Data publikacji:

Warhammer 40,000: Darktide. Premiera, fabuła i rozgrywka

System fabularny Warhammer (zarówno Fantasy, jak i 40,000), wykreowany przez brytyjską firmę Games Workshop, daje twórcom gier komputerowych ogromne pole do popisu. Na przestrzeni lat otrzymaliśmy całą masę strategii czasu rzeczywistego, akcyjniaków, karcianek czy turówek. Za jakiś czas do tego grona dołączy dynamiczna strzelanka trzecioosobowa, za którą odpowiada studio Fatshark. Sprawdźcie, co na ten moment wiemy o Warhammer 40,000: Darktide.

warhammer 40000

Warhammer 40,000: Darktide – premiera i platformy

O najnowszej grze osadzonej w uniwersum Warhammer 40,000 usłyszeliśmy po raz pierwszy w lipcu 2020 roku podczas trwania prezentacji Xbox Game Showcase, na której Microsoft prezentował produkcje zmierzające na ich nową konsolę.

Na opublikowanym przez twórców materiale filmowym pojawiła się informacja o dacie premiery Warhammer 40,000: Darktide. Wynika z niej, że dzieło studia Fatshark zadebiutuje dopiero w 2021 roku. Konkretny termin na ten moment pozostaje niestety tajemnicą.

Zwiastun dał nam natomiast konkretną informację dotyczącą platform, na jakich będziemy mogli zagrać w ten tytuł. Z filmu wynika, że Darktide tworzone jest z myślą o komputerach osobistych oraz konsoli Xbox Series X. Wszystko wskazuje więc na to, że posiadacze Xbox One X będą musieli obejść się smakiem. Nie wiadomo też w tej chwili, co z edycjami na urządzenia Sony.

Jeśli natomiast chodzi o wersję pecetową, to ta dostępna będzie również na Steamie. Gra w dniu premiery udostępniona zostanie od razu subskrybentom usługi Xbox Game Pass.

Co wiemy o Warhammer 40,000: Darktide?

Za prace nad grą odpowiada studio Fatshark, mające na swoim koncie dwa sieciowe RPG-i osadzone w uniwersum Warhammer Fantasy. Mowa oczywiście o marce Vermintide, która spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem wśród graczy i recenzentów.

Druga odsłona może pochwalić się średnią ocen w serwisie Metacritic na poziomie 82/100. Taki wynik sugeruje, że mamy do czynienia z doświadczonym producentem, który wie, jak podejść do materiału źródłowego.

W Darktide, podobnie do Vermintide, akcję będziemy obserwowali z oczu bohatera. Gra rezygnuje jednak z systemu Fantasy na rzecz futurystycznego uniwersum 40,000. Produkcja nadal będzie mocno nastawiona na dynamiczną walkę z przeciwnikami, lecz tym razem położy jeszcze większy nacisk na elementy strzelankowe. W końcu w grze przejmiemy kontrolę nad komandosami (ale nie Space Marines!) wyposażonymi w najróżniejsze rodzaje broni palnej. Do dyspozycji graczy zostaną oddane również miecze i inne bronie białe.

Rozgrywka została zaprojektowana z myślą o czteroosobowej kooperacji, w której gracze będą musieli stawić czoła przeciwnikom sterowanym przez komputer. Każdy z bohaterów ma posiadać unikatowe wyposażenie oraz zdolności, dzięki czemu użytkownicy zostaną zmuszeni do współpracy w celu dotarcia do finału.

Akcja Warhammer 40,000 Darktide ma być osadzona na planecie Atoma Prime. Kult heretyków, znany jako Admonition, próbuje przejąć kontrolę nad miastem-rojem Tertium, na co siły Inkwizycji nie mogą przystać. Zadaniem graczy będzie powstrzymanie hord trupów kontrolowanych przez Chaos. Całość ma zostać utrzymana w mrocznej, wręcz horrorowej, atmosferze.

Studio Fatshark poinformowało, że ich najnowsze dzieło będzie bazowało na autorskim silniku graficznym Autodesk Stingray, który został stworzony z myślą o serii Warhammer: Vermintide. Oprawa wizualna ma oczywiście być odpowiednio podrasowana i dostosowana do standardów dziewiątej generacji konsol. Wymagania sprzętowe Warhammer 40,000 Darktide na ten moment nie są znane.