Data modyfikacji:

Remake Gothica wygląda naprawdę dobrze – jest klimat i straszne pełzacze!

Kiedy THQ Nordic zapowiedziało rozpoczęcie prac nad remakem kultowego Gothica gracze z jednej strony się ucieszyli, ale z drugiej pojawiły się obawy, czy twórcy będą w stanie oddać atmosferę oryginału. Pod koniec 2019 roku otrzymaliśmy krótkie grywalne demo, którego celem było zaprezentowanie graczom wizji przyjętej przez nowego producenta. Projekt otrzymał zielone światło od wydawcy, a teraz doczekał się w końcu pierwszego zwiastuna. No dobrze, a co z datą premiery?!
gothic
Jestem jednym z tych graczy, którzy mieli szczęście wychowywać się w czasach największej popularności Gothica. Początkowo niechętnie podchodziłem do pierwszej odsłony (odrzuciła mnie jej drętwota), ale szybko dałem się porwać ciekawej wizji świata przygotowanej przez niemieckie studio Piranha Bytes. Niestety producent stracił prawa do tworzenia następnych odsłon, przez co w kolejnych latach musiał skupić się na rozwijaniu innych marek, w tym najnowszego Eleksa, który w dalszym ciągu czerpie garściami z rozwiązań przygotowanych na potrzeby Gothica.
THQ Nordic zdało sobie jednak sprawę, że wyrzucenie do kosza tak cenionego IP byłoby głupie, dlatego kilka lat temu zdecydowano się na przywrócenie marki do życia. Wydawca podszedł do sprawy bardzo ostrożnie, ponieważ najpierw przygotował krótkie demo technologiczne, potem przeprowadził masę ankiet wśród graczy, a dopiero potem zlecił firmie Alkimia Interactive prace nad tym tytułem.
Na efekt ich prac musimy jeszcze trochę poczekać, ale tymczasem do sieci w końcu trafił pierwszy zwiastun (a właściwie teaser), który pokazuje, że twórcy mogą zmierzać w dobrym kierunku – przynajmniej jeśli chodzi o klimat oraz oprawę wizualną. Zwiastun przedstawia krótką scenę z kopalni rudy znajdującej się na terenie Górniczej Doliny:
Na twitterowym profilu firmy Alikimia Interactive pojawił się wpis, w którym twórcy wyraźnie zaznaczają, że powyższy materiał filmowy został oparty w stu procentach na silniku gry i nie jest specjalnie przygotowanym przerywnikiem filmowym. Jest to bardzo dobra informacja, ponieważ może to oznaczać, że nareszcie doczekamy się gry z serii Gothic z naprawdę ładną oprawą wizualną.
Niestety w dalszym ciągu nie wiemy, kiedy remake trafi do sprzedaży – niewykluczone, że więcej informacji zostanie udzielonych podczas tegorocznych targów Gamescom, które odbędą się pod koniec tego miesiąca. Warto natomiast przypomnieć, że nowy Gothic porzuci stare konsole, na rzecz komputerów osobistych oraz PlayStation 5 i Xbox Series X|S.
Zdjęcie: materiały prasowe THQ Nordic
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.