Data publikacji:

TEST: monitor iiyama Prolite XU2492HSU

Stylowy wygląd i bardzo dobra jakość obrazu.

Monitor jest tak samo ważny dla komfortu pracy, jak wygodny fotel albo odpowiednia klawiatura lub mysz. Chociaż iiyama Prolite XU2492HSU nie wyróżnia się specjalnie na tle konkurencji, to stanowi wartą przemyślenia alternatywę dla użytkowników, którzy poszukują równowagi pomiędzy jakością obrazu i ceną. Monitor sprawdzi się zarówno w biurze, jak i w domu, nie tylko do pracy, ale także do rozrywki.

WYKONANIE

Przekątna Prolite XU2492HSU wynosi 23,8 cala (60,5 cm). Monitor ma cienkie ramki i matowe wykończenia. Na dolnej krawędzi po prawej stronie zlokalizowano sześć przycisków funkcyjnych oraz diodę informującą o aktywności urządzenia. Z tyłu znajdują się porty VGA, HDCP, HDMI, DisplayPort, wyjście słuchawkowe oraz koncentrator z dwoma portami USB w standardzie 2.0.

Regulacja wysokości ekranu i jego obrót nie są możliwe, da się natomiast zmienić kąt nachylenia w zakresie 22° w górę i 5° w dół. Oprócz stopki do postawienia na biurku, monitor wyposażony został też w uchwyt VESA (100 x 100 mm), który pozwala na przymocowanie go do ściany. W pudełku, oprócz samego urządzenia, znajdują się kabel zasilający, kabel HDMI, kabel DisplayPort, kabel USB, przewód audio i stopka.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Rozdzielczość ekranu wynosi 1920 x 1080 pikseli. Obraz wyświetlany jest wyłącznie w formacie 16:9. Dzięki technologi IPS kąty widzenia są szerokie - poziomo/pionowo: 178°/ 178°; prawo/lewo: 89°/ 89°; góra/dół: 89°/ 89° - a kolory bardziej soczyste. Czas reakcji równa się 5 ms. Jasność wynosi 250 cd/m², natomiast kontrast 1000 : 1. Kategoria energetyczna monitora to A+ (17.5W).

Na wzmiankę zasługują: technologia Flicker-free redukująca migotanie ekranu poprzez kontrolę jego jasności i regulację natężenia prądu, funkcja redukcji niebieskiego światła, dzięki której ograniczona jest jego emisja, a co za tym idzie, szkodliwe dla wzroku działanie, oraz funkcja Advanced Contrast Ratio (ACR), automatycznie regulująca kontrast obrazu w zależności od jego jasności. Nie sposób nie wspomnieć też o dwóch 2-watowych głośnikach zlokalizowanych z tyłu urządzenia.

Jeżeli chodzi o parametry regulowane przy pomocy przycisków, to użytkownik ma dostęp do funkcji obrazu, takich jak kontrast, kolor, jasność, OD, ACR, ECO, redukcja niebieskiego światła, autokonfiguracja, pozycja pozioma, pozycja pionowa, taktowanie, faza, ostrość, regulacje trybu wideo. Opcje dźwiękowe obejmują z kolei regulację głośności, wyciszenie i cyfrowe audio.

Sprawdź także: telewizja cyfrowa czy satelitarna?

WRAŻENIA Z UŻYTKOWANIA

Model Prolite XU2492HSU prezentuje się stylowo i nowocześnie, co zawdzięcza przede wszystkim matowemu wykończeniu oraz cienkim ramkom, które poza walorami estetycznymi, mają też znaczenie funkcjonalne, ponieważ pozwalają na stworzenie stanowiska składającego się z kilku ekranów. Zawiedziony jestem natomiast brakiem możliwości obrócenia ekranu oraz regulacji jego wysokości. Liczba portów, jak również ich różnorodność jest jak najbardziej zadowalająca. Miło też, że na wyposażeniu monitora znalazły się nie najgorsze głośniki stereo, niemniej jednak doskwierał mi brak niskich tonów.

Monitor cechuje się bardzo dobrym kontrastem i kolorami oraz szerokimi kątami widzenia. Super, że do dyspozycji użytkownika oddano kilka trybów wyświetlania dostosowanych do różnych aktywności, takich jak granie, oglądanie filmów, praca z tekstem, etc. Czas reakcji nie odbiega od normy, dlatego zawiedzeni będą co najwyżej najbardziej wybredni gracze. Osoby, które spędzają przed ekranem komputera długie godziny, docenią natomiast funkcję redukcji szkodliwego dla wzroku niebieskiego światła.

PODSUMOWANIE

Jak już wspomniałem we wstępie, iiyama Prolite XU2492HSU nie wyróżnia się specjalnie na tle konkurencji. Chociaż zaimplementowano w nim kilka wartych uwagi funkcji, takich jak technologia Flicker-free, redukcja niebieskiego światła, czy funkcja Advanced Contrast Ratio, zabrakło paru naprawdę przydatnych, a wśród nich możliwości regulacji wysokości i obrotu. Urządzenie jest jednak godne polecenia chociażby ze względu na zadowalający stosunek jakości do ceny.

Sprzęt do testów dostarczyła firma iiyama, za co serdecznie dziękujemy!

Autor: Dawid Sych