Data publikacji:

Odzyskiwanie danych – jak odzyskać dane z komputera?

Wykonujemy ważną pracę, piszemy dokument tekstowy albo zapisujemy ważne pliki. Błąd czy też omyłkowe wykasowanie pliku bądź jego nie do końca prawidłowy zapis nie musi oznaczać, że dokumentu czy np. obrazu nie da się odzyskać. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak odzyskać dane z komputera. Jest to możliwe za pomocą odpowiednich narzędzi, czyli programu do odzyskiwania partycji zwanego inaczej programem do odzyskiwania danych.
Odzyskiwanie danych

Odzyskiwanie danych nie musi być niemożliwe – nie panikuj i postępuj krok po kroku 

Problem z odzyskaniem danych może dotyczyć sytuacji, gdy komputer nie uruchamia się albo gdy komputer nie widzi zewnętrznego dysku twardego. Jednak przyczyn utraty danych może być wiele. Jedną z nich jest awaria komputera, inną może być zainfekowanie systemu. Nierzadką sytuacją jest przypadkowe skasowanie plików. Możliwa jest też awaria mechaniczna sprzętu. W żadnym przypadku nie należy panikować i trzeba postępować krok po kroku, a jeśli pliki nie są nadpisane, odzyskiwanie danych z dysku jest możliwe.
Na pewno nie można przy próbie odzysku wielokrotnie włączać i wyłączać urządzenia. Warto też wiedzieć, że utracone dane tak naprawdę nie są w całości kasowane, gdyż usunięte sektory dysku są jedynie oznaczone jako usunięte, następnie są gotowe do nadpisania nowymi danymi. W systemie widnieją jako wolne miejsca i co ciekawe, sektory te wciąż zawierają wszystkie poprzednio zapisane dane. Oznacza to, że do momentu nadpisania nowymi informacjami można owe dane odzyskać.           

Jak odzyskać dane z dysku zewnętrznego? 

Czy odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego wymaga profesjonalnej pomocy? Niekoniecznie, bo odzyskiwanie danych z dysku można wykonać samodzielnie. Oczywiście trzeba być przy tym ostrożnym. Jeżeli komputer nie widzi dysku zewnętrznego, należy sprawdzić, czy przypadkiem problem nie leży po stronie portu USB. Należy przepiąć dysk twardy np. do innego komputera, by upewnić się, czy właśnie po jego stronie nie występuje błąd. Należy sprawdzić, czy dysk twardy pojawia się w zakładce Zarządzanie dyskiem.
Oczywiście może dojść do sytuacji, że dysk zewnętrzny nie jest rozpoznawalny z powodu braku aktualnych sterowników. W takim przypadku wystarczy tylko wejść w Manager Urządzeń, następnie kliknąć opcje Aktualizuj sterownik. Jeżeli komputer nie odnajdzie aktualizacji, można to zrobić, wchodząc na stronę producenta. Usunięte dane z dysku twardego można odzyskać, jednak w niektórych sytuacjach potrzebne jest odpowiednie narzędzie, czyli program do odzyskiwania partycji.     

Jaki program do odzyskiwania danych z uszkodzonego dysku wybrać? 

Wiele osób zastanawia się, jaki program do odzyskiwana danych z dysku wybrać. Jeżeli chcecie samodzielnie odzyskać utracone dane, to doskonałym narzędziem jest Ontrack EasyRecovery 10. Jest to kompleksowe oprogramowanie, które pozwala odzyskać dane z systemu Windows i to niezależnie, czy są to dane zapisane na urządzeniu domowym, czy też biznesowym.
Odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego jest bardzo łatwe. Wystarczy tylko skorzystać z programu do odzyskiwania danych, który ma niezwykle prosty i czytelny interface. Nie musicie posiadać dużej wiedzy czy doświadczenia. Dodatkowo macie możliwość zapisywania skanów i ich późniejszego odtwarzania. Programy do odzyskiwania danych to bardzo szeroka oferta różnych dostawców. Dobrym programem do odzyskiwania partycji jest także Easeus Software Data Recovery Wizard. To także niezawodne oprogramowanie, dzięki któremu odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku jest możliwe. Odzyskacie wszystkie pliki, w tym dokumenty czy pliki audio.
Odzyskiwanie danych jest niezwykle szybkie, wystarczy tylko użyć kreatora odzyskiwania danych. Warto też zwrócić uwagę na szybkie skanowanie czy też głębokie skanowanie, które pozwala na znalezienie utraconych danych i to w sposób bezpieczny oraz bezproblemowy. Do tego można przefiltrować wyniki po nazwie, typie czy też dacie, a więc odzyskać te, na których najbardziej Wam zależy. To narzędzie jest oczywiście płatne, ale niewątpliwie przyda się wszystkim osobom, które na co dzień pracują przy komputerze. Możecie postawić na DiskInternals Research NTFS Recovery. To kolejna propozycja do odzyskiwania danych. Ten program jest w stanie odtworzyć oryginalną strukturę Waszych plików czy też folderów. Pozwala na odzyskanie nawet 90% utraconych danych. 
Już wiecie, jak łatwe może być odzyskiwanie danych z dysku Program do tego służący powinien jednak być łatwy w obsłudze i posiadać krótką analizę partycji. 
Zdjęcie: insidecreativehouse/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo