Data publikacji:

Jaki monitor 144 Hz?

Jeżeli choć trochę interesowaliście się temat monitorów komputerowych, z pewnością zetknęliście się z pojęciem częstotliwości odświeżania ekranu, która wyrażana jest w hercach (Hz). Ekrany pracujące przy wysokich częstotliwościach wybierane są przede wszystkim przez graczy, a także profesjonalistów pracujących z programami graficznymi oraz edytorami wideo. W artykule radzimy, jak wybrać monitor 144 Hz, czy warto inwestować w tego rodzaju sprzęt, a także jakiego rodzaju zapewnia benefity, w porównaniu ze standardowymi modelami 60 Hz.
Jaki monitor 144 Hz?

Czym jest częstotliwość odświeżania ekranu? Jakie ma ona znaczenie dla użytkownika?

Na początek trzeba koniecznie wytłumaczyć, czym jest częstotliwość odświeżania ekranów komputerowych, która, jak już wspomnieliśmy, jest opisywana w hercach. Najprościej rzecz ujmując, opisuje ona, ile statycznych obrazów pojawia się na wyświetlaczu w ciągu jednej sekundy. Monitor 144 Hz jest w stanie odświeżyć swoją zawartość aż 144 razy. Dodajmy, że standardowe monitory biurowe, a także zdecydowana większość telewizorów na rynku, pracują wyłącznie w 60 Hz. 
Jakie zatem znaczenie ma częstotliwość odświeżania ekranu, która jest wyższa od tej używanej w standardowych monitorach? Dla graczy jest ona bardzo ważna, ponieważ wiąże się bezpośrednio z liczbą klatek grafiki wyświetlanych podczas rozgrywki. Monitory 60 Hz obsługują gry pracujące maksymalnie w 60 klatkach na sekundę. Jeżeli komputer wygeneruje ich więcej, nie będzie to zauważalne ani odczuwalne podczas zabawy. 
Rozgrywka w dużej liczbie klatek ma szczególne znacznie dla najbardziej zagorzałych fanów gier akcji, w szczególności strzelanek. Gra działająca np. w 120 klatkach na sekundę oferuje płynniejszą rozgrywkę. Gracz z wytrenowanym refleksem jest w stanie wykorzystać to do zyskania przewagi, a dzięki swoim zdolnościom zareaguje szybciej na zagrożenie, podejmując odpowiednią akcję. 
Monitory pracujące w 144 Hz są optymalnym rozwiązaniem do większości gier. Dla większości zapalonych fanów elektronicznej rozrywki gra w ponad 144 klatkach na sekundę niesie już tylko minimalną poprawę jakości gry, ponieważ różnice pomiędzy 144 lub 200 klatkami są już praktycznie niezauważalne podczas zabawy. Stąd też wciąż duża popularność ekranów tego typu, mimo że na rynku bez problemu dostaniemy również panele 244 lub nawet ponad 300 Hz. 
Dodajmy, że z zalet 144 Hz skorzystamy także podczas codziennego użytku komputera. System operacyjny może z powodzeniem działać w 144 klatkach na sekundę – przy takiej częstotliwości znacznie płynniej przewija się kolejne strony tekstu, arkusze kalkulacyjne albo strony internetowe. Choć z pozoru są to nieznaczne zmiany, mają spory wpływ na komfort korzystania z peceta, co odczujemy, gdy zasiądziemy po jakimś czasie przed klasycznym ekranem 60 Hz.

Jaki monitor 144 Hz – co bierzemy pod uwagę na zakupach?

Poszukując monitora 144 Hz, możemy wybierać spośród dziesiątek modeli wszystkich liczących się producentów na rynku. Oczywiście warto zaznaczyć, że zdecydowana większość urządzeń to modele zaprojektowane z myślą o graczach. Charakteryzują się więc łatwo rozpoznawalną na pierwszy rzut oka gamingową estetyką, w tym podświetleniem przy pomocy kolorowych listew LED. Jeżeli nie pasuje nam tego typu design, na półkach sklepowych znajdziemy też urządzenia o minimalistycznych obudowach, które sprawdzą się bez problemu w biurze. 

