Data publikacji:

Jaki switch do domu wybrać?

Switch, bardzo często opisywany także za pomocą nazwy „przełącznik sieciowy”, jest urządzeniem elektronicznym, które słusznie kojarzone jest przede wszystkim z serwerowniami i zaawansowaną infrastrukturą sieciową. Jeżeli mieliśmy okazję wejść do specjalnego pomieszczenia (albo widzieliśmy je w filmie lub serialu), w którym zebrane są urządzenia zarządzające siecią w dużym budynku, z pewnością widzieliśmy duże szafy z metalowymi półkami, na których montowane są switche.
Network LAN internet cables connected in network switches. Server in data center.

Czym jest i jak działa switch?

Rola przełączników sieciowych nie jest do końca jasna dla przeciętnych użytkowników domowej sieci Wi-Fi. Switche służą do przewodowego połączenia ze sobą urządzeń w sieci lokalnej za pomocą kabli Ethernet. Urządzenie przyjmuje zawsze postać szerokiej, prostokątnej skrzynki, która od frontu posiada jedną lub dwie linie od kilku do nawet kilkudziesięciu wejść LAN.
Do switcha podłącza się nie tylko zwykłe komputery stacjonarne, ale również serwery, stacje robocze, drukarki oraz różnego rodzaju maszyny i urządzenia. Mniejsze switche przeznaczone są do ustawiania w dowolnym miejscu (są tylko ciut większe od routerów), większe przystosowane są do instalacji w specjalnych szafach. Oba typy urządzeń wymagają stałego dostępu do zasilania oraz chłodzenia podzespołów.
Urządzenia połączone za pomocą switcha automatycznie rozpoznają się w obrębie utworzonej sieci i mogą swobodnie wymieniać się pakietami danych. Pamiętajmy jednak, że switche służą wyłącznie do komunikacji wewnętrznej i nie zapewniają połączenia z internetem lub innymi sieciami.

Czy potrzebuję switcha w domu? Jaki switch do domu?

Większość routerów wyposażonych w wejścia LAN ma pełną funkcjonalność zwykłych przełączników sieciowych. Oznacza to, że w przypadku tylko kilku urządzeń w domu nie ma żadnej potrzeby zaopatrywania się w dodatkowy sprzęt.
Switche do domu zalecane są wyłącznie, gdy posiadamy kilka komputerów lub drukarek albo innych urządzeń sieciowych. Przydają się one na przykład w sytuacjach, gdy przygotowujemy monitoring posesji. Wiele typów kamer oraz sensorów korzysta bowiem z kabli Ethernet, a ponieważ, by objęły one swoim zasięgiem większy teren nieraz potrzeba nawet kilkanaście sztuk, switch okaże się tutaj niezastąpiony w ich skomunikowaniu. Przełącznik może być też częścią systemu inteligentnego domu.
Do użytku domowego zaleca się wybranie najprostszych modeli switch typu Plug & Play. Konfigurują one automatycznie sieć po podłączeniu do nich sprzętu, dzięki temu ich obsługa nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy oraz zawracania sobie głowy zaawansowanymi opcjami, do których zrozumienia niezbędna jest pomoc informatyka. Modele tego typu sprawdzą się też w niewielkich firmach i biurach, także tych prowadzonych z domu. Ich cena zaczyna się od kilkudziesięciu złotych, a kończy na kilkuset złotych.
Zdjęcie: Envato Elements