Data publikacji:

Wymiana dysku w laptopie krok po kroku 

Nowy dysk w laptopie pozwoli na przechowywanie większej ilości plików, a w niektórych wypadkach sprawi, że komputer będzie działał o wiele szybciej. Podpowiadamy krok po kroku jak dokonać wymiany dysku w laptopie. 

Dlaczego warto wymienić dysk w laptopie? 

Dyski twarde montowane w wielu komputerach mają ograniczoną pojemność. Po pewnym czasie okazuje się, że miejsce zapełnia się tak szybko, że przechowywanie nowych danych jest po prostu niemożliwe. Pewnym rozwiązaniem jest zakup dysku zewnętrznego, jednak dla wielu osób to rozwiązanie nie sprawdza się, ponieważ dysk trzeba przenosić ze sobą w torbie. Istnieje ryzyko, że pamięć przenośna zostanie uszkodzona lub zagubiona. 


Jednak wymiana dysku nie powinna ograniczać się wyłącznie do zwiększenia pojemności w laptopie. Wiele modeli ma wbudowane dyski HDD, które charakteryzują się niskimi transferami danych. Dodatkowo, ze względu na elementy mechaniczne są one narażone na uszkodzenia. Pod tym względem zdecydowanie lepiej spisują się dyski SSD. 

Osiągane prędkości są kilkukrotnie wyższe od dysków SSD, co w efekcie wpływa na szybsze ładowanie się systemu, a także przesyłanie plików. Po wymianie dysku różnicę odczujesz niemal natychmiast! Koszt takiej wymiany jest znacznie tańszy niż zakup nowego laptopa. 

Wymiana dysku w laptopie krok po kroku 

Wymiana dysku w laptopie nie jest skomplikowaną czynnością, dlatego praktycznie każdy będzie mógł przeprowadzić taki zabieg w domowych warunkach. Do wymiany dysku na pewno potrzebny będzie śrubokręt krzyżakowy lub torx. To zależy już od konkretnego modelu laptopa. Przed rozpoczęciem pracy, warto spojrzeć na instrukcję obsługi urządzenia. To pomoże zlokalizować wszystkie elementy, które będzie trzeba odkręcić. 

W pierwszej kolejności demontujemy dolną klapę. Następnie trzeba będzie usunąć klapkę serwisową, która zazwyczaj trzyma się na specjalnych zatrzaskach. Specyfika poszczególnych modeli laptopów może się różnić, dlatego nie ma jednego sposobu na wyciągnięcie dysku z komputera. Ostatnim etapem jest odłączenie starego dysku i wymiana go na nowy. 

O tym warto pamiętać przed wymianą dysku: 

  • odłącz komputer od zasilania 
  • wykorzystaj śrubokręt magnetyczny 
  • zachowaj ostrożność podczas wymiany 

Czy w każdym laptopie jest możliwa wymiana dysku? 

Niestety, ale samodzielna wymiana dysku twardego nie jest możliwa we wszystkich laptopach. W niektórych modelach komputerów wymiana wiążę się z demontażem wielu podzespołów. Wykonując takie czynności w domowych warunkach łatwo o uszkodzenie innych elementów laptopa. Najlepszym i jednocześnie najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wizyta w serwisie. To pozwoli cieszyć się nowym dyskiem bez obaw, że coś pójdzie nie tak podczas samodzielnej naprawy. 

Polecane dyski twarde do laptopów 

GOODRAM CX400 256 GB 

Doskonały stosunek jakości do ceny sprawił, że wielu użytkowników do swoich laptopów zakupiło właśnie produkt firmy GOODRAM. Odczyt 550 MB/s i zapis 490 MB/s to wyniki, których nie powstydziłyby się dużo droższe dyski.  

Seagate Barracuda 2 TB 2,5” 

Jeśli poszukujesz pojemnego dysku SSD w rozsądnej cenie, to Seagate Barracuda idealnie sprawdzi się w tej roli. Prędkość wynosząca 5400 obr./min zapewnia dobrą wydajność. Dysk sprawdzi się doskonale do codziennego użytkowania. 

Samsung 860 EVO 1 TB 2,5” 

Świetnie oceniany dysk twardy oferuje wysoki odczyt danych na poziomie 550 MB/s. W przypadku zapisu jest on w stanie wyciągnąć nawet 520 MB/s. Producent zastosował w tym modelu 64-warstwową kość pamięci V-Nand, która zwiększa niezawodność dysku. 

Artykuły, które warto przeczytać: 

Zdjęcie: Materiały prasowe producenta

Autor: Bartłomiej Mazurek