Najważniejsze parametry monitora 144 Hz

Przekątna ekranu

To podstawowy parametr każdego ekranu komputerowe. Monitory 144 Hz dostępne są we wszystkich najpopularniejszych rozmiarach, od 24 do 32 cali. Najpopularniejsze wyświetlacze to obecnie urządzenia 27 lub 28 cali. Z reguły producenci oferują w tej grupie największych wybór modeli. Mniejsze monitory sprawdzają się przede wszystkim na niewielkich przestrzeniach, często pełnią funkcję drugiego ekranu do laptopa. Bardzo często używa się ich w domowych biurach, a ze względu na niską wagę i rozmiary można je stosunkowo łatwo przenosić.
Monitory 144 Hz w rozmiarach powyżej 29 cali to sprzęt dla osób dysponujących większą przestrzenią na biurku. Są bardzo lubiane przez graczy ze względu na to, że wypełniają większą część pola widzenia użytkownika, w czym pomaga im np. zakrzywiona budowa panelu, bardzo popularna w tej kategorii urządzeń. Poza grami świetnie sprawdzają się też w trakcie oglądania filmów lub seriali. Dodajmy, że największe modele pełnią równocześnie funkcje telewizora i wyposaża się je w opcje smart TV. 

Rozdzielczość ekranu

Rozdzielczość ekranu monitora 144 Hz dostosowana jest zwykle do rozmiarów monitora. Mniejsze panele pracują w rozdzielczości 1080p, większe natomiast zazwyczaj w 1440p lub 4K. Gracze powinni pamiętać, że osiągnięcie ponad 120 klatek na sekundę w wysokich rozdzielczościach ekranu wymaga posiadania dość mocnego peceta, wyposażonego w wydajny układ graficzny. Oczywiście wiele zależy tutaj od wieku odpalanej gry. Jeżeli jednak chcemy w pełni wykorzystać potencjał naszego monitora, warto zainwestować również w dobry komputer. Oczywiście monitory 144 Hz mogą z powodzeniem działać w niższych częstotliwościach, a zakup nowych podzespołów zawsze można zostawić na przyszłość.

Matryca ekranu

Pod hasłem „matryca” kryje się nic innego jak technologia, w jakiej zbudowany został wyświetlacz monitora 144 Hz. Wpływa ona na kontrast, odwzorowanie kolorów, jasność oraz inne techniczne parametry obrazu.
Matryca VA – to najpopularniejszy typ matryc instalowanych w monitorach 144 Hz. Technologię VA stosuje się także w wielu telewizorach, a wykonane w niej ekrany odznaczają się dość głębokimi czerniami i mocnym kontrastem obrazu. Ich minusem jest niezadowalający czas reakcji, który w niektórych sytuacjach prowadzi do smużenia się obrazu. Monitory nie są też w stanie w pełni odwzorowywać kolorów, z tego powodu nie zaleca się ich do pracy z grafiką, zdjęciami lub materiałami wideo.
Matryca IPS – jeszcze jakiś czas temu panele IPS pracujące w częstotliwościach powyżej 60 Hz pozostawały rzadkością. Dziś producenci oferują jednak spory wybór modeli tego typu. Zaletą technologii IPS jest idealne odwzorowanie kolorów, barwy są bardziej nasycone i pełne, w porównaniu z ekranami VA. Wadą monitorów tego typu jest jednak znacznie wyższa cena – są one zarezerwowane zdecydowanie dla bardziej premiowych modeli. 
Matryca OLED – monitory OLED należą do rzadkości i są wielokrotnie droższe od swoich odpowiedników korzystających z technologii IPS i VA. Ekrany te nie mają jednak sobie równych, jeżeli chodzi o odwzorowanie kolorów oraz wyświetlanie prawdziwie głębokich czerni. Świetnie radzą sobie też z kontrastem, równocześnie pozostają bardzo energooszczędne. 
Zdjęcie: Envato Elements