Data publikacji:

Najlepsze klawiatury komputerowe

Komputery osobiste to bardzo złożone urządzenia, które można wykorzystywać do najróżniejszych celów. Jedni spędzają czas przy PC grając ze znajomymi w internecie lub zaliczając najnowsze premiery. Z kolei inni potrzebują takiego sprzętu do przygotowania notatek na studia, robienia sprawozdań do pracy lub komunikowania się z rodziną za pomocą mediów społecznościowych. Bez względu na to, do czego potrzebujecie peceta, musicie zaopatrzyć się w klawiaturę. Warto jednak przemyśleć swój zakup, żeby kupić model w pełni odpowiadający waszym potrzebom. Z tego tekstu dowiecie się, jakie są najlepsze klawiatury komputerowe dla graczy i nie tylko.

Jakie są najlepsze klawiatury komputerowe?

Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna, ponieważ w dużej mierze zależy to przede wszystkim od użytkowników. Klawiatury dzielimy ze względu na przeznaczenie oraz rodzaj klawiszy – każdy z tych parametrów został zaprojektowany z myślą o konkretnych czynnościach, w których radzi sobie najlepiej. Dlatego też przed kupnem klawiatury, koniecznie zapoznajcie się z dalszą częścią tego artykułu, dzięki czemu będziecie wiedzieli, czy warto dopłacać o mechanicznej klawiatury gamingowe, czy lepiej postawić na mniej rozbudowane urządzenie, ale za to oferujące ergonomiczny układ.

Podział klawiatur ze względu na rodzaj klawiszy

Jak już wcześniej pisałem, klawiatury różnią się pod wieloma względami, ale zdecydowanie najważniejszym elementem jest rodzaj zastosowanych przełączników bądź aktywatorów. Podstawowy podział klawiatur prezentuje się następująco:
  • Klawiatura membranowa – jest to najpopularniejszy rodzaj, z którego korzystamy niemalże od początku istnienia tego typu urządzeń. Takie klawiatury oferują bardzo prostą konstrukcję, dlatego bywają stosunkowo tanie ze względu na ograniczoną liczbę elementów oraz niedrogą produkcję. Twórcy klawiatur wykorzystują specjalną silikonową membranę, układając ją na całej płaszczyźnie obudowy pod klawiszami. Przyciski podczas kliknięcia wchodzą w interakcję z gumowymi nakładkami, a te następnie przesyłają sygnał do peceta. Zakłada się, że membranówki mogą wytrzymać około 10 milionów kliknięć zanim ulegną awarii. Niestety w przypadku zepsucia, trzeba wymieniać całą membranę.
  • Klawiatura mechaniczna – ten rodzaj klawiatur powstał przede wszystkim z myślą o graczach, którym zależy na jak najlepszym czasie reakcji i najkrótszym momencie aktywacji przycisków. Takie klawiatury wykorzystują mechaniczne przełączniki (oddzielne dla każdego klawisza!), które zapewniają ogromną precyzję i wysoki komfort użytkowania. W dodatku są niezwykle wytrzymałe (nawet do 50 milionów kliknięć), a w razie awarii wystarczy wymienić poszczególny przełącznik. Rynek klawiatur mechanicznych rozrósł się do tego stopnia, że w sprzedaży znajdziecie najróżniejsze modele korzystające z wielu rodzajów przełączników (czerwone, zielone, brązowe itp.), oferujących unikatowe parametry.
  • Klawiatura opto-mechaniczna – najnowszy rodzaj klawiatur, który dopiero jest rozwijany przez producentów tego typu sprzętu. Przełączniki opto-mechaniczne działają w oparciu o kombinację metalowych zatrzasków i wiązki światła podczerwonego. Dzięki temu twórcom udało się jeszcze bardziej skrócić czas reakcji oraz zapewnić niezwykle mały punkt aktywacji, mierzący raptem 1,5 mm. Jest to więc opcja skierowana przede wszystkim do profesjonalnych graczy spędzających dużo czasu na rozgrywkach wieloosobowych, gdzie liczy się idealny timing.

Dobre klawiatury do gier – na co trzeba zwrócić uwagę?

