, że podobną operację można przeprowadzić również na komputerze przenośnym. Poza zdecydowanie najprostszym rozszerzeniem dostępnej pamięci RAM, teoretycznie możemy zdecydować się również na wymianę procesora w laptopie. Jest to dość problematyczne przedsięwzięcie, zdecydowanie dla bardziej zaawansowanych użytkowników, ma ono jednak swoje oczywiste zalety.

Kiedy i po co wymienić procesor w laptopie?

Procesor w laptopie wymieniamy zazwyczaj w dwóch przypadkach – kiedy ulega on awarii lub przyczynia się bezpośrednio do zbyt wolnej pracy komputera. Pierwszej sytuacji nie trzeba specjalnie tłumaczyć. CPU komputera przenośnego psuje się najczęściej z powodu różnego rodzaju usterek fabrycznych, a także np. nadmiernego przegrzewania się.

Drugi przypadek jest znaczniej mniej dramatyczny. Zdarza się, że po aktualizacji używanego przez nas oprogramowanie lub gier, deweloperzy zwiększają ich wymagania sprzętowe, przez co stary CPU nie zawsze jest w stanie zapewnić komputerowi odpowiednią wydajność. Jest to zauważalne zwłaszcza w przypadku profesjonalnych aplikacji do edycji wideo i zdjęć, które opierają się w dużej mierze na mocy obliczeniowej procesora.

Jak wymieniamy procesor w laptopie?

Zanim zaczniemy szukać nowego procesora, w pierwszej kolejności jesteśmy zmuszeni, by sprawdzić, czy da się w ogóle wymienić go w naszym modelu komputera. Niestety, w wielu wypadkach będzie to kompletnie niemożliwe bez zniszczenia sprzętu. Część producentów na stałe zespaja CPU z płytą główną i skleja obudowę laptopa, albo uniemożliwia jej otwarcie bez specjalistycznych narzędzi serwisowych. W takich przypadkach zmuszeni jesteśmy zrezygnować z dalszych prób zmiany podzespołów. Przypomnijmy również, że każde zerwanie fabrycznych plomb komputera unieważnia naszą gwarancję na komputer.

Ponieważ nie możemy wymienić całej płyty głównej laptopa, przy wyborze nowego CPU jesteśmy ograniczeni wyłącznie do rodziny układów, w której skład wchodzi nasz oryginalny procesor. Jeżeli kupiliśmy np. komputer z wyższej półki cenowej, może okazać się, że wymiana mija się celem, bowiem posiadamy najszybszy możliwy układ obsługujący dane złącze CPU. Zamiennik musi nie tylko pasować do tego samego gniazda, ale również posiadać zbliżony współczynnik TPD, określający jego maksymalną pobieraną moc elektryczną, która zamieniana jest na ciepło. Bez odpowiedniego zasilania nowego CPU nasz komputer nie uruchomi się poprawnie lub będzie sprawiał co rusz problemy.

Sam proces wymiany przebiega w podobny sposób, jak w przypadku stacjonarnych PC. Stary procesor wyjmuje się ostrożnie z gniazda, w pierwszej kolejności odbezpieczając złącza oraz usuwając radiator. Po włożeniu nowego CPU nakładamy na niego nową warstwę
Autor: Michał Kułakowski