Data publikacji:

Steam Deck vs ASUS ROG Ally – co wybrać?

Przeogromny sukces Switcha udowodnił, że graczom nie zależy wyłącznie na przepięknej grafice oraz wysokiej rozdzielczości. Mobilność konsoli Nintendo jest zdecydowanie jedną z jej większych zalet, lecz przez długi czas urządzenie nie miało pod tym względem żadnej konkurencji. Sytuacja na rynku zaczęła się zmieniać, gdy na scenę wkroczyła firma Valve ze swoim handheldem Steam Deck, a w jej ślady poszedł również ASUS. Gracze pecetowi w końcu dostali przenośny sprzęt, na którym mogą grać w swoje ulubione tytuły. Co jednak wybrać – ROG Ally czy Steam Decka?
steam deck vs asus rog ally

Premiera Steam Deck i ASUS ROG Ally

Przenośna konsola firmy Valve zadebiutowała 25 lutego 2022 roku i początkowo można ją było kupować wyłącznie poprzez złożenie rezerwacji na oficjalnej stronie producenta – od tego roku Steam Deck dostępny jest także w sklepach internetowych. Jeśli natomiast chodzi o premierę ROG Ally, to ten sprzęt trafił do sprzedaży 13 czerwca 2023 roku.
Podczas lektury tego artykułu warto pamiętać o tym, że urządzenie ASUS-a jest ponad rok młodsze, dzięki czemu jego twórcy mieli więcej czasu na zaimplementowanie lepszych podzespołów oraz mogli podpatrzeć, jakie błędy popełniła konkurencja, żeby wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Specyfikacja techniczna Steam Deck i ASUS ROG Ally

Przenośna konsola Valve oparta została na układzie graficznym AMD RDNA 2 (8 CU 1000-1600 MHz) oraz czterordzeniowym procesorze AMD Ryzen (8 wątków) APU Van Gogh Zen 2 o taktowaniu rdzeni na poziomie 2.4–3.5 GHz i TDP 4–15 W. Urządzenie posiada ponadto 16 GB pamięci RAM (LPDDR5-5500 Quad-Channel), a także trafiło do sprzedaży w trzech wariantach, różniących się nośnikiem danych – w pierwszej wersji zastosowano kartę eMMC PCIe 2.0 x1 o pojemności 64 GB, natomiast w dwóch pozostałych wykorzystano dysk SSD PCIe 3.0 x4 NVMe o pojemnościach 256 GB lub 512 GB.
Firma ASUS przygotowała dwie wersje swojego urządzenia – w tym przypadku różnica nie dotyczy jednak dysku (w obu przypadkach zastosowano magazyn danych SSD PCIe 3.0 x4 NVMe o pojemności 512 GB), tylko układu graficznego opartego na architekturze AMD RDNA 3. W słabszej wersji wykorzystano model Ryzen Z1 (4CU, 2.6 GHz), natomiast mocniejsza może pochwalić się Ryzen Z1 Extreme (12CU, 2.7 GHz).
Podstawowa wersja ASUS ROG Ally posiada sześciordzeniowy procesor (12 wątków) o taktowaniu 3.2–4.9 GHz i TDP 9–30 W, natomiast droższy model oferuje CPU z ośmioma rdzeniami, szesnastoma wątkami i częstotliwością na poziomie 3.3–5.1 GHz i takim samym TDP.

Wymiary, waga i bateria Steam Deck oraz ASUS ROG Ally

Oba urządzenia nie należą do najmniejszych i są zdecydowanie o wiele większe od Nintendo Switcha, który przy nich wygląda jak zabawka. Steam Deck mierzy 298 mm szerokości, 117 mm wysokości oraz 49 mm grubości, natomiast wymiary ROG Ally są bardzo zbliżone i prezentują się następująco: 280 mm × 113 mm × 39 mm. Przenośna konsola ASUS-a jest nie tylko delikatnie mniejsza, ale także odrobinę lżejsza – tutaj mamy do czynienia z 608 gramami, natomiast sprzęt Valve waży 669 gramów.
Zarówno Steam Deck, jak i ASUS ROG Ally zostały wyposażone w ogniwa o pojemności 40 Wh. Praca obu urządzeń na akumulatorze jest względnie podobna – jeżeli odpalimy produkcje na takich samych ustawieniach graficznych, możemy liczyć na trzy godziny zabawy bez konieczności podłączania ładowarki. Czas pracy na baterii zależy także od tego, jak bardzo wymagające tytuły uruchomimy – może się więc okazać, że urządzenia będą potrzebować prądu po półtorej godziny zabawy. Handheld ASUS-a w trybie 65 W co prawda zaoferuje bardzo dobre doznania graficzne, ale rozładuje się już niespełna po kilkunastu minutach.

