Data publikacji:

Jaka karta graficzna do 1500 zł? Jaką kartę graficzną do 1500 zł wybrać?

W przypadku kart graficznych często cena idzie w parze z jakością, dlatego warto przeznaczyć na nią trochę więcej środków i cieszyć się odpowiednio wybranym produktem. Do 1500 zł można kupić rozsądną kartę, która polepszy działanie komputera i będzie generować dobry obraz. Wśród najpopularniejszych marek wyróżnić można Nvidię oraz AMD. Dowiedz się, jak jest najlepsza karta graficzna do 1500 zł.
Crypto currency digital coins mining rig, graphics cards mining rig

Czy karta graficzna do 1500 zł jest mi potrzebna?

Zintegrowane produkty są dobre w sytuacjach, w których na komputerze się nie gra oraz nie przeprowadza zaawansowanej edycji grafik. W innym przypadku potrzebna będzie nieco lepsza karta graficzna. 1500 zł to przeważnie wystarczająca kwota, za którą można nabyć dobrej jakości produkt. Oprócz swoich oczywistych funkcji karta wspomaga działanie procesora i polepsza szybkość działania sprzętu. Im wyższa wydajność karty, tym lepiej.

Karta graficzna za 1500 zł – jaką wybrać?

Wybierając kartę graficzną, trzeba zwrócić uwagę na to, ile ma pamięci VRAM. 4 GB w tym przypadku to minimum, które powinno wystarczyć większości osób o przeciętnych potrzebach. Znaczenie będzie miał także system chłodzenia. Do wyboru mamy:
  • powietrzne – najbardziej podstawowe, wystarczająco wydajne. W kartę wbudowane są wirniki, które umożliwiają jej chłodzenie za pomocą powietrza;
  • wodne – z wykorzystaniem wody w układzie zamkniętym. Ciepło przenoszone jest na wodę, która następnie zostaje schłodzona i wraca do obiegu;
  • półpasywne – karta jest chłodzona dopiero w chwili, w której przekroczy określoną granicę temperatury. Chłodzenie nie musi działać przez cały czas, a dzięki temu komputer działa ciszej;
  • pasywne – oparte na radiatorze. Metale wykorzystane w produkcji urządzenia samodzielnie oddają ciepła do otoczenia, co nie wymaga wykorzystywania wentylatorów.
Oprócz tego uwagę należy zwracać na cenę karty i jej stosunek do wydajności, poziom generowanego hałasu czy niską awaryjność. Przed przystąpieniem do zakupu karty graficznej do 1500 zł warto wiedzieć, że poszczególne podzespoły można ze sobą łączyć. Nie trzeba zatem wybierać karty tej samej marki, której posiadamy procesor. Konieczne jest także sprawdzenie, czy konkretna karta graficzna zmieści się do wnętrza obudowy komputera. Jeśli ta jest przezroczysta, co jest ostatnio chętnie wybieranym rozwiązaniem przez konsumentów, warto wybrać modele podświetlane i prezentujące się estetycznie.

Karta graficzna do 1500 zł a jej przyszłe zastosowanie

Na rynku dostępny jest tak duży wybór produktów w zakresie kart graficznych, że stosunkowo łatwo jest się w nich pogubić. Podzielić je można na karty biurowe, gamingowe i profesjonalne. Te pierwsze są najtańsze i najmniej wydajne, ale przeważnie wystarczające do zastosowań biurowych, czyli oglądania filmów, podstawowej obróbki zdjęć czy gier. Karty gamingowe to te, które świetnie sprawdzają się przy renderowaniu, pracach graficznych, bardziej złożonych grach czy projekcji VR.
To te dwie kategorie będą leżały w kręgu zainteresowań czytelników niniejszego artykułu. Wybierając karty typowo do gier, trzeba brać pod uwagę również to, że za płynność ich działania odpowiadają również inne podzespoły komputera. Profesjonalne karty graficzne to produkty z najwyższej półki cenowej, do obliczeń związanych z pracą lub działalnością naukową oraz obróbki zdjęć w 3D.

Karty graficzne do 1500 zł – ranking polecanych produktów

Gigabyte GeForce GTX 1660 Super 6 GB OC

Idealnie mieści się w zakresie cenowym do 1500 zł. Jest bardzo wydajna, świetnie sprawdza się nawet w bardziej zaawansowanych grach i co ważne – działa bardzo cicho. Przy intensywniejszym użytkowaniu staje się słyszalna w niektórych obudowach, ale mimo wszystko nie jest to uznawane za wadę. Prawdopodobnie najlepszy możliwy wybór w tym przedziale cenowym.

Gigabyte Radeon Rx 6500 Xt Gaming Oc 4 GB GDDR6

Cechuje się dość dobrym chłodzeniem i podobnie jak poprzedniczka, ma możliwość sterowania przy pomocy dedykowanego oprogramowania. Ma trzy wentylatory i automatyczne zarządzanie chłodzeniem.

Zotac GeForce GTX 1660 Super Twin Fan 6 GB GDDR6

O wyjątkowo oryginalnym i ponadprzeciętnym designie, idealna do komputerów z przezroczystą obudową. Ma 6 GB RAM i szynę 192bit. Standardowo posiada wejścia HDMI i DisplayPort. W tej cenie to świetna i dosyć cicha propozycja. Ma wbudowane dwa wentylatory i obsługuje VR.

Asus GeForce GTX 1650 Phoenix 4 GB GDDR6 OC (PHGTX1650O4GD6P)

To tania karta graficzna o zadowalających parametrach. 4 GB pamięci, szyna 128bit i wejścia HDMI, DisplayPort, DVI oraz DVI-D to nieco więcej, niż można liczyć w przypadku wielu innych, jednocześnie dużo droższych propozycji. Jest dużo bardziej wydajna niż niektóre propozycje w tej samej cenie. Obsługuje VR.

MSI GeForce GTX 1660 Super Gaming X 6 GB

To propozycja z aktywnym chłodzeniem i szyną 192bit, mająca 6 GB RAM. Posiada wydajny system chłodzenia i działa stosunkowo cicho. Ma również MSI Mystic Light, czyli moduł, który umożliwia ustawianie dowolnych kolorów podświetlenia. Ma automatycznie sterowane chłodzenie, które wyłącza się, gdy nie jest potrzebne. Dzięki temu komputer działa ciszej. Współdziała z MSI Afterburner, czyli oprogramowaniem do podkręcania kart.

INNO3D GeForce Twin X2 GTX 1650 4 GB

Kolejna wyjątkowo tania karta z aktywnym chłodzeniem. Ma 4 GB RAM, jest energooszczędna i ma szynę 128bit. Może obsługiwać kilka monitorów naraz, co jest jej dużą zaletą. Nie wymaga dodatkowego zasilania, a bez nadmiernego obciążenia pracuje bardzo cicho.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!