Data publikacji:

Marvel Fresh w Polsce. Co trzeba przeczytać?

Amerykańskie wydawnictwo Marvel cały czas jest pełne pomysłów, co nieustannie owocuje nowymi komiksami o superbohaterach. W naszym kraju przez wiele lat była w tym temacie posucha, lecz od kilku lat wydawnictwo Egmont dba o to, żeby polscy czytelnicy mieli regularny dostęp do najświeższych historii o Spider-Manie, Kapitanie Ameryce lub Hulku. Teraz mamy dobry moment, żeby wskoczyć do tego świata, ponieważ Marvel Fresh jest restartem wielu serii, dzięki czemu poszczególne albumy są bardziej przystępne dla nowych odbiorców. Sprawdźcie, z jakimi komiksami powinniście się zapoznać.
marvel fresh

Czym jest Marvel Fresh?

Marvel Fresh to nowa linia wydawnicza, będąca zastępstwem dla Marvel Now 2.0, które ukazywało się w Polsce w latach 2019-2021. W tym przypadku mamy do czynienia z restartem praktycznie wszystkich dotychczasowych historii superbohaterskich, o czym świadczyć może chociażby fakt, że poszczególne serie ponownie numerowane są od „jedynek”. Nawet jeśli jakiś cykl jest kontynuowany (jak chociażby w przypadku Thora), to jednak nowe opowieści są na tyle oderwane od poprzednich, że spokojnie można do nich usiąść bez znajomości wcześniejszych wydarzeń.
Jeżeli więc planowaliście zapoznać się z komiksami o swoich ulubionych superbohaterach, ale nie wiedzieliście od czego zacząć, to teraz jest idealna okazja. Zaletą linii Marvel Fresh jest również to, że w wielu przypadkach przywraca status quo wielu herosów, co oznacza, że historie o Iron Manie znowu skupiają się na Tonym Starku, a Wolverine powraca nawet z martwych, żeby wystartować z nowymi wątkami. W Marvel Fresh znalazło się też miejsce na wielkie eventy – jednym z nich jest „Wojna Światów”, która doczekała się pojedynczego albumu oraz kilku tie-inów.

Polecane komiksy z Marvel Fresh

Thor

Zdecydowanie jedną z ważniejszych serii w Marvel Fresh są komiksy opowiadające o perypetiach Thora, ponieważ kręcą się one głównie wokół eventu „Wojna Światów”, który jest kontynuowany również w pozostałych cyklach. Głównym przeciwnikiem jest Malekith Przeklęty, pragnący podbić wszystkie dziesięć nordyckich światów – oczywiście Midgard (czyli Ziemia) jest ostatnim bastionem mogącym powstrzymać jego wielkie plany.
Opowieści o Bogu Piorunów są też istotne z tego względu, że stanowią pożegnanie Jasona Aarona z tym bohaterem. Scenarzysta towarzyszył Odinsonowi od 2012 roku, kończąc wspólną podróż fantastycznym albumem „Król Thor”. Autor w bardzo ciekawy sposób podsumował relację Thora z Lokim, przypomniał jednego z jego większych oponentów, a także nakreślił przyszłość protagonisty, pokazując jego znaczenie dla całego uniwersum.

Deadpool

Czytelnicy uwielbiają Deadpoola, dlatego nie mogło go również zabraknąć w Marvel Fresh. W nowej serii śledzimy losy tytułowego bohatera, który doszedł do wniosku, że nie nadaje się do bycia superbohaterem, dlatego powraca do swojego dawnego fachu. Wade Wilson znowu jest płatnym zabójcą, rozprawiającym się ze swoimi oponentami w brutalny i zabawny sposób. Nie brakuje również przełamywania czwartej ściany oraz licznych odniesień (głównie w żartobliwy sposób) do popkultury.

Doktor Strange

W wyniku pewnych okoliczności, Doktor Strange całkowicie traci swoją magię, dlatego za namową Tony’ego Starka wyrusza w kosmos, żeby spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy. Jest to bardzo ciekawy punkt wyjściowy, który wprowadza spory powiew świeżości w komiksach o tym bohaterze. Za scenariusz odpowiada fenomenalny Mark Waid, mogący pochwalić się nagrodą Eisnera za serię o Daredevilu. Jeśli więc cenicie w komiksach historie na bardzo wysokim poziomie, to obowiązkowo powinniście zapoznać się z cyklem o Doktorze Strange’u – zwłaszcza jeśli jesteście fanami kosmicznych przygód z uniwersum Marvela. W tym przypadku są jeszcze bardziej wyjątkowe, ponieważ łączą w sobie elementy sci-fi z fantasy.

