Data publikacji:

Jak zmienić kanał Wi-Fi w routerze na 5 GHz?

Współczesne routery Wi-Fi obsługują wiele standardów sieci oraz technologii, zapewniając często szeroką wsteczną kompatybilność. Na częstotliwościach 5 GHz pracuje większość z najnowszych routerów, gdyż zapewniają one wysoką przepustowość w standardzie Wi-Fi 6. Jednak przy dużym zagęszczeniu sieci poszczególne urządzenia mogą ze sobą interferować, tworząc zakłócenia uniemożliwiające wydajną pracę. Jak zmienić kanał Wi-Fi, aby uniknąć problemu?

router

Jak zmienić kanał Wi-Fi w routerze?

Zmiana kanału Wi-Fi w routerze lub access poincie wiąże się z koniecznością wprowadzenia nowej konfiguracji urządzenia. Szczegóły konfiguracji oraz dostęp i możliwość jej wykonania zależne są od specyfiki danego modelu. Jak zmienić kanał Wi-Fi, kiedy zachodzi taka potrzeba? Postępuj zgodnie z poniższymi krokami:
1. Nawiąż połączenie z routerem za pomocą komputera czy telefonu.
2. Wejdź na stronę konfiguracyjną lub uruchom aplikację do konfiguracji.
3. Zaloguj się jako administrator (dane logowania zwykle podane są w instrukcji).
4. Przejdź do ustawień zaawansowanych sieci bezprzewodowych.
5. Odszukaj informacje o kanałach Wi-Fi dla standardu 5 GHz, zmień kanał na jeden z dostępnych przy ustawieniach dla danego terenu.
6. Zapisz konfigurację, co zwykle wiąże się z ponownym uruchomieniem urządzenia.
Jaki kanał Wi-Fi wybrać? Najlepiej użyć przed wyborem narzędzi, które pozwolą na analizę sieci Wi-Fi i sprawdzenie zajętości poszczególnych kanałów w lokalizacji, w której będzie znajdować się router. Pomogą one w wyborze zakresu częstotliwości o najmniejszych zakłóceniach. Pamiętaj jednak, aby wybrany kanał był zgodny z regulacjami ETSI. Nowoczesne routery Wi-Fi zwykle dysponują możliwościami automatycznego doboru kanału nadawania w zależności od warunków, w jakich pracują. Dlatego też ręczna zmiana kanału Wi-Fi rzadko jest konieczna. Często, aby dowiedzieć się, jak zmienić router na 5 GHz, trzeba wyłączyć funkcjonalność automatycznego wyboru kanału.

Jakie są kanały Wi-Fi?

Każdy zakres częstotliwości, jaki jest obsługiwany przez router Wi-Fi według regulacji panujących na danym terenie dzielony jest na kanały Wi-Fi. To zakresy częstotliwości w zależności od przyjętego standardu - dla pasma 2,4 GHz, 5 GHz, a także w przypadku najnowszego rozszerzenia Wi-Fi 6E - w paśmie 6 GHz. Standardowe kanały Wi-Fi 5 GHz zgodnie z regulacją europejską ETSI mogą mieć szerokość 20 MHz, a w przypadku urządzeń OSBRiDGE 40, 20, 10 lub 5 MHz. Kanały zostały wyznaczone jako niezachodzące na siebie, dla użytku wewnętrznego w liczbie 8, zewnętrznego - 11. Warto jednak zauważyć, że nie każde urządzenie i jego antena Wi-Fi pracują wzorcowo i mogą generować zakłócenia na sąsiednich kanałach. To właśnie w takich sytuacjach pojawia się kwestia, jak zmienić kanał Wi-Fi, aby ewentualne szumy na nim były maksymalnie małe.

Kiedy zmiana kanału Wi-Fi może być konieczna?

Jeżeli zastanawiasz się, jaki kanał Wi-Fi będzie najlepszym wyborem dla twojego urządzenia, prawdopodobnie doświadczasz problemów z jego optymalną pracą. W jakich sytuacjach trzeba wiedzieć, jak zmienić kanał Wi-Fi? Może być to konieczne, gdy:
• w okolicy jest wiele widocznych sieci pracujących w częstotliwościach 5 GHz,
• router Wi-Fi ma znacznie mniejszy zasięg niż spodziewany,
• przepustowości routera, mimo małego obciążenia sieci, są zdecydowanie zbyt niskie,
• połączenie jest często zrywane, niestabilne.

Nie każdy z tych problemów rozwiąże zmiana kanału Wi-Fi. Czasami konieczne będzie zastosowanie nowych urządzeń, na przykład w standardzie Mesh czy wzmacniaczy sygnału, aby sieć na danym obszarze pracowała w wydajny, optymalny sposób.
Jeżeli wiesz już, jak zmienić kanał Wi-Fi w routerze 5 GHz, możesz wprowadzić nowe ustawienia do swojego urządzenia. Pamiętaj jednak, iż działania te są zaawansowaną opcją konfiguracyjną i warto sięgać po nie jedynie w uzasadnionych sytuacjach.
Autor: Aleksandra Ginalska