Data publikacji:

Test: Overmax Steelcore 1010 3G

Overmax udowodnił, że nie potrzeba ogromnych nakładów, aby stworzyć wydajny i dobrze wykonany tablet.

Czy może stawać w szranki razem z najnowszymi modelami topowych marek? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w naszej recenzji, do lektury której serdecznie zapraszamy.

Design i wykonanie

Tablet firmy Overmax został wykonany w ciekawej stylistyce przywodzącej na myśl produkty klasy premium. Design urządzenia jest bardzo schludny i jednolity. Steelcore 1010 3G wykonany jest w większości z aluminium wysokiej jakości z plastikowymi wstawkami na ramkach urządzenia i górnej części tylnej obudowy. Tym co również przyciąga wzrok jest niewielka grubość tabletu (ok. 10 mm) która razem z dobrym spasowaniem obudowy oraz przycisków sprawia że trzymając Steelcore 1010 3G w rękach mamy wrażenie posiadania produktu z najwyższej półki jakościowej. Obraz ten zaburza jedynie skrzypiące czasami plastikowe wykończenie okolic aparatu głównego, aczkolwiek nie psuje to bardzo dobrego pierwszego wrażenia.

Rozłożenie złączy w tablecie jest przemyślane i dzięki temu podłączanie urządzeń peryferyjnych nie sprawia żadnego problemu. Steelcore 1010 3G wyposażony jest gniazdo słuchawkowe Mini Jack 3,5 mm, port Micro USB, Mini HDMI oraz czytnik kart MicroSD o pojemności do 32GB. Mikrofon wbudowany urządzenie również ulokowany jest w optymalnym miejscu dzięki czemu możliwe jest wykonywanie połączeń głosowych o ile przyjdzie nam do głowy wykonywać połączenia tabletem tej wielkości.

Wyposażenie

Steelcore 1010 3G wyposażony jest w 4-rdzeniowy procesor MediaTek MT8389 współpracujący z 1 GB pamięci operacyjnej DDR3 oraz chipem graficznym PowerVR SGX544MP. Poza tym producent oddał użytkownikom do dyspozycji 16GB pamięci masowej, modem 3G Dual Sim obsługujący popularny standard Aero2, oraz dwa aparaty. Tylni o matrycy 5 Mpix i przedni o matrycy 2 Mpix. Tablet firmy Overmax został wyposażony również w moduł GPS i Bluetooth w standardzie 4.0 Sprzęt kontrolowany jest przez jedną z najnowszych dystrybucji systemu Android w wersji 4.4 KitKat.

Całość sprawdza się naprawdę wyśmienicie, tablet nie ma żadnych problemów z płynnością, nawet najnowsze, wymagające aplikacje działają na nim bez żadnych problemów zwalniając tylko czasami przy najbardziej wymagających produkcjach 3D. System działający na urządzeniu pozbawiony jest autorskich nakładek producenta, więc w praktyce mamy do czynienia z czystym systemem Android od Google, z preinstalowanymi jedynie kilkoma aplikacjami jak np. antywirus Avast, aplikacjami Onet oraz pakietem biurowym Kingsoft Office.

Wyświetlacz

Ekran urządzenia nie należy jednak do jego najmocniejszych stron. Matryca o przekątnej 10,1 cala oraz rozdzielczości 1280x800 pikseli na pewno nie jest zbyt zachwycająca, aczkolwiek jej parametry nie przeszkadzają w wygodnym konsumowaniu treści wyświetlanych na ekranie. Matryca IPS2 zapewnia odpowiedni balans bieli i czerni oraz bardzo dobre odwzorowanie kolorów. Niestety, z powodu przeciętnej rozdzielczości napisy prezentowane na ekranie nie są zbyt czytelne co zdecydowanie nie ułatwia czytania małych czcionek. Natomiast jeśli chodzi o responsywność ekranu dotykowego oraz o jasność matrycy nie mam najmniejszych zastrzeżeń, wszystko działa na wysokim poziomie bez najmniejszych spowolnień.

Za możliwości fotograficzne urządzenia odpowiadają dwa aparaty. Przedni do wideo-rozmów o matrycy wielkości 2Mpix oraz tylny do robienia zdjęć o matrycy 5 Mpix (wspomagany dodatkowo diodą LED). Zdjęcia wykonane tabletem prezentują naprawdę przyzwoity poziom i jeśli chodzi o urządzenie tego typu naprawdę nie można im niczego zarzucić. Przednia kamera natomiast o niespotykanie dużej wielkości matrycy idealnie nadaje się do połączeń via Skype oraz do wideo rozmów przesyłając obraz w wysokiej jakości i bez szumów oraz zniekształceń.

Bateria

Na plus w modelu Steelcore 1010 3G należy również zaliczyć baterię zastosowaną w tym urządzeniu. Ogniwo o pojemności 7000 mAh pozwala na ok. 6 godzin użytkowania dzięki czemu nawet dłuższe podróże nie powinny zmusić nas do oglądania się za ładowarką. Podczas testów nie zaobserwowałem, aby jakiekolwiek z wykonywanych przez tablet zadań znacząco wpływały na żywotność baterii, nie licząc grania w wymagające gry 3D.

Podsumowując

Overmax Steelcore 1010 3G to naprawdę udane urządzenie, które jednak nie jest wolne od drobnych wad. Podczas testów najbardziej przeszkadzała niska rozdzielczość ekranu zastosowanego w urządzeniu. Poza tym tablet sprawował się naprawdę wybornie i z czystym sercem mogę polecić go każdemu, kto potrzebuje uniwersalnego mobilnego urządzenia za nieduże pieniądze. Wydajne podzespoły oraz system Android w najnowszej wersji czynią z tabletu Overmax Steelcore 1010 3G jedną z najlepszych propozycji dla każdego entuzjasty mobilnej elektroniki.

  • Wydajność;
  • Wykonanie;
  • Obsługa Dual SIM wraz z Aero2;

  • Rozdzielczość wyświetlacza;
  • Niskie kąty widzenia wyświetlacza.
  • Autor: Paweł Nowak