Data publikacji:

Jaki mikrofon do nagrywania wybrać?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na urządzenie studia nagraniowego w domu. Niezależnie od tego, czy planujemy zostać youtuberem, chcemy nagrywać podcasty czy śpiewać, podstawą jest dobry mikrofon do nagrywania. Dostępne na rynku mikrofony różnią się od siebie jakością rejestrowanego dźwięku, budową i wymiarami, sposobem zasilania oraz ochroną kapsuły czy czułością. Dowiedz się, jaki mikrofon do nagrywania warto wybrać.

Jaki powinien być mikrofon do nagrywania?

Jaki powinien być mikrofon do nagrywania? Przede wszystkim dostosowany do warunków, w jakich chcemy rejestrować dźwięk. Zupełnie inne potrzeby będzie miał youtuber, który chciałby nagrywać materiały vlogowe, natomiast odmienne osoba, która większość czasu spędza w domowym studiu i nagrywa śpiew. W pierwszej kolejności wybierając mikrofon do nagrywania głosu, trzeba zastanowić się, w jakich okolicznościach chcemy go używać – tylko w jednym, specjalnie przeznaczonym do tego miejscu w studiu, w kilku różnych miejscach w domu czy wszędzie, również na zewnątrz.

Rodzaje mikrofonów do nagrywania

Wśród podstawowych rodzajów mikrofonów do nagrywania można wymienić:
  • mikrofony pojemnościowe – które potrzebują stałego zasilania, czyli krótko mówiąc, przewodu połączonego do gniazdka. Są zazwyczaj bardzo czułe, zatem mogą być z powodzeniem stosowane w miejscach o nieco gorszych parametrach akustycznych. Bardzo ładnie oddają oryginalne dźwięki, ale wykorzystywane są jedynie w studiach, ponieważ w otoczeniu zewnętrznym zbierałyby wszystkie szumy z okolicy.
  • mikrofony wstęgowe – obecnie stosunkowo rzadko brane pod uwagę przez początkujących twórców. Wstęgowce są jednak wciąż wykorzystywane w profesjonalnych studiach nagrań. Z pewnością każdy chociaż raz słyszał nagrywany z ich pomocą dźwięk. Nie używa się ich na zewnątrz, ponieważ warunki atmosferyczne łatwo uszkadzają vintage’owe modele.
  • mikrofony dynamiczne – ich początkowym przeznaczeniem było stosowanie ich na scenie. Nie wymagają stałego zasilania, co jest ich dużą zaletą, podobnie jak ocieplanie głosu osoby wypowiadającej się, dzięki czemu staje się on o wiele bardziej przyjemny dla słuchaczy. Są nieco mniej czułe, niż mikrofony pojemnościowe.
Oprócz tego wyróżniamy mikrofony jednokierunkowe, dwukierunkowe oraz wielokierunkowe. Znaczy to tyle, że mikrofony jednokierunkowe łapią dźwięk z jednej strony, dwukierunkowe – z dwóch, natomiast wielokierunkowe rejestrują dźwięki ze wszystkich stron.

Na co zwrócić uwagę, wybierając mikrofon do nagrywania na yt?

W przypadku chęci nagrywania materiałów na yt dobrym wyborem będzie mikrofon do nagrywania telefonem z połączeniem USB. Warto zwrócić uwagę także na to, by miał możliwość ustawienia go na statywie. W tym przypadku polecane są mikrofony dynamiczne jednokierunkowe, ze względu na to, że stosujemy je w niewyciszonych przestrzeniach. Dzięki temu mikrofon nie będzie łapał z otoczenia wszystkich szumów i zakłóceń. Kierunkowość trzeba brać pod uwagę, ustawiając mikrofon do nagrywania.
Mikrofony łączone z USB lub kartą dźwiękową często mają nieco niższe parametry nagrywania głosu niż ma to miejsce w przypadku profesjonalnych mikrofonów do nagrywania wokalu. Zaletą takiego rozwiązania jest jednak stosunkowo niska cena oraz to, że mikrofon do nagrywania rozmów, materiałów vlogowych czy komentowania gier nie musi mieć aż tak dobrych właściwości jak ten do nagrywania śpiewu.

Mikrofon do nagrywania głosu, a pożądane parametry

Jaki mikrofon do nagrywania wybrać? Dobry mikrofon do nagrywania może mieć:
  • stojak z tłumiącego drgania powierzchni materiału – w tym przypadku raczej nie poleca się standardowych, metalowych trójnogów, a stojaki łamane,
  • przewód lub być bezprzewodowy – przewody zazwyczaj nie generują dodatkowej ilości szumu, natomiast mikrofony bezprzewodowe to urządzenia sprawdzające się do nagrywania na zewnątrz,
  • możliwość zmiany kierunkowości w zależności od potrzeb – jest to jednak propozycja dotycząca nieco droższych modeli,
  • diody LED informujące o ustawionym aktualnie poziomie głośności.
Przydatną funkcją mikrofonów jest również wyciszanie ich poprzez dotyk lub przycisk znajdujący się na obudowie. Podstawowe mikrofony do nagrywania można znaleźć już w cenie od 200 złotych, jednak czasami warto przeznaczyć na nie nieco więcej. W przypadku większości tańszych mikrofonów konieczna będzie dalsza obróbka dźwięku w programie lub aplikacji, a mimo wszystko dźwięk dalej może okazać niesatysfakcjonujący dla osób o szczególnie wrażliwym słuchu.
Dobrze, jeśli w zestawie z mikrofonem znajduje się od razu pop-filtr oraz stojak, aby nie trzeba było niczego dokupować osobno. Ponieważ nie ma jednego głównego kryterium, z którego pomocą można by było wybrać od razu najlepszy mikrofon, początkujący twórcy zazwyczaj muszą wypróbować kilka różnych urządzeń, zanim znajdą idealne dla siebie. Przed zakupem mikrofonu warto sprawdzić, czy jest on kompatybilny z posiadanym oprogramowaniem na komputer – inaczej urządzenie może okazać się bezużyteczne.

Jaki mikrofon do nagrywania wokalu? Mikrofon do nagrywania rapu lub śpiewu

Mikrofony do nagrywania śpiewu lub rapu muszą być dostosowane do charakteru tego zajęcia. Na początek można wybierać mikrofony dynamiczne w niższych cenach, by sprawdzić, czy to hobby dla nas. W późniejszym czasie konieczne będzie zainwestowanie w sprzęt z filtrem górnoprzepustowym i redukcją efektu zbliżeniowego. Musi mieć redukcję szumu, a membrana nie powinna nadmiernie zniekształcać głosu. W przypadku chęci nagrywania instrumentów sprawa ma się nieco inaczej. Przykładowo do nagrywania perkusji, basów czy gitary konieczne będzie zaopatrzenie się zarówno w mikrofony dynamiczne, jak i pojemnościowe, żeby jak najlepiej oddać każdy dźwięk.
Zdjęcie: Garakta-Studio/Envato Elements
Autor: Karolina Grad