Data publikacji:

Jak zainstalować Windows 10 na komputerze? 

Jeżeli zakupiłeś komputer bez systemu operacyjnego lub po prostu chciałbyś zainstalować nową wersję, to mamy dla Ciebie poradnik, w którym pokazujemy jak krok po kroku zainstalować Windows 10. 

Jak zainstalować Windows 10?

Instalacja Windows 10 w pigułce: 

  1. Pobierz instalator ze strony Microsoftu 
  2. Wybierz opcję uaktualnienia komputera lub utworzenia nośnika instalacyjnego
  3. Wprowadź klucz i zatwierdź postanowienia licencyjne 
  4. Wybierz docelowe miejsce instalacji 
  5. Poczekaj na wykonanie instalacji 
  6. Wybierz układ klawiatury oraz język 
  7. Wybierz region i zatwierdź ustawienia prywatności
  8. Poczekaj na końcową fazę instalacji 
Gotowe, Windows 10 jest gotowy do użytku! 

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem instalacji systemu Windows? 

Microsoft zaleca, aby przed instalacją systemu Windows sprawdzić, czy mamy dostęp do połączenia internetowego. Jest to niezbędne do pobrania narzędzia i obrazu systemu. Dodatkowo należy przygotować ponad 3 GB wolnej pamięci na dysku na instalacje wszystkich niezbędnych elementów. Jeżeli wykonujesz ponowną instalację systemu, to pamiętaj, aby przed instalacją wykonać kopię zapasową swoich plików.

Na jakich komputerach można zainstalować Windows 10? 

Nie zapomnij również o minimalnych wymaganiach dla Twojego sprzętu. Na szczęście system Windows 10 można zainstalować na zdecydowanej większości komputerów i laptopów. 

Minimalne wymagania potrzebne do instalacji systemu Windows 10: 
  • procesor 1 GHz lub szybszy 
  • 1 GB pamięci RAM dla systemu 32-bitowego i 2 GB dla 64-bitowego
  • dysk twardy o pojemności 32 GB lub większy 
  • karta graficzna kompatybilna z DirectX 9 lub nowszą ze sterownikiem WDDM 1.0 
  • ekran o minimalnej rozdzielczości 800x600 px
  • stabilne połączenie internetowe 

Wersja 32-bitowa czy 64-bitowa? 

Wybór wersji instalacyjnej Windowsa 10 jest uzależniony od posiadanego procesora. Można to łatwo sprawdzić poprzez otwarcie wiersza poleceń (Ctrl+R) i wpisanie polecenia CMD. Następnie wprowadzamy komendę „wmic cpu get architecture”. Po chwili zobaczymy jeden z dwóch komunikatów: 
  • Architecture 9 - procesor 64-bitowy
  • Architecture 0 - procesor 32-bitowy
Nowe komputery pracują już na procesorach 64-bitowych. W przypadku starszych sprzętów warto sprawdzić na jakiej architekturze pracuje jednostka. 

Ile kosztuje system Windows 10? 

Windows 10 jest dostępny w sklepach w dwóch wersjach. Do zastosowań typowo domowych wystarczy Windows 10 Home, którego cena oscyluje w granicach 140-150 złotych. Do prowadzenia firmy lepiej wybrać Windows 10 Professional ESD, który zawiera opcję łączenia z domeną biznesową lub szkolną. Ulepszone szyfrowanie, dzięki funkcji BitLocker zwiększa bezpieczeństwo. Dodatkowo użytkownik może logować się za pomocą zdalnego pulpitu, a także tworzyć maszyny wirtualne. Dostęp do tej wersji można mieć już za około 200 złotych. 

Instalujemy system Windows 10 krok po kroku 

Do zainstalowania systemu operacyjnego niezbędne jest narzędzie Microsoft Media Creation Tool. Za jego pomocą możemy rozpocząć instalację lub pobrać plik ISO z obrazem systemu. Po otwarciu aplikacji mamy do wyboru uaktualnienie komputera do Windows 10 lub stworzenie nośnika instalacyjnego na nośniku flash, dysku DVD lub pliku ISO dla innego komputera. Druga opcja jest przeznaczona dla osób, które mają urządzenia bez systemu operacyjnego. Jeżeli wybrałeś opcję z instalacją na nośniku flash, to pamiętaj, że musi on mieć przynajmniej 8 GB pamięci. 

Instalacja Windows 10 na komputerze bez systemu powinna rozpocząć się od ponownego uruchomienia i wejścia do BIOS-u. Tam należy wybrać opcję rozruchu, która uruchomi dane znajdujące się na nośniku zewnętrznym. Każdy producent ma swój unikalny BIOS, dlatego dobrym pomysłem jest zajrzenie do instrukcji obsługi. 

Jeżeli aktualizujesz system, to krok z wejściem do BIOS-u możesz pominąć. Instalator na początku zapyta Cię o język, w jakim będzie uruchomiony Windows 10. Po zatwierdzeniu przechodzimy do sekcji, gdzie należy wpisać klucz produktu. Następnie akceptujemy umowę licencyjną, a także wybieramy sposób instalacji. Użytkownik może zadecydować, czy chce przeprowadzić uaktualnienie polegające na instalacji Windows 10 i zachowaniu dotychczasowych ustawień, plików i aplikacji. Druga opcja jest niestandardowa i polega na zainstalowaniu czystej kopii Windows 10. Zdecydowanie polecamy opcję numer dwa, która pozwala na naprawienie błędów i przyspieszenie pracy urządzenia. 

Niezwykle ważnym elementem instalacji Windows 10 jest wybór miejsca docelowego dla systemu operacyjnego. Warto wspomnieć, że użytkownik może podzielić jeden dysk na partycje i wybrać ten, na którym pojawi się system Windows 10. Po zatwierdzeniu wyboru rozpocznie się instalacja Windows 10. 

W tym momencie należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ cały proces może trwać nawet godzinę. Czas trwania jest zależny od specyfikacji technicznej komputera. Po ponownym uruchomieniu, komputer przejdzie do ekranu, gdzie rozpocznie się konfiguracja ustawień. Pamiętaj, aby wyjąć z portu USB nośnik zewnętrzny lub płytę DVD. Zdarza się, że instalator Windows 10 uruchamia się raz jeszcze. 

Po zatwierdzeniu regionu, a także wyborze ustawień prywatności musimy poczekać na końcową konfigurację. Niestety ten proces może zająć trochę czasu, dlatego trzeba cierpliwie poczekać. 

Tak naprawdę instalacja Windows 10 dobiegła końca. W ustawieniach możesz spersonalizować komputer zgodnie ze swoimi preferencjami, a także zalogować się do kont pocztowych i innych dostępnych serwisów. Cały proces jest niezwykle prosty i nawet laik powinien sobie z tym poradzić. 

Autor: Bartłomiej Mazurek