Data publikacji:

Pokemon TCG/karty Pokemon, jak zacząć grać i kolekcjonować?

Pokemon jest jedną z kilku najbardziej rozpoznawalnych oraz dochodowych marek na świcie, która rośnie z roku na rok od przeszło ćwierć wieku. Częścią związanego z nią potężnego multimedialnego imperium jest również kolekcjonerska karcianka Pokemon TCG, o której głośno zrobiło się w czasach pandemii. To wówczas użytkowników serwisów społecznościowych oraz wideo zaczęły przyciągać do gry absurdalnie wysokie ceny, jakie osiągają niektóre z kart, a także nostalgia za marką, z którą wielu z nich spędziło swoje dzieciństwo. Tłumaczmy zatem czym jest Pokemon TCG i podpowiadamy czy warto zainteresować się grą.
A little boy playing Pokémon cards

Czym jest TCG?

TCG to skrót od angielskiego określenia trading card game, oznaczającego nic innego jak kolekcjonerską grę karcianą. Tytułu tego typu zaczęły pojawiać się w połowie lat 90. a pierwszym z nich był Magic: The Gathering. Ogólna zasada funkcjonowania karcianek TCG jest dość prosta, w przeciwieństwie do tradycyjnych gier posiadających z góry ustalone karty, uczestnicy zabawy samodzielnie budują swoje talie zgodnie z określonymi regułami.
Gracze kupują karty w postaci gotowych zestawów (oferowane produkty w tej kategorii różnią się w zależność od gry), albo w niewielkich paczkach (tzw. boosterach), zawierających losowo dobrane egzemplarze z określonej puli. W większości karcianek TCG, karty występują też w różnych rzadkościach, determinujących ich szansę na znalezienie w boosterze. Cecha ta jest również skorelowana bardzo często ich przydatnością w grze oraz ceną na rynku wtórnym. Fani są zachęcani do kupowania i wymiany kart, a także do zebrania wszystkich egzemplarzy wchodzących w skład np. konkretnego dodatku.
Jeżeli o dodatkach już mowa, TCG które osiągnęły rynkowy sukces są najczęściej kontynuowane, to znaczy, że ich twórcy regularnie publikują kolejne rozszerzenia zawierające nowe karty, a także często i elementy rozgrywki. Pokemon TCG jest obecnie, wraz z Magic: The Gathering i Yu-Gi-Oh! TCG, najpopularniejszą karcianką kolekcjonerską na świecie.

Jak zacząć kolekcjonować karty Pokemon?

W przeciwieństwie do konkurencyjnych karcianek kolekcjonerskich, Pokemon TCG posiada znacznie większy procent fanów, których nie interesuje specjalnie sama gra, ale wyłącznie aspekt zbierania kart oraz kompletowania wszystkich egzemplarzy z danego dodatku/-ów. Często do swoich zbiorów podchodzą w bardzo tematyczny sposób, poszukując bardzo rzadkich i limitowanych wzorów, albo kart przedstawiających ich ulubione pokemony, znane z gier na konsole Nintendo lub z serialu animowanego.
Wydawca Pokemon TCG zdaje sobie świetnie sprawę z tego faktu, dlatego też na zawziętych kolekcjonerów czeka wiele atrakcji pod postacią limitowanych wariantów, a więc kart posiadających alternatywne ilustracje, specjalne teksturowane lub błyszczące wykończenie itd. W Pokemonie większość z nich ma swoje własne nazwy używane przez fanów, takie jak holo, reverse holo itd. Są one najczęściej ekstremalnie trudne do wylosowania w boosterach i znalezienie karty tego typu jest jak wygranie losu na loterii. To właśnie te karty osiągają najwyższe ceny w serwisach aukcyjnych, wynoszące od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Każdy dodatek posiada od kilku do nawet kilkunastu tego typu cennych znalezisk.

Jak zacząć grać w karty Pokemon?

Nieco inne podejście do zbierania kart Pokemon mają osoby używające ich do grania. Na szczegółowe opisanie zasad karcianki nie mamy specjalnie miejsca, ale podstawowe założenia są dość jasne. W grze uczestniczyć mogą tylko dwie osoby, każda z nich dysponuje własną talią składającą się z 60 kart. Celem zabawy jest pokonanie sześciu pokemonów przeciwnika, przy wykorzystaniu własnych kart ze stworkami, z których każda posiada unikalne ataki, punkty zdrowia oraz odporności i podatności na różne żywioły (osoby znające serial anime i gry znajdą tutaj mnóstwo znajomych elementów).
Z grą mogą bawić się już siedmiolatki lub młodsze dzieci z pomocą rodziców, ponieważ zasady zabawy są dość przejrzyste i proste. Wadą jest niestety to, że gra jest w całości przedstawiona w języku angielskim, choć z drugiej strony może to być atut i zachęcać do jego nauki i szlifowania, tym bardziej, że twórcy starają się stosować krótkie oraz łatwe w zrozumieniu zdania.

Jakie produkty oferuje Pokemon TCG?

Karty pokemon sprzedawane są pod różną postacią. Warto wiedzieć, że w przeciągu roku wydawca gry publikuje w sumie cztery rozszerzenia, ich premiery przypadają na styczeń/luty, marzec/kwiecień, czerwiec/lipiec i wrzesień/październik. Każdy z nich wprowadza ponad setkę nowych kart, a także powiązane z nimi produkty. Poza boosterami, są to między innymi to gotowe talie do gry, specjalne zestawy boosterów z dodatkami (tzw. Elite Trainer Box), a także wiele specjalnych kompletów z boosterami, promocyjnymi kartami i specjalnymi opakowaniami (metalowe puszki) lub gadżetami (przypinki, pluszaki, figurki). Przed zakupem zawsze warto więc sprawdzić co trafi w nasze ręce.
Co jeżeli poszukujemy pojedynczych kart? W tym wypadku musimy polegać na serwisach aukcyjnych oraz spotkaniach w lokalnych sklepach z grami.

Gdzie można kupić karty Pokemon?

Karty Pokemon najlepiej kupować w dużych marketach z zabawkami oraz specjalistycznych sklepach z grami planszowymi. Unikajmy kupowania kart na bazarach, kioskach i małych sklepikach wielobranżowych, istnieje bowiem ogromna szansa, że trafimy na podróbki.

Karty Pokemon – uwaga na podróbki!

Niestety z powodu popularności Pokemon TCG bardzo łatwo kupić podróbki kart. Rozpoznamy je po znacznie niższej cenie np. za komplet kilkunastu boosterów zapłacimy kilkadziesiąt, a nie kilkaset złotych, a także tym, że sprzedawcy bardzo często, by uniknąć problemów opisują karty jako „produkty kolekcjonerskie”. Podróbki generalnie można błyskawicznie rozpoznać po niskiej jakości wydruku na opakowaniu i kartach (kolor, tekstura itd.), umyślnych błędów popełnianych w oknach tekstowych (karty nie nadają się przez to do gry). Podkreślmy, że produkty takie nie mają żadnej wartości i nie ma sensu budować z ich pomocą kolekcji.
Zdjęcie: Envato Elements