Data publikacji:

Jaki komputer do obróbki zdjęć? Do Photoshopa i Lightrooma


Komputer do obróbki zdjęć musi być odpowiednio wydajny, aby praca była szybsza i efektywniejsza. Podpowiadamy, na co fotograf powinien zwrócić uwagę przy wyborze, a także jakie modele są godne polecenia.

Obróbka zdjęć jest nieodłącznym elementem fotografii. Dzięki niej możemy stworzyć niepowtarzalny klimat, który sprawi, że zdjęcie będzie wyróżniać się na tle innych. Obróbka to również korygowanie niedoskonałości, retusz skóry, a także poprawianie podstawowych parametrów ekspozycji. Obróbkę stosuje się w praktycznie wszystkich dziedzinach fotografii.

Do najpopularniejszych programów służących do obróbki zdjęć możemy zaliczyć Adobe Photoshop, Adobe Lightroom i Capture One. Ich rozbudowane funkcje pozwalają na pracę z każdym typem zdjęć. Możliwość korzystania z presetów, czyli własnych ustawień wstępnych, dodatkowo ułatwia pracę. Dobry komputer do obróbki zdjęć to doskonały wybór nie tylko dla zawodowców, ale również ambitnych amatorów.
komputer i laptop

Komputer do obróbki zdjęć - laptop czy stacjonarny?


Na to pytanie próbuje odpowiedzieć sobie wielu fotografów, choć wybór konkretnego sprzętu nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie obrabiasz zdjęcia. Jeśli częściej pracujesz w domowym zaciszu, to zakup komputera stacjonarnego wydaje się lepszym wyborem. W cenie dobrego laptopa można kupić jednostkę centralną z bardzo mocnym wyposażeniem. Dodatkowe koszty generuje zakup monitora fotograficznego, który musi wspierać szeroką gamę kolorów. Pewnym kompromisem jest zakup komputera all in one. W jednej obudowie mamy jednostkę centralną oraz monitor. Na rynku liderem jest Apple. Linia komputerów iMac jest bardzo chętnie wybierana przez fotografów.

Laptop to z kolei wybór dla fotografów, którzy chcą obrabiać zdjęcia w dowolnym miejscu. Urządzenie z pojemną baterią będzie w stanie pracować na jednym ładowaniu nawet kilka godzin. Wyposażenie topowych laptopów umożliwia korzystanie z Lightrooma i Photoshopa bez większych problemów. Plusem posiadania laptopa jest fakt, że nie musisz już inwestować w zewnętrzny monitor. Oczywiście można stosować drugi ekran, ale nie jest to koniecznością! Wbrew pozorom, do zdjęć znakomitym wyborem są laptopy gamingowe. Ich parametry są przystosowane do najbardziej wymagających zadań. Jedynym minusem takich urządzeń są nieco większe gabaryty. 

Wydajne podzespoły to podstawa w komputerze do zdjęć


Programy do obróbki zdjęć potrzebują wydajnych podzespołów, dlatego komputer musi być wyposażony w jak najlepsze podzespoły. Sercem wszystkich urządzeń jest procesor. Do pracy z fotografiami warto zdecydować się na czterordzeniową jednostkę. Tak naprawdę im więcej rdzeni, tym lepiej. Do tego trzeba wybrać wersję z przynajmniej 16 GB pamięci RAM.

Zawodowi fotografowie w swoich komputerach mają nawet 64 GB pamięci RAM. To pozwala na komfortową pracę z wieloma zdjęciami, a także warstwami. Istotną rolę odgrywa karta graficzna, która wspiera programy i również ma bezpośredni wpływ na ich działanie. Fotograf powinien wybrać laptopa bądź komputer stacjonarny z dedykowaną kartą graficzną, która będzie miała przynajmniej 2 GB pamięci RAM.

Dysk jest kolejnym ważnym elementem w komputerze fotografa. Najlepszym wyborem są dyski SSD, które od standardowych HDD przede wszystkim różnią się dużo wyższym transferem danych. W ten sposób przesyłanie plików będzie przebiegać dużo szybciej. Minusem jest nieco mniejsza pojemność. Na potrzeby obróbki zdjęć warto wybrać model z przynajmniej 512 GB dyskiem SSD. Do magazynowania fotografii będzie to wciąż niewystarczające, dlatego należy dokupić dysk zewnętrzny lub system NAS. 

Jaki ekran powinien mieć komputer do obróbki zdjęć?


Wierne odwzorowanie kolorów jest kluczowe podczas obróbki zdjęć. Dobrze skalibrowane kolory nie wprowadzą fotografa w błąd i na innych urządzeniach oraz wydrukach, zdjęcia będą wyglądały tak jak tego oczekiwałeś. W monitorach fotograficznych najważniejsza jest jak najszersza gama kolorów. Wsparcie dla przestrzeni kolorów sRGB i AdobeRGB zapewni najlepsze rezultaty. W niektórych modelach dodatkowo znajdziemy pokrycie dla palety DCI-P3. Im wyższy stopień pokrycia barw, tym lepiej odwzorowane kolory. Wybierając laptopa, sprawdź, czy ma on możliwość wgrywania ustawień dla monitora. Producenci oferują gotowe profile, które ułatwiają dostosowanie barw. Najlepszym sposobem na uzyskanie perfekcyjnie odwzorowanych kolorów jest zakup specjalnego kalibratora.

Ile powinien kosztować laptop dla fotografa?


Za przyzwoitego laptopa do obróbki zdjęć musimy zapłacić około 3 tys. złotych. Modele, które pozwolą na komfortową pracę ze zdjęciami, kosztują od 6 do 10 tys. złotych. Powyżej tej kwoty znajdziemy już modele z najlepszym wyposażeniem. Laptopy z wyższej półki swoją wydajnością dorównują już komputerom stacjonarnym. Warto pamiętać, że w przypadku zakupu stacjonarnego komputera, trzeba liczyć się z wydatkiem przynajmniej 3-4 tys. złotych na dobrej klasy monitor.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas zakupu komputera do obróbki zdjęć?


W każdym komputerze ważne jest posiadanie odpowiednich portów. To znacznie ułatwi pracę podczas zgrywania zdjęć czy korzystania z drugiego monitora. Absolutnym standardem są porty USB typu A. Warto mieć na pokładzie złącze USB-C, które ma coraz więcej aparatów. Do podłączenia monitora służy port HDMI lub DisplayPort. W przypadku laptopów producenci rezygnują z portów na rzecz złącz USB-C/Thunderbolt 3. Wystarczy dokupić specjalny Hub, który zawiera najpopularniejsze złącza, a także czytnik kart pamięci. To jedne z podstawowych akcesoriów w komputerach do zdjęć.
Autor: Bartłomiej Mazurek