Data modyfikacji:

Sony zaprezentowało możliwości PlayStation VR2

O nowych goglach wirtualnej rzeczywistości Sony wiemy już naprawdę dużo, lecz graczy tak naprawdę nie interesują parametry techniczne, tylko to, jak urządzenie będzie w stanie poradzić sobie z grami. Sony w końcu postanowiło rozwieść te wątpliwości, prezentując nowy materiał, który w pełni poświęcony został nadchodzącym tytułom na PSVR2.
playstation vr2
Poprzednia wersja PlayStation VR była naprawdę fajnym urządzeniem, na którym można było zagrać w całkiem sporo ciekawych tytułów. Urządzenie było również stosunkowo tanie (a przynajmniej w porównaniu do innych gogli wirtualnej rzeczywistości), co niestety przypłaciło średnimi parametrami technicznymi. W niektórych produkcjach obraz bywał mocno rozmazany, a rozgrywka traciła płynność, przez co część graczy (w tym niestety ja) mogła odczuwać zawroty głowy bądź nudności. Wszystko wskazuje na to, że podobne problemy mogą znacząco zostać zniwelowane w PSVR2, które powstaje z myślą o współpracy z konsolą PlayStation 5.
W najnowszym materiale opublikowanym na youtubowym kanale PlayStation, twórcy chwalą się tym, że nowe gogle zaoferują niezwykle wyraźną grafikę w rozdzielczości 4K i aktywną funkcją HDR. Każdy z wyświetlaczy ma zostać wykonany w technologii OLED i generować obraz w rozdzielczości 2000 x 2040 pikseli oraz częstotliwości odświeżania na poziomie 90-120 Hz. Jednocześnie sprzęt będzie na bieżąco śledził ruch gałek ocznych, umożliwiając w ten sposób np. obsługę interfejsu w grze. Zasięg widzenia ma sięgać nawet 110 stopni, lecz obraz będzie ustawiał ostrość przede wszystkim w miejscu, na które akurat będziemy patrzeć.
W pogłębieniu immersji ma pomagać wsparcie dla trójwymiarowego dźwięku oraz specjalne kontrolery posiadające takie same funkcje, jak DualSense, czyli haptyczne wibracje i adaptacyjne triggery. Pozostałe zalety gogli PlayStation VR2 znajdziecie na poniższym filmie, który w obrazowy sposób prezentuje zalety nowego sprzętu Sony. Jak to się przełoży na rzeczywistość? Cóż, dowiemy się dopiero po premierze…
Według informacji udostępnionych przez producenta, PlayStation VR2 ma trafić do sprzedaży w pierwszym kwartale 2023 roku, choć niestety na ten moment dokładny termin pozostaje tajemnicą. Nie wiemy również, ile będzie trzeba zapłacić za to urządzenie. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się także, że gogle nie będą wspierały gier z poprzedniej wersji PlayStation VR. Niewykluczone więc, że część gier dostanie aktualizacje – darmową lub płatną.
Zdjęcie: materiały prasowe PlayStation Polska
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.