Data publikacji:

Jaka klawiatura gamingowa do 400 zł jest najlepsza?

Wybór najlepszej klawiatury to dla każdego gracza kwestia bardzo indywidualna. Oczywiście najczęściej wybieranym typem jest klawiatura mechaniczna, ale jak w przypadku każdego sprzętu, istnieją modele warte większej lub mniejszej uwagi. Poniżej przedstawiamy klawiatury gamingowe, które zasługują na zainteresowanie.
klawiatura gamingowa do 400 zł

Dlaczego warto wybrać klawiaturę mechaniczną?

W odróżnieniu od standardowej klawiatury membranowej, dedykowanej osobom niespędzającym dużo czasu przy komputerze, klawiatura mechaniczna przeznaczona jest dla graczy bądź osób wykonujących pracę przed monitorem. Tego typu modele posiadają szereg zalet.
  • Wytrzymałość – na pierwszym miejscu należy podkreślić żywotność klawiatur mechanicznych. W odniesieniu do konkretnych modeli producenci zazwyczaj podają żywotność urządzenia poprzez określenie liczby kliknięć, którym klawiatura jest w stanie sprostać. Wartość ta waha się w zakresie od 10 milionów do 50 milionów kliknięć. Tego rodzaju modele są w stanie wytrzymać najbardziej emocjonujące chwile.
  • Ekonomiczność – w nawiązaniu do wspomnianej powyżej żywotności, klawiatury mechaniczne wytrzymują znacznie dłużej niż ich membranowe odpowiedniki. I choć są droższe, to inwestycja jest tego warta, gdyż będziemy mogli cieszyć się z niej przez długie lata.
  • Solidność – tego rodzaju modele są najczęściej produkowane z materiałów lepszej jakości, np. aluminiowej podstawy.
  • Kształt – ergonomiczne wykonanie klawiatury, idealna wysokość klawiszy i różnego rodzaju podkładki gwarantują lepszy komfort użytkowania oraz mniejsze ryzyko przeciążenia dłoni i ramion. Tym samym zmniejszają szansę wystąpienia chorób związanych ze zbyt długim użytkowaniem klawiatury, np. zespołu cieśni nadgarstka.
  • Łatwość w czyszczeniu – konstrukcja klawiatury mechanicznej umożliwia bardzo proste wyjmowanie pojedynczych klawiszy, dzięki czemu czyszczenie zajmuje tylko kilka minut. Bardzo często producenci dołączają również zapasowe klawisze, które można również zakupić osobno u producenta.

Klawiatura mechaniczna – wady

Choć klawiatury mechaniczne posiadają zdecydowanie więcej zalet niż wad, należy również co nieco o nich wspomnieć.
  • Waga – ze względu na odmienną konstrukcję, wykorzystującą często cięższe i lepszej jakości materiały, klawiatury mechaniczne charakteryzują się znacznie większymi gabarytami. Wpływa to również na wagę urządzenia, która musi być na tyle optymalna, aby gwarantować odpowiednią stabilność sprzętu.
  • Cena – w porównaniu do klawiatur membranowych, cena tych mechanicznych jest nieco wyższa. Najczęściej porządne klawiatury mechaniczne oscylują w okolicach kilkuset złotych. Oczywiście można zdecydować się na tańsze modele, jednak w ich przypadku najczęściej nie należy oczekiwać długiej żywotności.
  • Głośność – specyficzny dźwięk towarzyszący naciskaniu klawiszy na klawiaturze mechanicznej może irytować. Osoby, dla których stanowi to większy problem, mogą sięgnąć po specjalnie przystosowane klawiatury mechaniczne dla osób wrażliwych na dźwięki, np. Steelseries.

Najlepsze klawiatura do 400 zł – nasz wybór

Razer Ornata Chroma V2

Nie jest to klawiatura mechaniczna w klasycznym rozumieniu tego słowa, jednak model ten zasługuje na specjalne wyróżnienie. Charakteryzuje się mechaniczno-membranową konstrukcją przełączników łączącą w sobie najlepsze cechy tradycyjnych klawiatur membranowych i mechanicznych. Model tego typu zasługuje na specjalne polecenie ze względu na swoją bardzo atrakcyjną cenę, najwyższą jakość wykonania i amortyzację kliknięć, osiągniętą dzięki zastosowaniu mechaniczno-membranowych przełączników Razer.
System tego rodzaju gwarantuje komfort podczas gry i pisania, a także dynamiczność w postaci odskoku. Specyficzna budowa modelu pozwala osiągnąć precyzję i satysfakcję podczas użytkowania. Co więcej, Razer Ornata Chroma V2 obsługuje technologię anti-ghosting z pełnym N-key Rollover. Umożliwia jednoczesne naciśnięcie dowolnej liczby klawiszy, przy czym każde zostanie zarejestrowane przez urządzenie.
Funkcja ta jest niezwykle wartościowa dla graczy, gdyż gwarantuje, że podczas dynamicznych rozgrywek nie będą musieli się martwić, czy duża ilość szybkich kliknięć zostanie zarejestrowana przez klawiaturę. Podsumowując, Razer Ornata Chroma V2 to klawiatura mechaniczna do 400 zł, która świetnie sprawdzi się zarówno podczas pisania, jak i rozgrywek komputerowych. Jeżeli zatem zależy ci na wygodzie i wytrzymałości, jest to produkt dla ciebie.

Corsair K63 Wireless

Jest to odrobinę droższy model, lecz cenę nadrabia jakością. To mechaniczna klawiatura bezprzewodowa, która do łączności z komputerem wykorzystuje technologię Bluetooth (2,4 GHz). Producent wskazuje, że opóźnienie pomiędzy zarejestrowanym sygnałem a jego przesłaniem wynosi tylko 1 ms, dzięki czemu mamy wrażenie, że korzystamy z klawiatury przewodowej.
Corsair K63 Wireless wyróżnia się kompaktowym rozmiarem, uzyskanym poprzez rezygnację z klawiszy numerycznych. Model posiada sprawdzone i skuteczne przełączniki Cherry MX Red i mocną baterię, pozwalającą na około 15-godzinną pracę z włączonym podświetleniem LED. Jeżeli zdecydujemy się wyłączyć podświetlenie, czas pracy wydłuża się do 75 godzin. Klawiatura posiada wbudowaną diodę, która aktywuje się, gdy urządzeniu zaczyna brakować energii.
Wówczas wystarczy podłączyć klawiaturę do zasilania przy pomocy kabla USB, który jest dołączony do zestawu. Corsair K63 Wireless waży około jednego kilograma, zawdzięcza to płycie stabilizującej, która zapewnia odporność na wszelkie wygięcia. Co więcej, model ten charakteryzuje się eleganckim wykonaniem, a sama klawiatura jest bardzo uniwersalna.
Zdjęcie: Rawpixel/Envato Elements
Autor: Karolina Grad