Data modyfikacji:

Parametry dobrego laptopa. Na co zwrócić uwagę?

Określenie „dobry laptop” dla dwóch różnych osób może mieć kompletnie odmienne znaczenie. Inaczej do tematu podchodzą gracze, a inaczej pracownicy biurowi. Czasami nie ma potrzeby przepłacać na mocarne podzespoły, a innym razem jest to konieczne. Dlatego też w tym artykule podpowiemy wam, na jakie parametry techniczne laptopów powinniście zwrócić uwagę, dobierając przenośny komputer do swoich potrzeb.

parametry

Jak dobrać laptopa, czyli wybór komputera przenośnego ze względu na zastosowanie

Zanim przystąpicie do wyboru konkretnego modelu laptopa, najpierw zastanówcie się dokładnie, na czym zależy wam najbardziej. Jeżeli jesteście graczami, to z pewnością niezwykle istotna będzie dla was wydajność komputera, który poradzi sobie z najnowszymi produkcjami z segmentu Triple-A.

Gdybyście jednak używali komputera wyłącznie do prac biurowych lub spotkań z klientami, to na nic zda wam się najlepsza karta graficzna – zamiast tego, lepiej dopłacić do większego dysku bądź wybrać model ultrabooka o bardziej smukłych kształtach. Takich różnic jest naprawdę wiele, dlatego koniecznie zapoznajcie się z poniższymi radami, żeby wybrać upragniony model przenośnego komputera, a przy tym nie przepłacić na źle dobranych podzespołach.

W przypadku laptopów sprawa jest o wiele prostsza, niż podczas wyboru komputera stacjonarnego. Większość producentów wyraźnie zaznacza, do jakich celów przeznaczony jest ich sprzęt, dlatego nie powinniście mieć problemów z wyborem odpowiedniego rodzaju. Musicie jednak liczyć się z tym, że w laptopach bardzo rzadko można wymienić podzespoły, dlatego od razu musicie wiedzieć, czy ma to być urządzenie dedykowane graczom, pracownikom biurowym, czy domownikom do oglądania filmów i przeglądania internetu.

Jakie parametry musi mieć dobry laptop gamingowy?

Wielokrotnie to powtarzałem na łamach portalu, ale gracze to zdecydowanie najbardziej wymagająca grupa konsumentów. Nie ma co się temu dziwić, ponieważ współczesne produkcje potrafią zachwycać niesamowitą oprawą wizualną oraz szalenie dynamicznym gameplayem. Żeby jednak wygenerować tak dobrze prezentujący się obraz, potrzeba do tego mocnej maszyny, która będzie w stanie udźwignąć wszystkie fajerwerki graficzne przygotowane przez producentów.

Wbrew powszechnej opinii, nawet na laptopach można z powodzeniem grać w najnowsze produkcje. Wiele gamingowych modeli posiada świetne podzespoły, które będą w stanie odpalić nawet najbardziej wymagające tytuły w rozdzielczości 4K i przy stabilnych sześćdziesięciu klatkach na sekundę. Musicie jednak liczyć się z tym, że takie urządzenia mogą być droższe od komputerów stacjonarnych o podobnych parametrach. No i raczej nie będziecie mieć możliwości wymiany chociażby karty graficzne – zyskujecie za to mobilność, dzięki której będziecie mogli grać w dowolnym miejscu na świecie.

Polecamy: Ranking laptopów gamingowych do 4000 zł

Przechodząc do konkretów, zacznijmy od GPU. Jeśli macie spory budżet, to zdecydowanie powinniście wybrać laptop gamingowy wyposażony w kartę graficzną GeForce RTX z serii 30**. Możecie mieć wtedy pewność, że uruchomicie gry z ray tracingiem, bez obaw o spadki płynności rozgrywki. Tańszym (ale nadal świetnym) rozwiązaniem są karty graficzne GeForce RTX z serii 20** - co prawda, szybciej się zestarzeją, ale nadal oferują bardzo dobre parametry. Jest to dobry wybór dla gamerów, którym nie zależy na 4K, tylko mogą grać w rozdzielczości Full HD.

