Data publikacji:

Matryca matowa czy błyszcząca? Jaką matrycę wybrać? 

Podczas wyboru jednym z ważniejszych elementów jest wybór rodzaju matrycy. Matowa czy błyszcząca? Wiele osób zastanawia się, która z nich jest lepsza! W tym poradniku dowiesz się, która matryca będzie dla Ciebie najlepszym wyborem! 

Matryca matowa czy błyszcząca?

Dlaczego wybór powłoki matrycy jest ważny? 

Urządzenia z matrycą matową oraz błyszczącą wykorzystują praktycznie takie same panele, które odpowiadają za wyświetlanie obrazu. Różnica tkwi w zastosowanej powłoce, która absorbuje światło, a także wpływa na odbiór kolorów wyświetlanych na ekranie. Oba rozwiązania mają ze sobą wiele wspólnego, dlatego użytkownicy od lat debatują, które z nich jest lepszym wyborem. 

Matryca matowa czy błyszcząca? Największe różnice 

Matryce błyszczące charakteryzują się bardziej nasyconymi kolorami, a także zwiększonym kontrastem. Intensywne kolory i głębokie czernie doskonale sprawdzają się podczas oglądania filmów, czy obrabiania zdjęć. Jednak błyszcząca matryca ma jedną zasadniczą wadę. Chodzi o odbijanie promieni słonecznych. 

Korzystając z komputera w słoneczny dzień możesz mieć problemy z zobaczeniem wszystkich treści. Światło padające na monitor powoduje refleksy, które skutecznie przeszkadzają. Aby tego uniknąć należy zastosować mocniejsze podświetlenie, bądź ustawić monitor w miejscu zacienionym. Dla osób, które podróżują lub pracują poza domem może to stanowić pewien problem, ponieważ nie zawsze będziemy w stanie ustawić się w idealnym miejscu. 

Pod tym względem zdecydowanie lepszym wyborem są matryce matowe. Zastosowana powłoka znacznie ogranicza ilość światła odbijającego się od ekranu. W ten sposób znacznie wygodniej jest korzystać z komputera w jasnym pomieszczeniu. Czy matowa matryca ma jakieś wady? Do największych można zaliczyć gorsze odwzorowanie kolorów. Monitory z powłoką matową mają mniej nasycone kolory. Dla fotografów, filmowców i grafików może to stanowić pewną przeszkodę. Laptopy z matową matrycą najczęściej pojawiają się w laptopach biznesowych. Jeśli szukasz lekkiego modelu, który pozwoli na pracę w dowolnym miejscu, to wersja z matową matrycą będzie bardzo dobrym wyborem. 

Pewnym kompromisem pomiędzy matrycą matową oraz błyszczącą jest matryca z powłoką antyrefleksyjną. Producenci stosują w nich warstwę polaryzacyjną, która zapewnia lepszą widoczność poprzez znaczącą redukcję odbijającego się światła. Ten rodzaj matrycy w laptopie będzie najlepszy dla osób, które pracują w zmieniających się warunkach oświetleniowych. 

Matryca matowa czy błyszcząca? Którą wybrać? 

Wybór konkretnej matrycy w laptopie, czy monitorze powinien być uzależniony od preferencji użytkownika. Jeśli korzystasz z urządzenia w miejscach, gdzie jest mocne światło padające na wyświetlacz, to wybór matowej lub antyrefleksyjnej matrycy będzie najlepszym wyborem. Matryce błyszczące również są w stanie odbijać światło i przy odpowiednio wysokiej jakości dobrze eliminują światło. Powłoka błyszcząca to gwarancja doskonałych kolorów, co dla wielu użytkowników ma pierwszorzędne znaczenie. Wybór laptopów jest ogromny, co pozwala na znalezienie idealnego modelu z odpowiednią matrycą. 

Rodzaje matryc stosowane w laptopach i monitorach 

Wybór powłoki zastosowanej w monitorze to dopiero początek. Na rynku znajdziemy trzy rodzaje matryc, które mają nieco inną charakterystykę. Do najpopularniejszych zaliczamy ekrany z matrycami IPS. Do ich budowy wykorzystuje się ciekłe kryształy, które są ułożone w sposób równoległy. 

To wpływa na na lepsze odwzorowanie kolorów, co sprawdza się w przypadku oglądania filmów, czy obróbki zdjęć. Monitory IPS wyróżniają się również bardzo dobrymi kątami widzenia. Do wad należy zaliczyć dosyć długi czas reakcji, co przy dynamicznych tytułach może stanowić problem. Jednak ze względu na dużą uniwersalność, te monitory cieszą się ogromnym zainteresowaniem. 

Monitory z matrycą TN stanowią kolejną grupę. Ciekłe kryształy w matrycach TN są ułożone w takiej samej odległości. To znacznie zmniejsza koszty produkcji, choć należy zaznaczyć, że odwzorowanie kolorów w tego typu urządzeniach stoi na bardzo dobrym poziomie. Największą zaletą matryc TN jest krótki czas reakcji. Jakość wyświetlanego obrazu z matryc TN jest dobra i w codziennym użytkowaniu taki monitor sprawdzi się bez najmniejszych zarzutów. 

Trzecią grupę monitorów stanowią te z matrycą VA. Tutaj ułożenie ciekłych kryształów odbywa się w sposób pionowy i ukośny. Charakterystyczną cechą tego typu konstrukcji jest doskonały kontrast, a także bardzo dobre odwzorowanie kolorów. Czas reakcji jest na tyle dobry, że nie musisz martwić się o opóźnienia podczas rozgrywki. Dla wielu użytkowników matryca VA jest dobrym i niedrogim kompromisem pomiędzy monitorami TN i IPS. 

Filtr prywatyzujący - sposób na dodatkową redukcję światła 

Jeśli chcesz dodatkowo zredukować ilość światła, a także ograniczyć widoczność treści na laptopie dla osób postronnych, to filtr prywatyzujący będzie dla Ciebie znakomitym wyborem. Zastosowana w nim technologia polega na redukcji widoczności nawet o 30%. Dodatkowo, tego typu filtry mają dodatkowo powłokę antyrefleksyjną, co poprawia widoczność przy mocnym oświetleniu. Montaż samego filtra jest bardzo prosty i zajmuje kilka chwil. Pamiętaj, aby przed wyborem sprawdzić dokładne wymiary monitora, ponieważ prywatyzujące filtry są dedykwoane pod konkretne urządzenia. 

Autor: Bartłomiej Mazurek