Data publikacji:

Test: Allview P6 Qmax

Prawie idealny budżetowy smartfon z ośmioma rdzeniami.

Allview P6 Qmax z założenia miał być tani i mocny. Wydajna konfiguracja sprzętowa, pojemna bateria i prawie sześciocalowy wyświetlacz stawiają go jako jedno z mocniejszych urządzeń w przedziale cenowym do tysiąca złotych. Niestety, aby sprzęt był wydajny i tani, producent musiał pójść na kilka ustępstw.

Wykończenie

Smartfon prezentuje się dobrze, cienkie ramki nadają mu smukłości, brak wyraźnych przycisków funkcyjnych przybliża do klasy premium, a ekran o przekątnej 5,95 cala przy pierwszym spotkaniu przeraża. Obudowa jest dobrze spasowana, nie trzeszczy przy naciskaniu, nie wykryłem pustych miejsc pod tylną obudową. Srebrne ramki fajnie wyglądają z białą obudową, całość prezentuje się naprawdę dobrze.

Wyświetlacz

Allview P6 Qmax posiada pawie 6 calowy wyświetlacz i na początku ciężko jest się do niego przyzwyczaić.  Z czasem jednak go pokochałem. Artykuły mieszczą się zazwyczaj na całym ekranie, dzięki czemu nie muszę ich skrolować. Podświetlenie jest równomierne i na tyle mocne, że przy bardziej słonecznych dniach odczytamy wiadomość  bez problemu. Po dwóch tygodniach mocnej eksploatacji zauważyłem dwie niewielkie rysy, warto więc zaopatrzyć się w etui.

Wydajność

Do dyspozycji dostajemy ośmiordzeniowy układ 1,7 GHz z kartą graficzną Mali 450 MP i 2GB pamięci RAM. Taka konfiguracja pozwala na włączenie praktycznie każdej dostępnej na rynku aplikacji. W teście Antutu uzyskał 28066 co stawia go pomiędzy LG G3 i HTC One.  Aplikacja 3D Mark Ice Storn Extreme przyznała mu 4984 pkt.

size="motive-image-block" ids="http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2015/07/3dmarkt-Allview-P6-Qmax.jpg|Allview P6 Qmax ,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2015/07/Allview-P6-Qmax-antutu-wynik.png|Allview P6 Qmax ,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2015/07/Allview-P6-Qmax-antutu.png|Allview P6 Qmax "]

Multimedia

Wymieniona wcześniej specyfikacja pozwoliła n odpalenie wszystkich popularnych aplikacji dostępnych w sklepie Play. Nie było żadnych problemów z płynnością gier takich jak Marvel Contest of Champions czy FastFurious: Legacy .Jeżeli chodzi o jakość dźwięku, to jest ona zadowalająca.

Aparat

Producent podaje, że tylni aparat ma 13 megapikseli. Nie jestem w stanie nic więcej o nim powiedzieć ponieważ w modelu, który dostałem on po prostu nie działała. Raz po restarcie telefonu udało mi się go włączyć na chwile, później już nie miałem tyle szczęścia. Próbowałem przywracania systemu do ustawień fabrycznych, grzebania w opcjach jednak nic nie pomogło. Przednia kamera posiada 5 Mpx i działa w miarę sprawnie, choć jest dużo wolniejsza od tej znanej z Lumia 640.

Bateria

Allview postarał się by urządzenie przetrwało cały dzień na jednym ładowaniu mimo dużego wyświetlacza i mocnej konfiguracji. Bateria o mocy 3000 mAh pozwala na zabawę na smartfonie przez długi czas, surfowanie po internecie po wifi przez prawie 6h , czy 11 godzin słuchania muzyki. Pomimo plastikowego wykończenia obudowy nie odczuwamy grzania się bateria podczas ładowania czy mocniejszej eksploatacji podzespołów smartfonu.

size="motive-image-block" ids="http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2015/07/Allview-P6-Qmax-bateri.png|Allview P6 Qmax test baterii,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2015/07/Allview-P6-Qmax-bateria-siec.png|Allview P6 Qmax test baterii,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2015/07/Allview-P6-Qmax-bateria-wynik.png|Allview P6 Qmax test baterii"]

System

Największym problemem P6 Qmax jest chyba zbyt wczesne wypuszczenie go rynek. Nie jestem programistą ale wydaje mi się, że problem z aparatem wynika z niedopracowanej nakładki na Androida 4.4 KitKat. Podejrzenie to zdaje się potwierdzać wyłączanie się systemowej aplikacji do dodawania ramek w zdjęciach czy dwukrotne zrestartowanie się smartfonu bez przyczyny. Jeśli producent wypuści update systemu, to sam chętnie kupie ten model.

Autor: Tomasz Sandomierski