Wyświetlacz w Steam Deck i ASUS ROG Ally – który lepszy?

W jednym i drugim urządzeniu dostępne są dotykowe wyświetlacze IPS o przekątnej siedmiu cali. Jednakże ekran ASUS ROG Ally może pochwalić się o wiele lepszymi parametrami, począwszy od rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli (format 16 : 9), częstotliwości odświeżania na poziomie 120 Hz i czasie reakcje 7 ms. Ponadto twórcy dodali wsparcie dla technologii AMD FreeSync Premium, VRR, Dolby Vision, HDR, a także zaoferowali jasność na poziomie 500 nitów i stuprocentowe pokrycie kolorów sRGB.
Dla porównania, w Steam Decku maksymalna rozdzielczość wynosi zaledwie 1280 × 800 pikseli (nietypowy format 16 : 10), a odświeżanie obrazu ograniczono do 60 Hz, co w sumie także wydaje się być w pełni wystarczające. Wyświetlacz sprzętu Valve jest ponadto nieco ciemniejszy (maksymalna jasność wynosi 400 nitów), a także ma mniejsze pokrycie kolorów – 68% sRGB.

ASUS ROG Ally i Steam Deck – cena urządzeń

Na ten moment do sprzedaży trafił wyłącznie mocniejszy model ASUS ROG Ally z układem Ryzen Z1 Extreme. W Polsce za urządzenie musimy zapłacić 3799 zł – cena wydaje się być wysoka, jednakże warto brać pod uwagę możliwości handhelda. W takiej cenie na pewno nie kupilibyśmy stacjonarnego peceta, który tak dobrze radziłby sobie ze współczesnymi tytułami.
Jeśli natomiast chodzi o oficjalną cenę Steam Decka, to tutaj sytuacja wygląda w taki sposób: wersja z kartą eMMC została wyceniona na 1899 zł, za edycję z dyskiem SSD o pojemności 256 GB zapłacimy 2499 zł, natomiast gdyby zależało wam na pamięci 512 GB, to wtedy musicie przygotować 3099 zł. Do każdego zestawu dołączany jest futerał, a najlepszy model może ponadto pochwalić się dodatkowo antyrefleksyjnym szkłem trawionym i cyfrowymi bonusami.

Biblioteka gier na Steam Deck i ASUS ROG Ally

Sprzęt firmy Valve posiada autorski system operacyjny SteamOS 3.0, który jest oparty na Arch Linux. Na urządzeniu można bez problemu korzystać z gier posiadanych na platformie Steam, ale po wykonaniu kilku dodatkowych czynności jesteśmy także w stanie zainstalować produkcje z GOG.com, Epic Games Store i innych cyfrowych sklepów. Niestety nie ma możliwości pobierania tytułów z aplikacji Xbox Game Pass – jedynie aktywna jest opcja grania w chmurze. ASUS ROG Ally z kolei bazuje na Windows 11 z nakładką Armoury Crate, która daje dostęp do wszystkich gier na PC, włącznie z XGP.

Wydajność w grach – Steam Deck vs ASUS ROG Ally. Co wybrać?

Wystarczy spojrzeć na parametry techniczne ASUS ROG Ally, aby zrozumieć, że na tym sprzęcie możemy liczyć na lepszą jakość oprawy wizualnej w grach i większą liczbę wyświetlanych klatek na sekundę niż na konkurencyjnym Steam Decku. Żeby jednak w pełni wykorzystać potencjał tego urządzenia, konieczne jest granie z podłączoną ładowarką, dzięki czemu handheld przechodzi na tryb Turbo – z jednej strony taka opcja jest super, ale z drugiej trochę nie zgrywa się z ideą przenośnego urządzenia do grania. Mimo wszystko należy to traktować jako pewien kompromis, na który warto pójść.
Należy również pamiętać o tym, że do ROG Ally podłączymy także zewnętrzne karty graficzne (np. GeForce RTX 4090) za sprawą stacji ROG XG Mobile. W ten sposób możemy jeszcze bardziej zwiększyć potencjał urządzenia, choć oczywiście trzeba się wtedy liczyć z bardzo dużymi kosztami – a sam handheld nie należy przecież do najtańszych. Pod względem kosztów przenośna konsola Valve na pewno jest lepszym wyborem.
Jeśli chcecie zobaczyć, jak dokładnie Steam Deck i ASUS ROG Ally radzą sobie w wysokobudżetowych grach (m.in. Forza Horizon 5, God of War, Cyberpunk 2077 lub Control), to koniecznie zapoznajcie się z profesjonalnym materiałem przygotowanym przez redakcję Digital Foundry:
Zdjęcie: kolaż wykonany z materiałów prasowych ASUS i Valve
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.