Data publikacji:

Jak zrobić automatyczny spis treści Word?

Word to narzędzie pakietu MS Office, z którego korzysta wielu z nas. Pozwala na tworzenie dokumentów tekstowych, przez co wykorzystywany jest przez uczniów, studentów, pracowników, a także prywatnie. Często jednak, mimo że korzystamy z Worda, nie znamy tak naprawdę wszystkich możliwości tego programu. Przykładem może być automatyczny spis treści. W wielu przypadkach opcja ta może pomóc nam zaoszczędzić czas. Sprawdźmy więc, jak zrobić automatyczny spis treści Word. To łatwiejsze niż myślisz.
Jak zrobić automatyczny spis treści Word?
Nie da się ukryć, że czasem tworzone przez nas dokumenty, prace pisemne czy opracowania są długie. Znalezienie danego fragmentu może być uciążliwe. Rozwiązaniem, które to ułatwia, jest spis treści, czyli zestawienie wszystkich rozdziałów lub części dokumentu na jego pierwszej stronie. Wiele osób, pisząc, tworzy spisy treści samodzielnie. Tymczasem tak naprawdę nie musimy tego robić. Automatyczny spis treści Word to narzędzie, dzięki któremu zaoszczędzimy sporo czasu. 

Spis treści w Wordzie – o czym musisz pamiętać?

Jeśli chcesz skorzystać z funkcji automatycznego spisu treści Word, musisz o tym pamiętać już na etapie pisania dokumentu. Aby było to możliwe, konieczne jest jego odpowiednie sformatowanie. Konkretnie chodzi o tytuły poszczególnych rozdziałów lub części. Wyróżnij je za pomocą stylów. Tytuł to Nagłówek 1, tytuły działów – Nagłówek 2, zaś ewentualne podtytuły to Nagłówek 3 lub 4. W jaki sposób nadać styl tym elementom tekstu? To bardzo proste. Wystarczy, że zaznaczysz je za pomocą myszki, a następnie wybierzesz opcję „Narzędzia główne” i klikniesz wybrany przez siebie styl. Co ważne, nagłówki również możesz formatować pod względem czcionki. Wyróżniaj je jednak za pomocą styli nie zaś np. samodzielnie, powiększając wielkość fontu.

Automatyczny spis treści w Wordzie – jak go zrobić?

Jeśli sformatowałeś tekst prawidłowo, a każda część, która ma znaleźć się w spisie, opatrzona jest nagłówkiem w odpowiednim stylu – wykonałeś najważniejszą część pracy. Przejdźmy więc do stworzenia automatycznego wpisu. W tym celu należy wybrać zakładkę „Odwołania” oraz kliknąć na „Spis treści”. Mamy do wyboru dwa rodzaje spisów treści – w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, wybieramy opcję „Tabela automatyczna 1” lub „Tabela automatyczna 2”.
Następnie pozostaje nam jedynie oddzielić spis treści od reszty dokumentu za pomocą zakładki „Wstawianie” oraz opcji „Podział strony”. Dzięki temu spis treści będzie na osobnej stronie dokumentu, co sprawi, że będzie czytelny i przejrzysty.
W tym miejscu warto przypomnieć o tym, że spis treści powinien znajdować się na początku lub na końcu dokumentu. Dlatego też upewnij się, że przed jego automatycznym wstawianiem kursor myszy znajduje się w jednym z tych dwóch wspomnianych miejsc. W przeciwnym razie spis treści może pojawić się w środku dokumentu, czego z oczywistych względów chcemy uniknąć.

Jak zmienić spis treści w Wordzie?

Zdarza się, że w gotowym już dokumencie wprowadzamy zmiany lub dopisujemy kolejne strony. Co zrobić, by one również znalazły się w spisie treści? Przede wszystkim, tak jak poprzednio, pamiętaj o odpowiednim sformatowaniu tytułów i nagłówków po to, by program mógł je samodzielnie zauważyć. Następnie wybierz zakładkę „Odwołania”, a następnie opcję „Aktualizuj spis”. Dopisane przez ciebie fragmenty i tytuły zostaną w nim automatycznie umieszczone.
Jak widzisz, Word to bardzo przydatne narzędzie pakietu MS Office, które może znacząco ułatwić ci pracę nad dokumentami. Znaleźć go możesz na stronie Ceneo.pl, gdzie dostępny jest w bardzo atrakcyjnej, przystępnej cenie oraz różnych wariantów dla domu i biura. 
Autor: Redakcja Ceneo