Data modyfikacji:

Modem a router: jakie są różnice?

W dzisiejszych czasach wszyscy korzystamy z dostępu do internetu, a możliwość bezprzewodowego podłączenia się do sieci nikogo już nie dziwi. Nie da się jednak ukryć, że wciąż wiele osób nie zna dokładnie słownictwa związanego z urządzeniami, które pozwalają nam cieszyć się bezprzewodowym internetem oraz nie wie, jakie funkcje pełnią. Jednym z częstych problemów jest mylenie ze sobą modemu i routera. Powoduje to między innymi problemy podczas zakupu urządzenia. Sprawdźmy więc, czym różnią się między sobą modem a router.
modem a router

Modem a router - różnice

Mówiąc o różnicach między modemem a routerem, warto zacząć od wyjaśnienia, że oba te urządzenia służą nam do korzystania z bezprzewodowego internetu. Aby było to możliwe sygnał, który nadaje nam dostawca sieci musi bowiem zostać przesłany do urządzenia, na którym zamierzamy korzystać z sieci.

Warto jednak mieć świadomość, że na tym podobieństwa się kończą. Mimo to wiele osób wciąż używa słów modem i router naprzemiennie, co jest błędem. Choć nie da się ukryć, że obecnie na rynku coraz częściej pojawiają się urządzenia, które choć są routerami, posiadają również funkcje modemu. 
Zacznijmy jednak od pierwotnych funkcji tych urządzeń oraz różnić, które z nich wynikają. Mówiąc najprościej, modem jest urządzeniem, które zajmuje się odpowiednim transformowaniem sygnału otrzymywanego od sieci internetowej, z której korzystamy, tak by był od akceptowany przez nasz komputer, laptop lub inne urządzenie. 


Przeczytaj także: Router ADSL i DSL Czym się różnią? Który kupić?


Router natomiast ma za zadanie dzielić sygnał i umożliwiać bezprzewodowe korzystanie z niego wszystkim urządzeniom, które łączą się z siecią.
Z tego wynika kolejna różnica pomiędzy tymi dwoma urządzeniami - router pracuje bowiem z wieloma sprzętami, modem zaś wyłącznie z jednym.

Czym jest modem?

Poznajmy teraz nieco dokładniej zasady działania modemu i routera. Modem jest sprzętem, który służy przetwarzaniu cyfrowych danych na analogowe. Co oznacza to w praktyce? Sygnał, który przesyłany jest przez dostawcę internetu drogą bezprzewodową, nie może być odebrany przez komputer lub laptop bezpośrednio. Przekształcenie go przez modem sprawia, że sygnał jest dla naszego sprzętu „zrozumiały”, a my sami możemy korzystać z internetu. Ważne jest również fakt, że modem zajmuje się wysyłanymi przez nas sygnałami (np. przesyłanymi drogą internetową plikami) również w odwrotny sposób. W tym przypadku zamienia on sygnał analogowy na cyfrowy, dzięki czemu możemy nie tylko pobierać dane, ale również wysyłać własne. 

Router internetowy - co to takiego?

Router to urządzenie elektroniczne, które w przeciwieństwie do modemu, nie pobiera sygnału internetowego od dostawcy oraz nie przekształca go, lecz zajmuje się jego rozdzieleniem w ramach domowej, prywatnej sieci, do której podłączyć mogą się wszystkie urządzenia zapewniające możliwość korzystania z sieci jednocześnie. Mowa tu więc nie tylko o komputerach, ale również telefonach komórkowych czy telewizorach.

Routery internetowe najczęściej wyposażone są w różnego rodzaju interfejsy sieciowe, takie jak WAN, Wi-Fi oraz LAN. Posiadają również zabezpieczenia, dzięki którym osoby niepożądane nie mogą korzystać z naszej domowej sieci internetowej.

Router czy modem – na co się zdecydować?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które zastanawiają się, w jaki sposób korzystać z internetu bezprzewodowego w swoim domu. Odpowiedź na nie nie jest jednak prosta. Wszystko zależy bowiem od tego, z usług jakiego dostawy zamierzamy korzystać - modem sprawdzi się bowiem w przypadku internetu radiowego i komórkowego, routery są zaś wykorzystywane w przypadku internetu stacjonarnego (np. światłowodowego).

Co więcej, sporo zależy też od tego, ile osób będzie korzystało z sieci. Przypomnijmy bowiem, że modem pozwala nam korzystać z sieci tylko na jednym sprzęcie. Sprawdzi się więc jedynie w przypadku osób samodzielnych (w przeciwnym razie musimy nabyć kilka modemów dla każdego rodzaju sprzętu). Router zaś z powodzeniem może służyć wszystkim domownikom, a nawet naszym gościom. Nie bez znaczenia jest fakt, że router jest w stanie zapewnić nam stabilniejsze połączenie z siecią, co w czasie nauki oraz pracy zdalnej ma ogromne znaczenie.

Dlaczego router staje się niezbędnym urządzeniem w każdym domu?

Obecnie większość osób decyduje się na zakup routera internetowego, nawet w przypadku, gdy korzystają z sieci radiowej (wówczas stawia się na routery posiadające jednocześnie cechy modemu, o których wspominaliśmy). Dlaczego tak jest? Przede wszystkim ze względu na stale rosnącą liczbę urządzeń, które łączą się z internetem. Obecnie nawet osoby mieszkające samodzielnie najczęściej nie korzystają wyłącznie z jednego komputera, lecz łączą się z siecią również przez telefony komórkowe, tablety czy inne sprzęty. Nie bez znaczenia jest również stabilność i prędkość internetu w przypadku routerów. Wszystko wskazuje więc na to, że z biegiem czasu będą one wypierać modemy, które choć służyły nam przez wiele lat, powoli przestają być wystarczającym rozwiązaniem.
Podsumowując, jeśli mówimy o różnicach między modemem a routerem musimy pamiętać, że modem służy do modulowania sieci w taki sposób, by była ona możliwa do odczytania przez urządzenie użytkownika. Router pozwala zaś na podłączenie do sieci bezprzewodowej, zwykle LAN, bez modulacji i demodulacji.

Autorka: Kamila Łońska-Kępa