Data modyfikacji:

Nowa era sztucznej inteligencji na lokalnym PC: mikroserwisy NVIDIA NIM oraz szablony AI

NVIDIA zaprezentowała na targach CES nowe, bazowe modele sztucznej inteligencji. Zaprojektowane dla komputerów GeForce RTX AI modele podnoszą poziom realizmu cyfrowych postaci, usprawniają tworzenie treści i zwiększają produktywność, działając lokalnie na potężnych kartach graficznych GeForce RTX serii 50. Zainicjowano także cotygodniową serię informacji RTX AI Garage dla programistów i entuzjastów AI, zainteresowanych eksplorowaniem narzędzi i technologii do budowania asystentów sztucznej inteligencji, kreatywnych przepływów pracy, tworzenia cyfrowych postaci i wszystkiego tego, co możliwe na komputerach RTX AI.
NVIDIA RTX AI Garage - wieści z CES
W tym tygodniu, w ramach RTX AI Garage, podsumowano ogłoszenia z targów CES oraz to, czego można się spodziewać, gdy na rynek wejdą usprawnione mikroserwisy NIM wraz z szablonami AI (AI Blueprints).
Najważniejsze informacje w tym zakresie to:
  • zaprezentowanie kart graficznych GeForce RTX serii 50: zbudowane w oparciu o architekturę NVIDIA Blackwell, zapewniają nawet do 3352 bilionów operacji AI na sekundę, 32 GB pamięci VRAM oraz obliczenia w formacie FP4, co podwaja wydajność wnioskowania sztucznej inteligencji
  • mikroserwisy NVIDIA NIM: upraszczają rozwój AI, oferując wyselekcjonowane, zoptymalizowane i gotowe do użycia modele dla generatywnej sztucznej inteligencji na komputerach osobistych i stacjach roboczych
  • NVIDIA AI Blueprints: wstępnie skonfigurowane instrukcje, ułatwiające tworzenie aplikacji opartych na AI, w tym cyfrowych postaci, czy generatorów podcastów.
  • W przypadku AI Blueprints należy wyróżnić:
  • PDF to Podcast: przekształca pliki PDF w angażujące treści audio.
  • 3D Guided Generative AI: wykorzystuje model FLUX-1 [dev] firmy Black Forest Labs do zwiększenia kontroli nad generowanymi obrazami.
  • Karty graficzne GeForce serii RTX 50 wprowadzają optymalizację FP4, zapewniając przełomową wydajność, przez co generatywna AI staje się jeszcze bardziej dostępna. Przykładowo, model FLUX-1 [dev] korzystając z FP4 wymaga mniej niż 10 GB pamięci VRAM, umożliwiając większą kompatybilność i szybsze rezultaty, co pozwala na generowanie obrazu w zaledwie 5 sekund na karcie graficznej GeForce RTX 5090.
    Mikroserwisy NIM wraz z AI Blueprints zostaną udostępnione w przyszłym miesiącu, początkowo obsługując karty GeForce RTX serii 50, GeForce RTX 4090 i 4080 oraz profesjonalne karty NVIDIA RTX 6000 i 5000. W przyszłości planowane jest rozszerzenie wsparcia o kolejne układy graficzne. Z kolei kompatybilne z NIM komputery RTX AI pojawią się w ofercie firm, takich jak Acer, ASUS, Dell, GIGABYTE, HP, Lenovo, MSI, Razer i Samsung oraz lokalnych producentów.
    Zdjęcie: Materiały prasowe
    Autor: Informacja prasowa