Data modyfikacji:

Disco Elysium przyjazne dla dyslektyków

Cudowne jest to, że coraz większej liczbie producentów gier zależy na tym, żeby ich dzieła były jak najbardziej inkluzyjne, dzięki czemu niepełnosprawni gracze lub osoby z różnymi problemami nie muszą być wykluczone z rozrywki. Do grona takich deweloperów dołączyła właśnie estońska firma ZA/UM, która przygotowała specjalne czcionki z myślą o użytkownikach borykających się z dysleksją.
disco elysium
Disco Elysium to rewelacyjna produkcja, która w 2019 roku zrobiła prawdziwą furorę wśród graczy z całego świata. Niewielki estoński zespół ZA/UM teoretycznie miał niewielkie szanse na sukces, ale dzięki wysokiej jakości swojej produkcji osiągnął przeogromny sukces. Zaowocowało to bardzo dobrą sprzedażą, wysokimi notami od recenzentów oraz wieloma branżowymi nagrodami. Choć od premiery minęło już kilka lat, to jednak twórcy cały czas rozwijają swój produkt, żeby był dostępny na nowych platformach oraz żeby miał jak najmniej błędów technicznych.
Producent w najnowszej aktualizacji poszedł także na rękę osobom cierpiącym na dysleksję, co w przypadku tego dzieła jest niezwykle istotne. Disco Elysium w dużej mierze jest interaktywną książką, w której tekstu jest o wiele więcej, niż w niejednej długiej powieści – twórcy twierdzą, że scenariusz składa się z ponad miliona słów. Dlatego też osoby mające problem z czytanie, z pewnością nie mogły w pełni wczuć się w fabułę gry, w efekcie odbijając się od niej i tracąc tym samym możliwość przeżycia fantastycznej przygody. Twórcy z pomocą naukowców oraz tłumaczy opracowali krój czcionki OpenDyslexic, mający na celu ułatwienie czytania. Niezwykle istotne jest to, że obowiązuje on w kilku językach, w tym również w polskim!
Przypominam, że produkcja pierwotnie trafiła do sprzedaży 15 października 2019 roku i była dostępna wyłącznie na komputerach osobistych. Posiadacze PlayStation 4 i PlayStation 5 otrzymali swoją wersje niecały rok później, 30 marca 2021 roku. Następnie ZA/UM przeniosło swoje dzieło na Xbox One, Xbox Series X|S oraz Nintendo Switch – nastąpiło to 12 października 2021 roku. Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o grze, to odsyłam was do mojego tekstu poświęconego konsolowej wersji Disco Elysium.
Zdjęcie: materiały prasowe ZA/UM