Data modyfikacji:

Jak zacząć grać w Battlefield 5? Poradnik dla początkujących

Kilka porad, które ułatwią wam zabawę w Battlefield 5. Dzięki nim, szybciej odnajdziecie się w realiach trybu wieloosobowego.

Najnowsza odsłona serii Battlefield, jak zwykle dostarcza masy wrażeń w trybie wieloosobowym. Rozgrywki sieciowe nie różnią się zbytnio od tego, co widzieliśmy w poprzednich częściach, lecz studio DICE i tak zadbało o kilka nowości, o jakich należy wspomnieć. W niniejszym tekście znajdziecie porady, które pomogą wam zrozumieć podstawowe zasady gry oraz dowiecie się, jak trzeba zachowywać się na polu bitwy, żeby nie być mięsem armatnim dla drużyny przeciwnika. Jeśli jesteś początkującym graczem i zastanawiasz się, jak zacząć grać w Battlefield 5, to koniecznie przeczytaj dalszą część poradnika.

Battlefield 5 na PC – sprawdź aktualną cenę

PORADY OGÓLNE – JAK ZACZĄĆ GRAĆ W BATTLEFIELD 5?

 • Przejdź Opowieści Wojenne - zanim staniesz w szranki z graczami w trybach wieloosobowych, spróbuj najpierw swoich sił w kampanii dla pojedynczego gracza. W ogólnym rozrachunku Opowieści Wojenne nie są szczególnie ciekawe, ale mogą posłużyć jako miejsce do treningu. Zapoznacie się tam z podstawowymi zasadami rozgrywki oraz postrzelacie z różnych broni i siądziecie za sterami pojazdów.
 • Odwiedź Poligon - wraz z jedną z aktualizacji, do gry został dołącz Poligon, w którym można przetestować działanie wszystkich dostępnych w Battlefield 5 broni. Zdecydowanie warto tutaj zajrzeć, ponieważ twórcy przygotowali cały szereg zadań czasowych, które poprawią wasz refleks oraz celność.
 • Pamiętaj o Zadaniach Specjalnych – podczas grania w Battlefield 5 zdobywacie punkty doświadczenia, dzięki którym awansujecie na kolejne poziomy. Nowe levele odblokowują dostęp do lepszego uzbrojenia oraz perków do konkretnych broni lub klas postaci. W grze istnieje też wirtualna waluta, za którą można wykupywać dodatkowe przedmioty. Najłatwiejszym sposobem na jej zdobycie jest zaliczanie Zadań Specjalnych oraz codziennych rozkazów przygotowywanych przez zespół DICE.

 • Skup się na Teatrze Wojny – kiedy będziecie mieli już za sobą pierwsze mecze, koniecznie zajrzyjcie do zakładki Teatr Wojny. Znajdziecie w niej całą masę cotygodniowych wydarzeń, które wprowadzą do gry kolejne serie wyzwań. Dzięki zaliczaniu zadań, odblokujecie dostęp do nowych nagród. Wyzwania często bywają skomplikowane, ale ich realizowanie znacząco wpływa na urozmaicenie rozgrywki.
 • Poznaj wszystkie mapy – jeśli graliście kiedykolwiek, w jakąś odsłonę serii Battlefield, to doskonale wiecie, jak duże mapy potrafi tworzyć DICE. Początkowo skala lokacji potrafi stłamsić, co prowadzi do chaosu i sporej dezorientacji. Nie zrażajcie się, jeśli w początkowych godzinach zabawy będziecie ginąć od strzałów wrogów, którzy zaszli was od tyłu. Dajcie sobie czas na swobodną eksplorację map, żeby poznać ich wszystkie zakamarki. Obserwujcie doświadczonych graczy z wysokim levelem, żeby wiedzieć, gdzie się ukrywają i skąd prowadzą ostrzał w stronę przeciwnej drużyny. W celu lepszego poznania lokacji, zalecam grę w trybie Podbój, który rozgrywa się na wszystkich mapach dostępnych w Battlefield 5. Jego struktura jest też taka, że pozwala na swobodne przemierzanie po całym terenie, co jest bardzo przydatne podczas zwiedzania. Łatwiej o uniknięcie niepotrzebnego kontaktu z wrogiem.
 • JAK RADZIĆ SOBIE NA PLACU BOJU?

  Najważniejsza w Battlefield 5 jest cierpliwość. Nie nastawiajcie się na to, że od razu będziecie wymiatać na serwerach. Dajcie sobie trochę czasu i próbujcie różnych rozwiązań, które najbardziej odpowiadają waszemu stylowi gry. Mimo wszystko, warto pamiętać o paru sztuczkach, które mogą wam ułatwić rozgrywkę:

