Data publikacji:

Project Q - nowa przenośna konsola od PlayStation

Od jakiegoś czasu w mediach plotkowano o nowej przenośnej konsoli, nad którą rzekomo pracowało Sony. Spekulacje okazały się prawdziwe, a producent w końcu oficjalnie zaprezentował swojego handhelda podczas pokazu PlayStation Showcase. Sprawdźcie, czym jest Project Q i kiedy urządzenie może trafić do sprzedaży.
playstation project q

PlayStation Project Q – co to jest?

Sony w końcu postanowiło rozwiać wątpliwości i oficjalnie zaprezentowało nowe urządzenie podczas majowej prezentacji PlayStation Showcase 2023. Z materiału dowiedzieliśmy się, że Project Q ma być nową przenośną konsolą sygnowaną logiem PlayStation. Nie będzie to jednak handheld zrealizowany na wzór PSP lub PS Vita – urządzenie ma ściśle współpracować z PlayStation 5. Siłą rzeczy Project Q stanowi bardziej zaawansowane technologicznie akcesorium do PS5, aniżeli samodzielny produkt dla graczy. Nie jest to więc konkurencja dla Nintendo Switch, ASUS ROG Ally czy Steam Decka

Na ja kiedy zaplanowano debiut PlayStation Project Q?

Jim Ryan – pełniący funkcję prezesa Sony Interactive Entertainment – w trakcie prezentacji PlayStation Showcase 2023 nie ujawnił dokładnego terminu premiery Project Q, ale zdradził, że nowa przenośna konsola trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku. Niedługo mamy poznać dodatkowe informacje o tym projekcie, łącznie z oficjalną ceną PlayStation Project Q, która na ten moment również pozostaje tajemnicą.

Parametry techniczne PlayStation Project Q – co wiemy?

Sony Interactive Entertainment co prawda na ten moment nie ujawniło szczegółowych informacji odnośnie specyfikacji technicznej urządzenia, ale po części już teraz wiemy, czego możemy się spodziewać po PlayStation Project Q. Nowa przenośna platforma wymaga PlayStation 5 do działania, ponieważ na handheldzie odpalimy wyłącznie produkcje, jakie mamy zainstalowane na dużej konsoli Japończyków.
Sprzęt powstał tak naprawdę głównie dla funkcji Remote Play, z jaką mieliśmy już wcześniej do czynienia na PlayStation Vita, która pozwalała na zdalne granie w tytuły z PlayStation 4. Podobnie jak w tamtym przypadku, na Project Q również będziemy mogli streamować rozgrywkę poprzez sieć Wi-Fi. Nie wiadomo na ten moment, czy urządzenie będzie posiadało jakieś dodatkowe funkcje.
Z potwierdzonych informacji pewne jest natomiast to, że sprzęt ma stanowić połączenie najważniejszych funkcji kontrolera DualSense z ośmiocalowym wyświetlaczem, który umożliwi rozgrywkę w rozdzielczości 1080p przy stabilnych sześćdziesięciu klatkach na sekundę. Oczywiście, aby uzyskać takie parametry, konieczne będzie posiadanie szybkiego łącza internetowego. Rozgrywka ma stać na takim samym poziomie, co na PlayStation 5, ponieważ w kontrolerze Project Q nie zabraknie adaptacyjnych triggerów oraz haptycznych wibracji.

PlayStation Earbuds – akcesorium dedykowane do Project Q i nie tylko

Podczas pokazu PlayStation Showcase 2023, Jim Ryan poinformował także o tym, że Sony Interactive Entertainment planuje wypuścić do sprzedaży pierwsze w historii firmy gamingowe słuchawki dokanałowe, które mają zapewnić jakość dźwięku na jak najwyższym poziomie. Urządzenie może pochwalić się ciekawym designem, idealnie współgrającym z projektem PlayStation 5 oraz Project Q.
Ponadto słuchawki będą sprzedawane w specjalnym etui, pełniącym jednocześnie funkcję powerbanka doładowujacego baterię w PlayStation Earbuds. Jim Ryan zaznaczył również, że słuchawki będą łączyły się z innymi sprzętami poprzez technologię bluetooth i nie będą współpracowały wyłącznie z PlayStation 5 i Project Q. Akcesorium bez problemu możemy również sparować z komputerami osobistymi, laptopami bądź smartfonami i tabletami.
Niestety nie dowiedzieliśmy się, kiedy dokładnie PlayStation Earbuds trafi do sprzedaży, ale niewykluczone, że w podobnym terminie, co Project Q. Nie znamy również oficjalnej ceny słuchawek dokanałowych Sony.
Zdjęcie: materiały prasowe PlayStation
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.