Data modyfikacji:

Wybieramy monitor z HDMI 2.1

Technologia gna jak szalona, dlatego cały czas trzeba zdobywać nową wiedzę, żeby nie wypaść z obiegu. Dawniej kupując monitor, sugerowało się głównie jego wymiarami – teraz należy zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania, dodatkowe funkcje, a nawet… rodzaj złącza. Bo to właśnie dzięki odpowiedniemu rodzajowi HDMI będziecie w stanie przesyłać wysokiej jakości obraz z komputerów osobistych lub konsol. W tym tekście przyjrzymy się monitorom z HDMI 2.1 i wyjaśnimy, dlaczego warto śledzić rozwój tego nowoczesnego standardu.
monitor hdmi 2.1

Jakie korzyści oferuje standard HDMI 2.1?

Standard HDMI został po raz pierwszy wykorzystany w 2003 roku i od tamtego czasu jest regularnie rozwijany oraz dostosowywany do nowych telewizorów bądź monitorów. W 2020 roku zadebiutowało HDMI w wersji 2.1, które jest w stanie w pełni wykorzystać potencjał zaawansowanych technologicznie Smart TV, gamingowych monitorów i komputerów, a także konsol 9. generacji.
Największą nowością w HDMI 2.1 jest możliwość przesyłania obrazu z włączonym trybem HDR i w rozdzielczości 8K (30 FPS), czyli 7680 x 4320 pikseli. Umożliwia również wyświetlanie gier w stabilnych stu dwudziestu klatkach na sekundę, ale przy ustawieniu rozdzielczości na 4K Ultra HD. Jest to wręcz niemalże dwukrotnie lepszy wynik, niż w przypadku wcześniejszej wersji HDMI 2.0 (a, b), obsługującej rozdzielczość 4K i maksymalnie 60 FPS-ów. Oczywiście model 2.1 wspiera także formaty obrazu oraz płynności dedykowane wcześniejszym standardom HDMI.

Jakie urządzenia podłączymy do monitora z HDMI 2.1?

Jak już wcześniej pisałem, z możliwości HDMI 2.1 skorzystają nowoczesne telewizory oraz monitory. Muszą one mieć wbudowane odpowiednie złącza i parametry, które umożliwią przesyłanie obrazu w bardzo wysokiej rozdzielczości. Żeby jednak wykorzystać moc 2.1, należy posiadać odpowiednie sprzęty, które będą w stanie przesłać obraz w takim standardzie.
Na scenę wkraczają m.in. komputery gamingowe. W tym przypadku również musicie mieć odpowiednio mocną kartę graficzną, wyposażoną w złącze HDMI 2.1. Takie znajdziecie w najnowszych modelach GPU, które wspierają rozdzielczości 4K i 8K. Mowa oczywiście o kartach graficznych pokroju serii GeForce GTX 30**.
Jeśli natomiast chodzi o konsole, to pod koniec 2020 roku zadebiutowały takie platformy jak PlayStation 5 i Xbox Series X. Obie platformy umożliwiają płynne granie w stu dwudziestu klatkach na sekundę, choć oczywiście zależy to też od twórców danych produkcji i optymalizacji kodu gry. Podsumowując, zarówno odbiornik (np. monitor), jak i urządzenie nadające sygnał muszą posiadać wejście HDMI 2.1.

Czy konieczne jest kupno odpowiedniego kabla do standardu HDMI 2.1?

Niestety tak – jeżeli zależy wam na oglądaniu materiałów w rozdzielczości 8K lub graniu w 120 FPS-ach, to będziecie zmuszeni do kupna odpowiedniego przewodu. Pod względem wyglądu nie różni się on niczym od pozostałych kabli HDMI, lecz wewnątrz wykorzystuje trochę inną technologią, umożliwiającą szybsze przesyłanie sygnału. Przewody HDMI 2.1 oznaczone są mianem „Ultra High Speed”.
Oczywiście jeśli monitor posiada gniazdo HDMI 2.1, a macie kabel starszego typu, to nie musicie się przejmować, ponieważ bez problemu możecie podłączyć go do urządzenia. Po prostu musicie liczyć się z tym, że obraz zostanie przesłany wyłącznie w standardzie, jaki oferuje dany przewód, czyli np. w przypadku HDMI 2.0, będzie to maksymalnie 4K i 60 FPS-ów.

Telewizor z HDMI 2.1 zamiast monitora – większy wybór

Technologia HDMI 2.1 na razie jest w powijakach i dopiero z czasem nabierze wiatru w żagle. Na ten moment powstało stosunkowo niewiele monitorów wykorzystujących ten standard, co wynika oczywiście z niewielkiego zapotrzebowania na tak duże formaty obrazu oraz płynność rozgrywki. Z czasem, kiedy konsole Xbox Series X oraz PlayStation 5 zyskają większą popularność, wtedy na pewno producenci telewizorów i monitorów zainwestują większe pieniądze w rozwój swoich sprzętów pod tym kątem.
W przypadku komputerów komplikacje może stanowić fakt bardzo słabej dostępności kart graficznych z rodziny GeForce RTX 30** (aczkolwiek problem ten dotyczy też PS5), przez co zbyt mało graczy posiada odpowiedni sprzęt, żeby móc grać w rozdzielczości 8K. Niemniej, jeśli jednak jesteście posiadaczami odpowiedniego gamingowego peceta lub konsoli 9. generacji, to możecie już teraz wybrać odbiornik wspierający standard HDMI 2.1.
Niestety dotyczy to głównie telewizorów, które w takim przypadku zawsze mają pierwszeństwo. To one sprzedają się częściej, ponieważ wykorzystuje się je nie tylko do grania, ale także do oglądania telewizji. Dlatego jeśli gracie głównie na konsoli, to przede wszystkim powinniście wziąć pod uwagę kupno nowoczesnego Smart TV, a zakup monitora z HDMI 2.1 zostawić na przyszłość.
W przypadku telewizorów 8K, znajdziecie oferty zarówno od Sony, jak i Samsunga lub LG. Musicie liczyć się także z tym, że ceny takich ekranów na ten moment zaczynają się w okolicach dziesięciu tysięcy i potrafią dobić nawet do czterdziestu tysięcy złotych.

Jakie monitory posiadają HDMI 2.1?

W tym momencie żaden z monitorów posiadających HDMI 2.1 nie wspiera rozdzielczości 8K, dlatego do wyboru macie 2K lub 4K. Z ciekawszych modeli wspierających nowy standard, warto wybrać jeden z poniższych monitorów – sprawdzą się one zarówno do grania na komputerze, jak i konsolach PlayStation 5 oraz Xbox Series X. Każdy z tych sprzętów jesteście w stanie kupić poprzez Ceneo.pl.
Acer Predator CG437KP
ASUS ROG Swift PG329Q
Acer Nitro XV282KKV
GIGABYTE Aorus FI27Q-X
BenQ EW3280U
Zdjęcie: Envato Elements
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.