Data publikacji:

Jaką podkładkę pod mysz wybrać?

Podkładka pod mysz to gadżet, z którego nie każdy korzysta. Dla jednych jest zbędna, inni nie potrafią korzystać z komputera bez niej. Bez względu na to, faktem jest, że podkładka znacznie ułatwia korzystanie z myszki, co wpływa na komfort pracy. 

Przeczytaj również: Jaka myszka do gier?

jaką podkładkę pod mysz wybrać

Jakie zalety ma podkładka pod myszkę?

Podstawowym zadaniem podkładki pod mysz jest ułatwienie podczas pracy na komputerze. Odpowiednio dopasowana podkładka pozwala na wygodne i precyzyjnie posługiwanie się myszką. Używanie myszki bez podkładki, czyli bezpośrednio na blacie stołu lub biurka, jest możliwe, ale zdecydowanie mniej wygodne i zapewnia mniejszą precyzję. Dodatkowo, używając podkładki pod mysz, nie naraża się biurka lub stołu na porysowania.

W ciągu pracy na komputerze porusza się myszką setki razy, a każdy ruch może powodować powstawanie rys na blacie. Podkładka pod mysz jest produktem szczególne polecanym dla osób, dla których precyzja poruszania się myszką jest niezwykle kluczowa, dlatego z podkładki korzystają osoby pracujące na przykład w programach graficznych oraz osoby grające w gry komputerowe

Rodzaje podkładek pod mysz

W szerokiej ofercie dostępnych na rynku podkładek pod mysz znaleźć można dwa rodzaje: podkładki biurowe oraz podkładki dla graczy, czyli podkładki gamingowe. Te pierwsze, czyli podkładki biurowe, stworzone są w taki sposób, aby jak najbardziej ułatwić pracę. Wiele modeli podkładek biurowych posiada specjalne żelowe wkładki, które zwiększają komfort pracy. Podkładka pod mysz zawierająca żelową wkładkę, która odciąża nadgarstek, świetnie się sprawdzi dla osób, które spędzają długie godziny podczas pracy przy komputerze.

Drugi typ podkładek to podkładki gamingowe. Ta grupa produktów skonstruowana jest w taki sposób, aby jak najbardziej uprzyjemnić czas który poświęcamy na gry. Podkładki dla graczy często posiadają dodatkowe funkcje, takie jak podświetlenie. Na rynku dostępne są także duże podkładki pod mysz i klawiaturę — takie rozwiązanie daje gwarancję, że żadne z narzędzi nie będzie się przesuwało podczas gry. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie podkładki pod mysz?

Kupując podkładkę pod mysz, warto szczególną uwagę zwrócić na jej rozmiar. Na rynku dostępne są podkładki w różnych rozmiarach — od małych, przez średnie, aż do tych o dużych rozmiarach. Rozmiar podkładki należy dobrać indywidualnie do swoich preferencji oraz do wielkości biurka. Duża podkładka świetnie sprawdzi się dla osób, które chcą na niej postawić zarówno myszkę, jak i klawiaturę. Mała podkładka nada się dla osób posiadających małe biurka.

Kolejnym istotnym elementem jest materiał, z którego wykonano podkładkę. Zależnie od tego, jaka myszka będzie użytkowana na tej podkładce, można dobrać idealną podkładkę dla myszki laserowej oraz optycznej. Myszka optyczna dobrze będzie działała na podkładce tekstylnej, z kolei myszka laserowa poradzi sobie na podkładce tekstylnej oraz z innego tworzywa, na przykład z plastiku.

Chociaż większość oferowanych przez sprzedawców podkładek ma charakterystyczny, prostokąty kształt, to coraz częściej spotkać można podkładki okrągłe lub asymetryczne. Przy zakupie podkładki warto także zwrócić uwagę na kolor i wzór podkładki oraz jakość jej wykonania. Dobre podkładki tekstylne powinny mieć obszyte krawędzie, co uchroni je przed strzępieniem. 

Podkładka gamingowa pod mysz

Korzystanie z podkładki pod mysz w trakcie grania może znacząco podnieść uzyskiwane wyniki oraz zwiększyć wygodę w trakcie grania. Podkładki pod mysz dla gracza dostępne są w różnych rozmiarach i wariantach. Popularne wymiary podkładek pod mysz można określić, jako małe, średnie, duże: 

  • mała podkładka – 200 x 250 mm,
  • średnia podkładka – 300 x 400 mm,
  • duża podkładka – 400 x 450 mm. 

Dostępne są także podkładki bardzo duże, na których zmieści się zarówno myszka, jak i klawiatura. Wybór odpowiedniej podkładki gamingowej powinien być uzależniony od stylu gry. Dla osób, których myszki ustawione są na więcej niż 2000 DPI, polecana jest mniejsza podkładka.

Podkładka pod mysz – jaka jest najlepsza?

Najlepsza podkładka pod mysz to taka, która swoim rozmiarem i właściwościami odpowiada na potrzeby użytkownika. Zależnie od wykonywanej aktywności oraz szeregu innych zmiennych, wybór najlepszej podkładki pod mysz może się różnić u różnych osób. Niezwykle ważną cechą podkładki pod myszkę jest jej sposób czyszczenia. Warto wziąć pod uwagę, że podkładka pod myszkę to miejsce, które często może ulegać zabrudzeniu, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup takiej podkładki, którą swobodnie i w łatwy sposób można wyczyścić. 

Najlepsza podkładka pod mysz do 100 zł

100 zł to budżet, za który można kupić dobrą podkładkę pod mysz. Wśród popularnych modeli w tej cenie warto wyróżnić:

Dream Machines DM PAD XL

Podkładka dla gracza przystosowana do myszki laserowej oraz optycznej. Spód podkładki stanowi antypoślizgowa mata, która ogranicza przesuwanie się jej po blacie biurka. Podkładka tej marki dostępna jest w dwóch rozmiarach – S i L.

Kensington Duo Gel-Mousepad

Podkładka wyposażona w żelową wstawkę wspierającą nadgarstek, która dopasowuje się do jego kształtu. Podkładka ma kształt kwadratu, a jej jeden bok ma długość 395 mm. Spód wykonany jest z antypoślizgowego materiału, co zwiększa precyzję podczas pracy.

Logitech G240 Cloth Gaming

Podkładka, której powierzchnia została poddana obróbce termicznej w temperaturze 200 stopni Celsjusza. Taki zabieg sprawia, że podkładka pod mysz zapewnia odpowiedni poziom tarcia i swobodne manewrowanie nawet przy niskiej rozdzielczości.

Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!