Data publikacji:

OTG: co to jest? Jak włączyć funkcję OTG?

USB OTG umożliwia podłączenie do telefonu czy tabletu takich urządzeń jak klawiatura, pendrive, aparat czy drukarka, bez konieczności instalowania specjalnego oprogramowania lub łączenia się z internetem bądź Bluetooth. Jest to spore ułatwienie w sytuacjach, gdy chcemy na przykład szybko zgrać pliki na zewnętrzny dysk czy edytować tekst bezpośrednio na smartfonie. Należy jednak pamiętać, że nie każde urządzenie obsługuje OTG. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej na temat tego, czym jest USB OTG, jakie akcesoria można dzięki niemu łączyć z telefonem, jak sprawdzić, czy dane urządzenie ma funkcję OTG oraz jak włączyć tę opcję.
funkcja ogt

Co to jest OTG?

OTG, czyli skrót od On The Go, to technologia, która pozwala podłączyć do smartfona lub tabletu różne urządzenia peryferyjne, takie jak klawiatura, myszka, pendrive czy inne akcesoria. Dzięki OTG można na swoim małym mobilnym urządzeniu osiągnąć takie same rezultaty, jak podczas korzystania z komputera, i to bez żadnego dodatkowego oprogramowania. OTG działa poprzez USB – wystarczy do portu w smartfonie czy tablecie podpiąć przejściówkę (chyba że posiadasz urządzenie zewnętrzne z wtykiem kompatybilnym z Twoim urządzeniem – na przykład pendrive z wtykiem USB typu C) i OTG może „robić swoje”.
Trzeba jednak zwrócić uwagę, że w niektórych urządzeniach funkcjonalność tę trzeba najpierw uruchomić w ustawieniach, a także, że wiele smartfonów jej w ogóle nie ma – mimo że USB OTG powstało w 2011 roku, czyli już ponad dekadę temu. Jak sprawdzić, czy Twój telefon lub tablet może korzystać z tego systemu? Sposobów jest kilka. Można oczywiście poszukać informacji o swoim modelu w internecie, przeczytać instrukcję dołączoną do opakowania lub sprawdzić oznaczenia na pudełku. Można też ściągnąć specjalną aplikację, która szybko zweryfikuje, czy OTG działa na danym urządzeniu (w sklepie Play wystarczy wpisać „OTG” i pobrać jedną z najwyżej ocenianych w tej kategorii aplikacji). Warto przy tym zaznaczyć, że z OTG korzystają przede wszystkim użytkownicy smartfonów i tabletów z systemem Android lub Windows. Dla produktów od Apple z wejściem lightning potrzebna jest inna przejściówka, a sam producent przewidział dla swoich użytkowników inne, dosyć wygodne rozwiązania na przenoszenie plików. 

USB OTG – korzyści 

Jeżeli z technologią OTG z USB masz styczność po raz pierwszy, to być może zastanawiasz się, w jakich sytuacjach i po co się z niej korzysta. Wyobraź więc sobie na przykład, że jesteś na wakacjach, kończy Ci się wolne miejsce w pamięci telefonu, tabletu czy aparatu i chcesz szybko zgrać zdjęcia, filmy bądź inne pliki na zewnętrzny dysk przenośny. W przypadku dwóch pierwszych urządzeń możesz połączyć się poprzez odpowiedni kabel lub Bluetooth do komputera (o ile masz go ze sobą) i skopiować wszystkie pliki. Jest to jednak rozwiązanie dosyć czasochłonne, a nie zawsze laptop ma się ze sobą. Można też oczywiście skorzystać z dowolnej chmury online i przerzucić do niej pliki, ale do tego potrzebny jest dobry dostęp do internetu, co nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza na wakacjach, gdy nie masz atrakcyjnego pakietu na przesył danych. W takim przypadku idealnym ratunkiem jest właśnie USB OTG, które pozwala szybko zgrać pliki na mały pendrive i cieszyć się znowu wolnym miejscem na kolejne selfie i filmy z wyjazdu. 
Co można podłączyć do smartfona czy tabletu dzięki OTG? Na przykład:
  • klawiaturę (bardzo przydatne, gdy trzeba edytować tekst bez dostępu do komputera);
  • myszkę; 
  • gamepad (lepsza kontrola nad grą – świetne rozwiązanie dla gamerów poza domem);
  • aparat lub kamerę (wygodnie zgrywasz zdjęcia czy filmy na zewnętrzny dysk i zwalniasz pamięć urządzenia, ale możesz też korzystać ze smartfona jak z większego ekranu podczas nagrań i na bieżąco korygować tworzony materiał); 
  • drukarkę (wygodne drukowanie plików bezpośrednio ze smartfona);
  • wzmacniacz słuchawkowy;
  • przenośny dysk zewnętrzny;
  • zewnętrzny czytnik kart Wi-Fi lub połączeń LAN; 
  • lampki LED, miniwiatraki czy inne przenośne urządzenia, które opierają się na USB. 
W wielu modelach smartfonów i tabletów kabel USB OTG jest dołączany do zestawu, choć nierzadko użytkownicy nie wiedzą do końca, z czym mają do czynienia. Warto więc zorientować się, co dokładnie producent dodaje do urządzenia.

Funkcja OTG – jak włączyć OTG USB?

Po upewnieniu się, że Twoje urządzenie posiada standard OTG, wystarczy, że do smartfona lub tabletu podłączysz wybrane akcesorium. W większości przypadków będzie Ci do tego potrzebna odpowiednia przejściówka, czyli kabel z żeńskim gniazdem USB typu A oraz męskim wtykiem USB typu C, micro-USB lub lightning – w zależności od tego, jakie wejście ma Twój telefon lub tablet. 
Na rynku są już dostępne dyski zewnętrzne (pendrive’y) z wtykiem USB typu C lub micro-USB – posiadając taką pamięć zewnętrzną, nie potrzebujesz przejściówki, aby połączyć się z telefonem. 
W niektórych urządzeniach, które obsługują OTG, funkcja ta jest domyślnie nieaktywna i należy ją włączyć w ustawieniach. W różnych modelach i markach rozwiązanie to bywa ukryte w innych miejscach, jednak najczęściej można je znaleźć wchodząc w ustawienia systemu i wybierając opcję „Pamięć masowa OTG”. W wielu telefonach jest też opcja szukania akcji po nazwie (ikonka lupy) – wtedy wystarczy w okno wpisać „OTG”. 
Zdjęcie: Envato Elements
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!