Data modyfikacji:

Jaki laptop gamingowy do 6000 zł?

Na rynku od dłuższego czasu znajdziemy bardzo bogaty wybór laptopów zaprojektowanych z myślą o graczach. Urządzenia te starają się zapewnić użytkownikowi wrażenia zbliżone do zabawy z komputerem stacjonarnym wyposażonym w wysokiej klasy kartę graficzną, stanowią więc interesującą alternatywę dla klasycznych pecetów. Za jakość oraz wydajność podczas zabawy trzeba jednak zapłacić. Radzimy więc, jaki laptop gamingowy do 6000 zł będzie dobry, a także czego należy oczekiwać od sprzętu tego typu.
laptop gamingowy do 6000 zł
Laptopy przeznaczone dla graczy jeszcze dekadę temu należały do rzadkości, bowiem stworzenie przenośnego komputera o mocy wystarczającej do zabawy z najnowszymi grami wiązało się z poważnymi kompromisami związanymi z czasem pracy baterii. Dzięki postępowi technologicznemu i pojawieniu się coraz szybszych i bardziej energooszczędnych układów graficznych i procesorów, marzenia o zabawie z największymi hitami na kolanach stały się dla wielu graczy łatwo osiągalne.
Obecnie gamingowe laptopy oferuje większość liczących się producentów. Co więcej, bardzo często tworzą one osobne linie produktów. Przenośne pecety do gier odrzucają z reguły standardowy design, oferując podświetlane klawiatury oraz obudowy, znacznie większe systemy chłodzenia oraz dodatkową funkcjonalność, z którą nie spotkamy się w sprzęcie typowo uniwersalnym lub biznesowym. Ceny urządzeń tego typu są jednak zazwyczaj wyższe, wynikają bowiem wprost z używanych przez nie zaawansowanych układów graficznych i procesorów. Co ciekawe, ze względu na moc wiele gamingowych modeli znajdzie zastosowanie w zadaniach profesjonalnych, takich jak edycja grafiki 2D i 3D, projektowanie albo obróbka wideo i audio.

Czego oczekiwać po laptopie do 6000 zł?

Laptop gamingowy za 6000 zł to zazwyczaj solidny komputer, który pozwoli cieszyć się zabawą z najnowszymi hitowymi grami przy wysokich detalach graficznych. Modele w tej cenie wyposażone są zazwyczaj w układy graficzne (GPU) firmy Nvidia z serii GeForce RTX. Obecnie w omawianej cenie zetkniemy się najczęściej z modelami GeForce RTX 3050 lub 3060. Dla zasady warto dopłacić trochę do modelu 3060, który poradzi sobie znacznie lepiej w dużym obciążeniu.
Jeżeli chodzi o wykonanie komputera, konsumenci mogą liczyć tutaj na dodatkowe podświetlenie obudowy oraz wysokiej klasy klawiaturę. Wyświetlacze tych pecetów pracować będą również w wysokich częstotliwościach odświeżania i z niskim czasem reakcji, pozwalając na komfortową zabawę w nawet ponad 120 klatkach na sekundę.
Warto podkreślić, że w cenie do 6000 zł dominują prawie wyłącznie modele z ekranami o przekątnej 15 cali, operujące w maksymalnej rozdzielczości 1080p, która nie obciąża niepotrzebnie GPU. Pamiętajmy, że zabawa w 1440p lub 4K na tak małym wyświetlaczu nie miałaby sensu, ponieważ nie pozwalałaby zauważyć większej różnicy w jakości obrazu.
Atutem laptopów dla graczy do 6000 zł są też dość silne procesory ze średniej półki firm Intel i AMD, pozwalające na swobodne korzystanie z bardziej zaawansowanych programów do obróbki wideo i zdjęć. Komputery mogą więc z powodzeniem wykorzystać też profesjonaliści, których nie zraża gamingowa estetyka.
Większość produktów z tej kategorii posiada wydajne CPU oraz dedykowane układy graficzne firm Nvidia lub AMD, oparte na technologiach używanych w desktopowych odpowiednikach, a także dobre karty muzyczne. Co więcej, gamingowe laptopy posiadają także najczęściej wydajne, a co najważniejsze – duże dyski SSD (od 512 GB do 1 TB pojemności). Niektóre laptopy do 6000 zł mogą pochwalić się również wysokiej klasy matrycami ekranu, pozwalające wyświetlać obraz w wysokiej częstotliwości.

Ranking laptopów gamingowych do 6000 zł

Acer Nitro 5

Gamingowy laptop do 6000 zł od świetnie znanej firmy Acer. Sprzęt odznacza się nie tylko mocnym procesorem oraz układem graficznym, ale także rozbudowanym system chłodzenia z technologią CoolBoost oraz głośnikami przestrzennymi, wspierającymi standard DTS:X. Wyświetlacz z matrycą IPS pracuje w maksymalnej częstotliwości 144 Hz.
Parametry techniczne:
 • Procesor: Intel Core i5-11400H , 6 rdzeni, taktowanie 2,70-4,50 GHz
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce RTX 3060
 • Pamięć RAM: DDR4 16 GB / opcja 32 GB
 • Dysk: SSD M.2 PCIe 512 GB
 • Ekran: IPS 15,6 cala / 1920 × 1080 / 144 Hz
 • Gigabyte A5

  Gamingowy laptop do 6000 zł od firmy Gigabyte. Urządzenia ma na pokładzie układ graficzny GeForce RTX 3060, a także szybki procesor od firmy AMD. Jednym z atutów sprzętu, poza wysokiej klasy systemem chłodzenia, jest bardzo prosty klasyczny design, dzięki czemu nie będzie zwracał na siebie uwagi na uczelni lub w biurze.
  Parametry techniczne:
 • Procesor: AMD Ryzen 5 5600H, 6 rdzeni, taktowanie 3,30-4,20 GHz
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce RTX 3060
 • Pamięć RAM: DDR4 16 GB / opcja 32 GB
 • Dysk: SSD M.2 PCIe 512 GB
 • Ekran: IPS 15,6 cala / 1920 × 1080 / 144 Hz
 • Lenovo Legion 5

  Gamingowy laptop od Lenovo w cenie do 6000 zł. Pod względem konfiguracji sprzętowej model jest bardzo zbliżony do propozycji Gigabyte’a. We wnętrzu znalazł się wydajny Ryzen 5 5600H, a także GeForce RTX 3600. Producent postawił tutaj również na bardziej klasyczny kształt obudowy, wykonanej w całości w czerni. Dodatkowym atutem jest wyświetlacz pracujący w 165 Hz, mocne głośniki przestrzenne oraz ergonomiczne i miękko działające klawisze ze skokiem 1,5 mm.
  Parametry techniczne:
 • Procesor: AMD Ryzen 5 5600H, 6 rdzeni, taktowanie 3,30-4,20 GHz
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce RTX 3060
 • Pamięć RAM: DDR4 16 GB
 • Dysk: SSD M.2 PCIe 512 GB
 • Ekran: IPS 15,6 cala / 1920 × 1080 / 165 Hz
 • Zdjęcie: Envato Elements