Osoby, które wychowywały się w latach 90. ubiegłego wieku, doskonale pamiętają, jak niewygodne było granie na standardowych klawiaturach multimedialnych. Na szczęście w kolejnych latach technologia mocno ruszyła do przodu, dzięki czemu współcześni gamerzy mogą korzystać z dobrodziejstw klawiatur mechanicznych i opto-mechanicznych. Jeśli więc nie lubicie korzystać z gamepada, tylko jesteście wierni duetowi mysz-klawiatura, to koniecznie zainwestujcie w sprzęt z wyższej półki cenowej. Co prawda, cena porządnych mechaników bywa wysoka, ale w tym przypadku jest w pełni uzasadniona.
Klawiatury mechaniczne są bardzo wytrzymałe, a do tego gwarantują niesamowicie duży komfort użytkowania. Niektóre z nich posiadają dołączane do zestawu podpórki pod nadgarstki, dzięki czemu nawet kilkugodzinne sesje w grach online nie powinny zbyt mocno zmęczyć waszych dłoni. Ponadto sprzęt gamingowy posiada eleganckie i praktyczne podświetlenie RGB, a do tego ma wsparcie oficjalnego oprogramowania. Z jego pomocą możecie dostosować funkcje poszczególnych klawiszy, żeby jeszcze bardziej ułatwić sobie granie.

Jaka jest najlepsza klawiatura do pisania?

Jeżeli nie jesteście graczami i z komputera korzystacie wyłącznie do typowo domowych czynności lub prac biurowych, to raczej nie powinniście szczególnie zwracać uwagi na rozbudowane technologie, jakie występują w klawiaturach gamingowych. Zamiast tego postawcie przede wszystkim na ergonomiczny kształt oraz wygodę użytkowania. Jeśli nie chcecie przepłacać, to oczywiście możecie zainwestować w najtańsze klawiatury multimedialne, które kupicie już za 20-30 złotych. Polecam jednak dołożyć trochę więcej pieniędzy, ponieważ produkty z najniższej półki cenowej dosyć szybko mogą się zepsuć, a jakość wykonania klawiszy daje sporo do życzenia.
Warto wziąć pod uwagę klawiatury mechaniczne, lecz w większości przypadków oferują one wysoki profil klawiszy. Na krótką metę nie powinno stanowić to problemu, lecz po kilku godzinach możecie zacząć odczuwać dyskomfort ze względu na konieczność wyższego podnoszenia palców podczas wklepywania tekstu na klawiaturze. Oczywiście jest to kwestia indywidualna, dlatego warto przed kupnem przetestować taki sprzęt u znajomych lub w sklepach stacjonarnych. Pamiętajcie też o tym, że mechaniki potrafią być naprawdę głośne – niektóre brzmią jak maszyny do pisania, co może przeszkadzać reszcie domowników, kiedy np. siedzicie przed komputerem późną nocą.
Dlatego też do domowego użytku najlepiej wybrać klawiaturę membranową. Nie ma ona tak dobrego czasu reakcji i momentu aktywacji, jak modele z mechanicznymi przełącznikami, ale w tym przypadku jest to bez znaczenia. Przydatnym dodatkiem jest również klawiatura numeryczna, z których producenci niekiedy rezygnują w urządzeniach dedykowanych graczom. Membranówki w większości przypadków oferują średni profil klawiszy, który sprawdza się doskonale podczas wielogodzinnego pisania tekstów. Gdybyście natomiast preferowali niskie profile, jak w klawiaturach laptopowych, to takie modele także znajdziecie w sprzedaży, np. w ofercie Microsoftu (Designer Compact Keyboard) lub Logitecha (K400 Plus).

Klawiatura bezprzewodowa – dla kogo jest najlepsza?

W przypadku graczy komunikacja bezprzewodowa jest ciekawym dodatkiem, choć nieszczególnie koniecznym. Można wręcz zakładać, że klawiatury z kablem są lepsze, ponieważ mamy pewność, że nic nie zaburzy sygnału. Bezprzewodowe urządzenia polecam natomiast osobom, które spędzają tyle samo czasu przed komputerem, co telewizorem. Dzięki temu z klawiatury możecie korzystać podczas pisania na PC, a także używać jej do wpisywania tytułów filmów w wyszukiwarkach platform streamingowaych na telewizorze. W tym przypadku warto też wybrać klawiatury z wbudowanym touchpadem.
Zdjęcie: Envato Elements
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.