Data publikacji:

Jaki sprzęt do streamingu?

Zostanie youtuberem lub streamerem zajmującym się transmitowaniem na żywo gier to obecnie jedno z największych marzeń większości nastolatków i dzieci. Możliwość zdobycia sławy w internecie oraz wiernej publiki podgrzewa wciąż wyobraźnię milionów osób i to mimo tego, że sukces osiąga tylko garstka wybranych osób. Oznacza to, że konkurencja o względy widzów jest obecnie niezwykle zacięta. Bez względu na to, czy chcemy streamować treści na YouTubie, Twitchu lub innej platformie wideo, musimy zapewnić naszym odbiorcom odpowiednio wysoką jakość przekazu, co wiąże się z zakupem dobrego komputera.
jak streamowac

Jaki sprzęt do streamowania?

Przygotowanie profesjonalnie wyglądającego i brzmiącego streamu wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności technicznych i wyczucia, ale także solidnego sprzętu i akcesoriów. Weź pod uwagę, że zaczynając, nie musisz od razu inwestować wielu tysięcy złotych, aby osiągnąć zadowalające efekty. Czasami drogi i skomplikowany osprzęt może wręcz zaszkodzić jakości produkowanych przez ciebie materiału, zwłaszcza gdy nie masz w tej kwestii odpowiedniego doświadczenia.
Większość streamerów dość powoli, wraz z rozwojem kanału i bazy odbiorców, rozbudowuje swoje stanowiska do transmisji o nowe urządzenia oraz ulepsza już posiadane komponenty. Istnieje jednak oczywiście pewne minimum, które warto osiągnąć, by nie wypaść blado na tle konkurencji.

Jaki komputer do streamowania?

O ile proste streamy możesz przeprowadzić jedynie z pomocą smartfona, poza wypadkami, gdy streamujesz dużo w plenerze, optymalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z dobrego komputera. To, po jakiego peceta sięgniesz, zależy w dużej mierze od natury twojego contentu.
Jeżeli twoje streamy przyjmują postać vlogów lub prezentujesz w trakcie nich swoje umiejętności kulinarne albo manualne (rysowanie, malowanie, rzeźbienie, majsterkowanie itd.), teoretycznie do pracy wystarczy ci przeciętny laptop lub komputer stacjonarny ze średniej półki. W takim przypadku twoim głównym zadaniem jest znalezienie peceta z odpowiednio mocnym procesorem. To właśnie on odpowiada w dużej mierze za wydajne kodowanie sygnału wideo i audio.
W przypadku procesorów warto postawić na układy firmy Intel z serii i5 lub i7. W przypadku CPU firmy AMD odpowiednie będą chipy z rodziny Ryzen 5 i Ryzen 7. Do transmisji w systemie Windows 10 w zupełności wystarczy ci też 16 GB pamięci RAM. W przypadku grafiki powinieneś unikać komputerów ze zintegrowanym układem tego typu. Nawet starsza karta z niższej półki cenowej powinna poradzić sobie ze streamowaniem sygnału wideo w standardowej rozdzielczości 1080p.
Sprawa komplikuje się, gdy masz ambicję, by zostać gamingowym streamerem. W takim wypadku twój komputer musi równocześnie nie tylko udźwignąć najnowsze gry, ale równocześnie rejestrować obraz i dźwięk, a następnie kodować i przesyłać do wybranego przez ciebie serwisu. Aby uniknąć wynikających z tego faktu problemów, wielu profesjonalnych streamerów używa dwóch komputerów – głównego do uruchamiania gier, a także drugiego odpowiedzialnego w całości za realizację transmisji, który wyposażony jest specjalną kartę z wejściem wideo.
Rozpoczynając streamowanie gier, nie warto jednak inwestować w tego typu podwójny zestaw. Skup się po prostu na wyborze odpowiednio mocnych podzespołów. Twoja uwaga skupia się na dwóch elementach – procesorze i karcie graficznej.
Gdy chodzi o CPU, to zalecane są układy Intela z rodziny i7 i i9 oraz najmocniejsze i5. Jeżeli wolisz chipy AMD, warto postawić na produkty z linii Ryzen 5, Ryzen 7 i Ryzen 9. Te procesory pomogą ci zachować odpowiednią wydajność w grze i uniknąć problemów z wydajnością.
Niezwykle ważna jest też karta graficzna. Wiele zależy, jakiego typu gry będzie streamował. Mniej wymagające acz popularne produkcje, takiej jak Roblox, League of Legends czy Minecraft, w swej podstawowej wersji nie wymagają najnowszych GPU. Zabawa z najświeższymi hitami wymagać będzie jednak dodatkowej mocy. Najlepiej więc zainwestować w solidne układy Nvidii z serii RTX 3000. Najbardziej atrakcyjne będą tu karty GeForce RTX 3070 lub 3080.
Jeżeli zamiast na PC, planujesz streamować gry z konsoli, w takim wypadku nie musisz inwestować fortuny w GPU. Wystarczy ci wspomniana już karta rozszerzeniowa z wejściem wideo (tzw. capture card). Jeżeli zależy ci na zabawie ze starszymi systemami używającymi analogowego sygnału, niezbędny okaże się zakup bardziej specjalistycznego sprzętu dla amatorów retrogamingu.
Na koniec warto też wspomnieć o pamięci RAM. Jeżeli poza streamowaniem edytujesz też wideo i pliki graficzne, nie zaszkodzi dokupić dodatkowych kości i rozszerzyć pamięć peceta do 32 GB. Rozwiązanie to zabezpieczy cię na przyszłość.