Venom

Miłośnicy bardziej brutalnych komiksów utrzymanych w stylistyce horrorowej koniecznie powinni zainteresować się cyklem „Venom”, który w dalszym ciągu rozwijany jest w Marvel Fresh. W chwili pisania tego tekstu do sprzedaży trafiły dwa obfite albumy opowiadające o zaciętej walce Eddiego Brocka z symbiontami. Venom w wyniku ujawnienia się dawnego boga popada w obłęd, co prowadzi do dosyć poważnych konsekwencji. Jednocześnie autor przywraca niezwykle niebezpiecznego Carnage’a, który zostaje wskrzeszony przez tajemniczą sektę. Drugi tom pokazuje ponadto, jak tytułowy antybohater musiał radzić sobie podczas inwazji Malekitha Przeklętego na naszą planetę.

Amazing Spider-Man

Seria Nicka Spencera poświęcona Spider-Manowi co prawda nie jest tak dobra, jak kultowe komiksy Briana Michaela Bendisa, ale i tak nie można odmówić im uroku. Ich największą siłą jest to, że główny bohater znowu działa głównie na ulicach Nowego Jorku, ścierając się ze swoimi najbardziej klasycznymi przeciwnikami pokroju Mysterio, Rhino czy Kravena Łowcy.
To właśnie ten ostatni doczekał się najlepszego albumu, w którym postanowił urządzić wielkie łowy na terenie zamkniętego Central Parku. Oczywiście w Amazing Spider-Man nie brakuje humoru charakterystycznego dla opowieści o Peterze Parkerze, lecz scenarzysta nie omieszkał także wpleść trochę poważniejszych wątków, pokazujących, jak bardzo negatywny wpływ ma działalność Spidey’ego na jego bliskich.

Tony Stark. Iron Man

Przed Danem Slottem stało niezwykle trudne zadanie. Scenarzysta musiał rozpocząć nową serię o Iron Manie, choć teoretycznie bohater został jakiś czas temu uśmiercony. Autor znalazł jednak idealne rozwiązanie tego problemu, a odkrywanie nowej tożsamości Tony’ego Starka jest jednym z ciekawszych elementów nowej serii. Nie brakuje w niej też ciekawej akcji oraz powrotów znanych złoczyńców, jak np. Ultrona.
Opowieść zaczyna się w momencie, gdy protagonista planuje wystartować ze swoim innowacyjnym, bardzo ambitnym projektem. Wirtualny świat eScape ma być czymś więcej niż tylko grą wideo z użyciem gogli VR. Niestety program szybko zostaje zhakowany, co prowadzi do wielu komplikacji, w tym do pogorszenia stanu zdrowia Tony’ego i jego powrotu do dawnych uzależnień.

Silver Surfer i inne pojedyncze albumy

Oczywiście do sprzedaży trafiają również bardzo ciekawe one shoty, które nie są bezpośrednio połączone z konkretnymi seriami, choć często ich fabuły wynikają z wydarzeń przedstawionych w innych cyklach. Na ten moment do sprzedaży trafiły m.in. następujące tomy: „X-Men. Czerwoni”, „Powrót Wolverine’a”, „X-terminacja” oraz „Spidergedon”.
Jednym z ciekawszych pojedynczych albumów jest bez wątpienia „Silver Surfer. Czarny” Donny’ego Catesa. Jest to bardzo filozoficzna i poetycka opowieść o byłym niszczycielu światów, pragnącym odpokutować za swoje winy. Motorem napędowym historii są wyjątkowe, bardzo abstrakcyjne rysunki Tradda Moore’a.

Co jeszcze znajdziemy z Marvel Fresh?

Powyżej wymieniłem wyłącznie część serii, z którymi powinni zapoznać się miłośnicy komiksów superbohaterskich. Jeżeli chcecie być na bieżąco ze wszystkimi opowieściami wchodzącymi w skład Marvel Fresh, to do dyspozycji macie jeszcze takie cykle jak: „Wojny nieskończoności”, „Avengers”, „Savage Avengers”, „Nieśmiertelny Hulk”, „Strażnicy Galaktyki”, Uncanny X-Men” oraz „Ród X/Potęgi X”.
Zdjęcie: Łukasz Morawski
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.