 • Tryb ognia - większość broni dostępnych w grze posiada różny tryb ognia. Kiedy korzystacie z karabinu maszynowego na dłuższe dystanse zmieńcie automat na serię pocisków. Wtedy będzie wam łatwiej kontrolować ostrzał w stronę przeciwnika.
 • Drużyna to klucz do sukcesu - w Battlefield 5 każdy zespół podzielony jak na kilka mniejszych grup. Koniecznie grajcie drużynowo, trzymając się blisko swoich kompanów. Nie bawcie się w samotnego wilka, ponieważ stracicie w ten sposób całą masę przywilejów. Przede wszystkim, wszyscy członkowie drużyny mogą was podnieść z ziemi, kiedy zostaniecie powaleni przez oponenta. Co ciekawe, nie ma wtedy znaczenia, czy kompan posiada klasę Medyka, czy jakąś inną.
 • Bądź dobrym dowódcą - kiedy otrzymacie status Dowódcy, pamiętajcie o wydawaniu rozkazów waszym ludziom. Po zrealizowaniu celu, otrzymacie dodatkowe punktu doświadczenia potrzebne do awansowania postaci.
 • Buduj umocnienia - kiedy tylko macie możliwość, stawiajcie jak najwięcej umocnień, żeby bronić pozycji przed atakami przeciwnej drużyny. Za każde wybudowane umocnienie otrzymacie dodatkowe punkty doświadczenia.

 • Pamiętaj o skrzyniach z zaopatrzeniem - nie zawsze w pobliżu znajdziecie gracza korzystającego z klasy Wsparcie. Nic straconego, ponieważ amunicję można uzupełnić w specjalnych skrzyniach rozstawionych w różnych częściach map. Pamiętajcie, żeby zaglądać do nich od czasu do czasu, gdyż amunicja w Battlefield 5 została dosyć mocno ograniczona.
 • Pamiętaj o bandażach - nawet jeśli nie gracie Medykiem, zawsze w inwentarzu posiadacie jeden bandaż. Pamiętajcie o nim, kiedy zostaniecie poważnie zranieni przez przeciwnika.
 • Ślizgaj się - w Battlefield 5 wprowadzono możliwość ślizgania się. Podczas biegu należy wcisnąć klawisz odpowiedzialny za czołganie, żeby postać szurnęła kolanami po ziemi. Sztuczka może być przydatna podczas ucieczki przed wrogiem, lub gdy zaskoczy was swoją obecnością.
 • Szybka zmiana broni - czasami lepiej jest zmienić broń główną na boczną, zamiast ją przeładować. Proces ten trwa szybciej, co może być istotne podczas wymiany ognia.
 • KLASY POSTACI – KTÓRA NAJLEPSZA?

  Nie da się stwierdzić, która klasa postaci jest najlepsza, ponieważ każda ma ogromne znaczenie podczas walki. Jeśli zastanawiacie się, jak zacząć grać w Battlefield 5, dajcie sobie również czas na zapoznanie się ze wszystkimi klasami, żeby stwierdzić, jaki styl gry preferujecie, i w jakim czujecie się najlepiej. Warto natomiast pamiętać o tym, żeby jak najszybciej próbować wyszkolić się w przynajmniej dwóch klasach postaci, żeby mieć większe pole do manewru w różnych trybach i na konkretnych mapach. Niekiedy lepiej sprawdza się granie Szturmowce, a z kolei innym razem nieoceniony na placu boju jest Zwiadowca.

  W Battlefield 5 dostępne są cztery klasy – Szturmowiec, Medyk, Wsparcie oraz Zwiadowca:

 • Szturmowiec - najbardziej uniwersalna klasa, która nadaje się zarówno do walki na większe i mniejsze dystanse. Zadaniem szturmowca jest bezpośrednia walka z przeciwnikami, bez konieczności zawracania sobie głowy wsparciem technicznym lub medycznym innych towarzyszy. Oprócz broni głównej, postać ta posiada m.in. potężnego Panzerfausta potrzebnego do niszczenia pojazdów oraz równie mocarne ładunki wybuchowe.
 • Medyk - jak sama nazwa wskazuje, klasa Medyka nastawiona jest na dbanie o stan zdrowia innych towarzyszy. Decydując się na tę klasę postaci, musicie pamiętać, że gracie dla innych użytkowników. Kiedy zostaną powaleni, musicie ich „wskrzesić”, natomiast kiedy sytuacja się zaognia, powinniście zadbać o to, żeby każdy z kompanów otrzymał od was apteczkę. Medyk posiada też granaty dymne, ułatwiające odwrót, kiedy sytuacja robi się beznadziejna.

 • Wsparcie - chyba najbardziej zapracowana klasa w całej grze. Wsparcie to prawdziwy człowiek renesansu, który nie tylko dobrze radzi sobie podczas bezpośredniej walki z wrogiem, to na dodatek wesprze kolegów z drużyny dodatkowymi paczkami z amunicją i wybuduje umocnienia ze stacjonarnymi karabinami maszynowymi. Idealny wybór podczas trybów, w których gracze zmuszeni są do obrony swojej pozycji.
 • Zwiadowca – rola zwiadowcy została znacząco rozbudowana względem poprzednich części Battlefielda. Tym razem, nie jest to wyłącznie snajper, ale przede wszystkim osoba odpowiedzialna za rozeznanie na polu bitwy. Tylko Zwiadowca ma możliwość oznaczenia przeciwników na mapie, co znacząco może wpłynąć na przebieg potyczki.
 • Mam nadzieję, że moje porady okażą się być dla was wartościowe. Trzymam kciuki, żeby szło wam jak najlepiej. Do zobaczenia na wirtualnych polach bitwy w Battlefield 5!

  Autor: Łukasz Morawski