Jaki mikrofon i kamera?

Nawet jeżeli nie pokazujesz swojej twarzy podczas streamu, z pewnością chcesz, żeby twoi widzowie dobrze cię słyszeli. Do tego celu przyda ci się oczywiście dobrej jakości mikrofon. Dzięki dużemu zainteresowaniu tym sprzętem jego wybór w sklepach znacząco się powiększył w ostatnich latach. Mikrofony dzielimy na dynamiczne i pojemnościowe. To, jaki rodzaj wybierzesz, zależy od natury twoich streamów.
Mikrofony dynamiczne osiągają niewielkie rozmiary, dzięki temu przyczepisz je np. do ubrania. Oferują one mały zasięg rejestracji dźwięków i są idealne do prowadzenia rozmów. Dobre modele tego typu przydają się podczas streamowania w terenie, gotowania w kuchni czy pracy w warsztacie. Są one montowane również w większości headsetów, z których korzystają przede wszystkim gamingowi streamerzy.
Mikrofony pojemnościowe są preferowane przez większość streamerów gamingowych, podcasterów oraz muzyków, a także osób prowadzących statyczne streamy i nie ruszających się sprzed biurka. Urządzenia charakteryzują się znacznie wyższą czułością i jakością rejestrowanego dźwięku. Ustawia się je bezpośrednio na biurku lub mocuje do specjalnego ruchomego ramienia. Komunikują się z komputerem w sposób bezprzewodowy lub przez USB i standardowe przewody audio. Dodajmy, że istnieją też modele przenośne, zasilane za pomocą dołączonego akumulatora.
Jeżeli chodzi o kamerę, podobnie jak w przypadku innych komponentów zestawu do streamowania, jej cena i możliwości zależeć będą w dużej mierze od tego, w jak dużym stopniu jest wykorzystywana. Jeżeli mowa o gamingowych streamerach to obraz z obiektywu przedstawiającego ich sylwetkę jest najczęściej zepchnięty w róg ekranu. Celem jest tu tylko przekazanie odbiorcom emocji podczas najbardziej intensywnych momentów transmisji. Do takich zadań dla początkującego streamera wystarczy solidna kamera internetowa w cenie do około 200–300 złotych. Ponieważ wideo jest w niewielkim okienku, znacznie ważniejsze dla jakości obrazu będzie tutaj dobre oświetlenie sylwetki i twarzy grającego.
Jeżeli przez większą część streamu prezentujemy twarz przed kamerą, warto zainwestować w nieco lepszy sprzęt, a więc w urządzenia powyżej 300 złotych. Tutaj jeszcze większe znaczenie będzie miało jednak dobranie odpowiedniego światła oraz poprawne zbalansowanie koloru obrazu. To spora sztuka, której nauczysz się wraz z doświadczeniem. Przyspieszone kursy na ten temat, zawierające podstawowe wskazówki, znajdziesz też w wielu miejscach sieci.
Zdjęcie: Envato Elements