W sprzętach dla graczy niezwykle istotny jest także procesor, czyli serce komputera. Jeżeli na pokładzie znajduje się mocne GPU, to możecie liczyć też na to, że producent laptopa umieścił pod obudową co najmniej sześciordzeniowe CPU z dwunastoma wątkami. Jeśli natomiast chodzi o taktowanie procesora, to powinno ono stać na poziomie przynajmniej 3.4, a nawet 3.6 GHz. Zerknijcie na wymagania sprzętowe zapowiedzianych gier, które was interesują i wtedy przekonacie się, jak ważna jest moc procka.

Solidny laptop gamingowy musi oferować także dużo pamięci RAM. Jeszcze kilka miesięcy temu napisałbym, że 8 GB w zupełności wystarczy, ale obecnie wydaje się to trochę zbyt słabym wynikiem. Większość dużych produkcji potrzebuje co najmniej 12 GB pamięci RAM, żeby działać na bardzo wysokich ustawieniach graficznych. Jeżeli pozwala wam na to budżet, to wybierzcie komputer z 16 GB RAM na pokładzie, a będziecie mieli pewność, że posłuży wam przez kilka następnych lat.

Na koniec został dysk i od razu zaznaczę, żebyście zapomnieli o przestarzałych HDD, nawet jeśli w niższej cenie dostępne są większe pojemności. Podczas grania dużą rolę odgrywają dyski półprzewodnikowe SSD, które mają kolosalny wpływ na działanie gier. Nie tylko mogą bardzo mocno skracać upierdliwe ekrany ładowania, ale także szybciej wczytują tekstury. Nie bez powodu takie firmy jak Sony czy Microsoft często wspominały o dyskach SSD podczas promocji swoich nowych konsol.

Co powinien mieć laptop biurowy/biznesowy?

W tym przypadku nie tylko liczy się funkcjonalność, ale także wygląd urządzenia. Zrozumieją to przede wszystkim pracownicy, którzy często umawiają się na spotkania biznesowe z klientami poza biurem. Ponadto taki laptop musi być smukły oraz lekki, żeby nie trzeba było nosić go w nieporęcznych i dużych torbach do komputerów przenośnych. Warto więc pomyśleć nad czternastocalowym ekranem, który znacząco zmniejszy wymiary i wagę urządzenia.

Jeżeli nie pracujecie w programach graficznych bądź służących do edycji filmów, to możecie zrezygnować z dedykowanego GPU, wybierając model komputera posiadający zintegrowaną kartę graficzną. Co prawda, nie są one zbyt wydajne, ale w zupełności wystarczą do obsługi prostych programów edytorskich, takich jak Excel czy Word. Zamiast karty, lepiej zwróćcie uwagę na wydajność akumulatora, ponieważ na spotkaniach służbowych możecie nie mieć dostępu do gniazdka z prądem.

Z podzespołów najważniejszy wydaje się być procesor, który umożliwi wam komfortową pracę nawet, kiedy będziecie mieli uruchomionych kilka programów lub wiele zakładek w przeglądarce internetowej. Warto więc, żeby CPU posiadało przynajmniej sześć rdzeni oraz dwanaście wątków, choć oczywiście im więcej, tym lepiej. Do tego wybierzcie komputery przenośne, które mają na pokładzie minimum 8 GB pamięci RAM. Tutaj również zdecydowałbym się na dysk SSD, który znacząco przyspieszy rozruch komputera, obsługę programów oraz zarządzanie plikami i dokumentami.

Dobry laptop do domowego użytku

Laptopy domowe nie muszą być ani ładne, ani poręczne. Nie wymaga się także od nich wydajnych podzespołów, ponieważ nie są do niczego potrzebne. Najważniejsze jest to, żeby dobrze obsługiwały media społecznościowe, przeglądarkę internetową oraz portale streamingowe. Dlatego też do domu zalecam wybór komputera z wyświetlaczem o przekątnej 17,3 cala. Dzięki temu będziecie mogli wygodnie oglądać ulubione seriale, nie narzekając przy okazji na zbyt małe napisy.

Tutaj w zupełności wystarczy wam także tradycyjny dysk twardy. HDD jest tańszy od SSD, dlatego możecie zdecydować się na jak największą pojemność – jeden albo dwa terabajty. Dzięki temu nie będziecie musieli martwić się dokupowaniem dysków zewnętrznych, ponieważ wszystkie najważniejsze prywatne zdjęcia oraz filmiki będziecie mogli przechowywać na swoim laptopie.

Autor: Łukasz Morawski