Data modyfikacji:

Co musisz wiedzieć o wymianie matrycy w laptopie?

Laptop to urządzenie, które towarzyszy nam w ostatnich miesiącach praktycznie przy okazji każdej czynności. Bez względu na to, czy pracujemy, uczymy się, robimy zakupy, czy relaksujemy przy dobrym filmie, laptop jest cały czas z nami. Jak to jednak bywa z nowoczesnym sprzętem, tak również w przypadku mocno eksploatowanego laptopa, czasem może wystąpić jakaś awaria. Szczególnie narażona na tego typu awarie czy mechaniczne zniszczenia jest matryca. Co powinniśmy wiedzieć o wymianie matrycy w naszym laptopie?

Polecamy: Jaką matrycę do laptopa wybrać?

matryca

W jakich sytuacjach matryca może ulec awarii?

Matryca stanowi jeden z delikatniejszych komponentów, który składa się na całość prawidłowo funkcjonującego laptopa. Niestety jest to również jeden z tych elementów, który najczęściej pada ofiarą awarii mechanicznych. W jakiej sytuacji matryca najczęściej ulega zniszczeniu?

Najpopularniejszy przykład to uderzenie laptopa o ziemię. W takiej sytuacji matryca pod naporem siły pęka, czyniąc korzystanie z laptopa niemożliwym. Innym częstym przypadkiem jest położenie ciężkiego przedmiotu lub oparcie się ręką o delikatny ekran monitora. Warto również każdorazowo podczas zamykania laptopa zwrócić uwagę na to, czy na klawiaturze nie znajduje się żaden drobny przedmiot. Przykładowe zamknięcie pokrywy z długopisem w środku może zwiastować zniszczenie matrycy.

Ostatnim przypadkiem awarii matrycy może być przedostanie się cieczy, czy to wylanej przypadkiem, czy to środka czyszczącego ekran monitora.

Kiedy matrycę warto wymienić, a kiedy naprawić?

Jeśli nasza matryca ucierpiała wskutek awarii mechanicznej, w 99% przypadków niezbędna jest jej wymiana, co jednak nie powinno wiązać się z ogromnym problemem, szczególnie gdy posiadamy laptop znanej marki.

Istnieje jednak szereg sytuacji, w których matryca nadaje się do wymiany, co nie generuje tak poważnych kosztów. Przykład? Zalana matryca jest jeszcze do odratowania. Wystarczy, że w miarę szybko ekran zostanie odkręcony, a matryca wyciągnięta i osuszona. Problemy z działaniem ekranu mogą również wystąpić wskutek przedostania się kurzu do wewnątrz. Taka usterka również nadaje się do naprawy.

Warto wspomnieć jeszcze o innych defektach matrycy, które mogą wystąpić jako skutek awarii innych podzespołów, jak inwertera czy karty graficznej. Przykłady można mnożyć, dlatego w przypadku problemów z działaniem matrycy posłużmy się doświadczeniem specjalisty, który określi zakres szkody i zadecyduje, czy dana matryca nadaje się do naprawy, czy wymiany.

Jak wybrać odpowiednią matrycę do swojego laptopa?

Gdy matryca wymaga wymiany, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które są najważniejsze w doborze tego podzespołu. Jakie to czynniki?

Na pewno przekątna ekranu, która musi idealnie pasować do matrycy. Znając markę laptopa, najłatwiej znaleźć pasującą rozmiarem matrycę, wykorzystując nazwę modelu. To daje nam gwarancję wyboru idealnie dopasowanej matrycy do naszego sprzętu. Kolejna kwestia to rozdzielczość ekranu laptopa. Tutaj również powinniśmy sugerować się matrycami dedykowanymi do modelu naszego laptopa. Nie warto stawiać na tańsze zamienniki, gdyż rozdzielczość może różnić się, a co więcej, wtyk połączeniowy może nie być kompatybilny z modelem naszego laptopa.

Wymiana matrycy w laptopie - podstawowe wskazówki

Jeśli wyposażyliśmy się w nową matrycę, czas na wymianę. Na początek zajmijmy się demontażem ramki laptopa (odkręcając wszystkie śrubki znajdujące się za zaślepkami), a następnie demontażem wadliwej matrycy. Matryca w większości nowoczesnych modeli laptopów jest przytwierdzona za pomocą metalowych uchwytów. W tym celu przyda nam się specjalistyczny mały wkrętak, którym poradzimy sobie nawet z niestandardowymi śrubami.

Odkręcenie matrycy ukaże nam zarówno wtyk, przewody, jak i taśmę video. Często możemy odłączyć przewody przy pomocy specjalnych klipsów. Następny krok to montaż nowej matrycy - połączenie przewodów oraz taśmy, a w dalszym kroku dokładne przykręcenie zarówno matrycy, jak i ramki laptopa.

Wymiana matrycy nie stanowi dużego wyzwania, jeśli jednak chcemy zagwarantować sobie prawidłowość działania laptopa, zwróćmy się o pomoc do serwisu laptopów, gdzie doświadczony specjalista sprawnie wykona profesjonalną wymianę matrycy laptopa.

Autorka: Norbert Rukowski