Jeżeli wymieniamy stary komputerowy dysk systemowy na zupełnie nowy lub dokonujemy archiwizacji danych, jesteśmy zmuszeni do przekopiowania dużej ilości plików i danych. Proces ten ułatwia tzw. klonowanie dysku, tłumaczymy na czym polega ten proces oraz z jakich programów skorzystać przy jego przeprowadzaniu.
Czytaj również: Jak sklonować dysk HDD na SSD?
Kupując nowy dysk do komputera lub laptopa albo wykonując jego kopię zapasową, zmuszeni jesteśmy do przenoszenia dużej ilości danych. Niektóre z nich mogą być wrażliwymi plikami systemowymi zawierającymi ustawienia użytkownika, które czasami trudno ręcznie przenieść bez wykonywania wielu irytujących kroków. W takich przypadkach niezwykle przydatna okazuje się funkcja klonowania dysku.
Proces klonowania to nic innego jak wykonanie kopii całego dysku lub jego wybranej partycji. Kopia jest idealnym klonem oryginału. Dzięki temu w ten sposób możemy przenieść na nowy napęd np. cały dysk systemowy Windows wraz ze wszystkimi dokumentami, programami oraz konfiguracją sprzętową i to bez potrzeby reinstalowania OS-a. Jest to też świetny sposób na archiwizację dużych nośników danych zawierających np. pliki wideo lub zdjęcia. W ostatnim czasie bardzo często dokonujemy też klonowania zawartości tradycyjnych magnetycznych dysków HDD na dyski SSD, które odznaczają się większą szybkością działania i niezawodnością.
Aby sklonować dysk, musimy skorzystać ze specjalnie przygotowanych do tego celu aplikacji. Nie tylko pozwalają one na wyodrębnienie najważniejszych danych do skopiowania, ale także ustalenie docelowego rozmiaru nowej partycji dyskowej oraz przenoszenie tylko niektórych z nich. Dodatkowo posiadają one też szereg przydatnych opcji, w tym możliwość kopiowania danych z nośników o większej objętości na ten o mniejszej. Chodzi tu o przypadki, gdy np. przenosimy partycję systemową z 2 TB dysku HDD na 500 GB napęd SSD.
Z sieci pobierzemy zarówno płatne programy do klonowania, jak i ich zupełnie darmowe alternatywy. Dla przeciętnego posiadacza peceta ta druga opcja powinna być w pełni wystarczająca. Najlepsze bezpłatne aplikacje tego typu to Macrium Reflect Free, EaseUS Todo Backup Free. Ich obsługa jest dość łatwa i szybka dzięki przystępnemu graficznie interfejsowi, który dostępny jest też w języku polskim. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników zaleca się korzystanie z Clonezilli, która oferuje szereg funkcji dostępnych jedynie w komercyjnym oprogramowaniu.
Warto dodać, że klonowanie dysku w laptopie przebiega w trochę inny sposób niż w przypadku stacjonarnych pecetów. Sprawę komplikuje to, że komputery przenośne posiadają zazwyczaj tylko jedno złącze SATA pozwalające na zainstalowanie standardowego dysku 2,5 cala. Ponieważ proces klonowania wymaga od nas tego, by zarówno nowy, jak i stary nośnik pamięci, były podłączone do laptopa, któryś z napędów trzeba podpiąć za pomocą portu USB. Najczęściej wiąże się to z kupnem specjalnej przejściówki lub zewnętrznej obudowy na dysk, która pozwala na taką operację. Na szczęście produkty te nie kosztują więcej niż kilkadziesiąt złotych, a więc nie jest to duży wydatek. Ponieważ transfer danych za pośrednictwem USB jest wolniejszy, proces klonowania nieco się przedłuży, zawłaszcza jeżeli wykorzystujemy starsze łącza w standardzie USB 2.0. Całego problemu unikniemy jednak wówczas, gdy klonujemy dysk HDD na napęd SSD M.2 NVMe, który przyjmuje postać karty rozszerzeń wpinanej do zupełnie innego portu na płycie głównej laptopa.
Autor: