Data publikacji:

Czym jest port SFP i do czego służy? 

Niektóre routery, switche i komputery są wyposażone porty z oznaczeniem SFP. Są to specjalne wejścia przygotowane z myślą o modułach SFP, które pozwalają na podłączenie dodatkowych urządzeń sieciowych i obsługę innych standardów komunikacyjnych. W artykule tłumaczymy, jaką konkretnie spełniają funkcję i czy przeciętny konsument powinien w ogóle zwracać na nie uwagę.
sfp port

Dla kogo rodzaj portu SFP ma znaczenie?

Na początek warto podkreślić, że dla zwykłego użytkownika internetu, korzystającego z domowej sieci Wi-Fi, obecność portu SFP w jego sprzęcie nie ma większego znaczenia. Potencjalnie można zacząć interesować się możliwościami SFP głównie wtedy, gdy się samodzielnie dobiera urządzenia sieciowe i samodzielnie je konfiguruje. 

Czym są porty SFP?

Porty SFP są montowane głównie w profesjonalnych switchach (przełącznikach sieciowych), routerach i innych urządzeniach obsługujących sieci telekomunikacyjne zbudowane na potrzeby dużych biur, zakładów przemysłowych lub uczelni i ośrodków badawczych, a także instytucji publicznych. 
Do portów SFP wpinamy specjalne moduły o tej samej nazwie, które przypominają podłużne i niewielkie metalowe skrzynki, posiadające z dwóch stron porty połączeniowe. Moduły te, nazywane też czasem wkładkami SFP, są w rzeczywistości konwerterami zmieniającymi przyjmowany i wysyłany sygnał elektryczny lub optyczny tak, aby był on poprawnie odebrany przez urządzenie, w jakim są umieszczone, a także to, z którym są połączone kablem. 

Rodzaje SFP

Moduły SFP występują w wielu odmianach, a ogólnie można podzielić je na modele miedziane oraz światłowodowe. Te pierwsze obsługują sygnał elektryczny i standardowe kable sieciowe z miedzianymi żyłami, korzystające ze standardowej wtyczki Ethernet RJ45. Dzięki wbudowanym podzespołom są one w stanie obsłużyć przewody o bardzo dużej przepustowości, pozwalające na łączenie ze sobą urządzeń znajdujących się dziesiątki, a nawet setki metrów od siebie.
Moduły optyczne z kolei przystosowane są do przyjmowania i wysyłania sygnału optycznego transportowanego za pomocą światłowodów. Kable tego typu pozwalają na łączenie urządzeń na jeszcze większe odległości, przy ogromnej przepustowości przesyłanych danych. Maksymalny dystans bezstratnej transmisji danych w tym wypadku sięga setek kilometrów. Dzięki portom SFP do współpracy ze światłowodem można przystosować każdą sieć. 

Zalety portów SFP

Dla administratorów sieciowych obecność portu SFP w switchach i routerach niesie ze sobą kilka podstawowych zalet. Wymienne moduły SFP pozwalają dopasować już gotową infrastrukturę do nowych wyzwań. Wykorzystująca je sieć jest bardziej elastyczna i może być doraźnie lub błyskawicznie rozszerzona o wsparcie dla nowych metod komunikacji. Za sprawą portów bardzo łatwo do switchy podłączymy np. światłowody (bez potrzeby wymiany kluczowych urządzeń) albo tymczasowo dodamy kolejne porty Ethernet. Moduły SFP, które uległy awarii, można bardzo łatwo wymienić. Pozwala to uniknąć kosztownych napraw lub zakupu nowych urządzeń, co nie tylko podnosi koszty, ale prowadzi też do problemów ze sprawnym funkcjonowaniem sieci. 
Moduły SFP pozwalają też szybko przystosować sieć do nowych standardów technologicznych. Wystarczy je bowiem wymienić na nowe modele, bez potrzeby przebudowy już zbudowanej infrastruktury. 
Zdjęcie: Envato Elements