Data modyfikacji:

Nowa aktualizacja PlayStation 5 wprowadza istotne zmiany i nowe funkcje dla konsoli

Firma Sony Interactive Entertainment poinformowała, że od dzisiaj wszyscy posiadacze konsoli PlayStation 5 mogą pobrać najnowszą aktualizację. Łatka nie została wydana tylko po to, żeby zwiększyć poziom bezpieczeństwa użytkowników, ale wprowadziła wiele udogodnień, na które gracze czekali już od dłuższego czasu. Sprawdźcie, co nowego pojawiło się na PS5.
czy warto kupic ps5
Do aktualizacji gier i konsol przyzwyczailiśmy się już tak bardzo, że w większości przypadków nawet nie sprawdzamy, w jakim celu zostały wypuszczone. Tym razem warto jednak pochylić się nad najnowszą aktualizacją PlayStation 5, ponieważ nie wprowadza ona wyłącznie poprawek, ale sprawia, ze korzystanie z konsoli stanie się jeszcze przyjemniejsze. Sony Interactive Entertainment zadbało o nowe funkcje społecznościowe, dodatkowe opcje rozgrywki i personalizacji systemu operacyjnego urządzenia, a także nowe funkcje ułatwień dostępu i łatwości użytkowania.
Jeżeli na co dzień korzystacie z Discorda, to z pewnością ucieszy was fakt, że od teraz możecie dołączać do czatów głosowych podczas używania tej aplikacji. Wystarczy sparować swoje konto PlayStation Network z Discordem, żeby w łatwiejszy sposób komunikować się ze swoimi znajomymi podczas wspólnego grania. Kolejną funkcją społecznościową jest możliwość wysłania prośby o udostępnienie ekranu przez osobę, którą macie dodaną do znajomych. Na ekranie wyboru gry pojawiła się też dodatkowa informacja o znajomych, którzy aktualnie ogrywają ten sam tytuł.
Sony w końcu pomyślało też o użytkownikach robiących dużo screenshotów podczas grania. Nie musicie już podłączać dysku zewnętrznego, żeby zgrać na komputer wykonane zdjęcia. Wystarczy wybrać pożądany materiał, a następnie przesłać go do aplikacji PlayStation, żeby z jej pomocą udostępnić zdjęcie lub film w mediach społecznościowych.
Posiadaczy telewizorów lub monitorów oferujących rozdzielczość 1440p z pewnością ucieszy fakt, że za sprawą nowej aktualizacji można włączyć obsługę zmiennej częstotliwości. Żeby jednak aktywować tryb VRR konieczne jest posiadanie wyświetlacza obsługującego standard HDMI 2.1. Nie wystarczy jednak samo gniazdo w TV – potrzebny jest też przewód wspierający ten standard obrazu.
Oprócz tego Sony usprawniło działanie biblioteki gier poprzez dodanie nowych możliwości sortowania i filtrowania produkcji przypisanych do konta. Ponadto z pomocą filtrów można oddzielić tytuły, które dostępne są na PlayStatio VR lub PlayStation VR2, bo jak wiadomo nowe gogle wirtualnej rzeczywistości nie są kompatybilne z grami tworzonymi z myślą o pierwszej wersji urządzenia.
Dzięki nowej aktualizacji proces przenoszenia danych pomiędzy dwiema konsolami PlayStation 5 jest znacząco ułatwiony. Wystarczy podpiąć oba urządzenia kable LAN lub połączyć je z tą samą siecią Wi-Fi, a następnie przejść do menu transferu danych, które znajdziemy w ustawieniach konsoli.
Nareszcie ułatwiono też dostęp do save’ów z PlayStation 4. Migracji można dokonać teraz na dwa sposoby, które zostały wyjaśnione na blogu PlayStation:
 • Gdy pobierzesz lub zainstalujesz grę PS4 na konsoli PS5, pojawi się powiadomienie, że zapisane dane PS4 są dostępne w Twoim magazynie w chmurze PlayStation Network (jeśli Twoja konsola PS5 nie ma jeszcze zapisanych danych gry). Po prostu wybierz powiadomienie, aby pobrać zapisane dane.
 • Gdy pobierzesz lub zainstalujesz grę na PS5, która może ładować zapisane dane na PS4, na przykład wersję gry na PS5, która została również wydana na PS4, pojawi się to samo powiadomienie (jeśli gra obsługuje tę funkcję).
 • Jeśli chodzi o najważniejsze nowości wprowadzone przy okazji aktualizacji PS5, to byłoby na tyle. Sony dodało też możliwość przechwytywania gier za pomocą poleceń głosowych, lecz ta funkcja dostępna jest na razie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
  Zdjęcie: materiały prasowe PlayStation
  Łukasz Morawski
  Łukasz Morawski

  Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.