Poradnik - Jak wyczyścić pamięć w telefonie?

Poradnik - Jak wyczyścić pamięć w telefonie?

Sposoby na usuwanie plików ze smartfona.

Każdy z was z pewnością spotkał się z sytuacją, w której smartfon regularnie zaczął wyskakiwać z informacją, że pamięć telefonu została zapełniona. Jest to irytujący, lecz trudny do obejścia problem. Na szczęście, jest kilka sposobów na skuteczne usuwanie plików, tak żeby nie ucierpiała na tym praca smartfona. Poniżej dowiecie się, jak wyczyścić pamięć w telefonie.

 • Smartfony kupisz najtaniej na Ceneo.pl
 • PROGRAM CCLEANER – jedna z lepszych aplikacji na smartfony, ułatwiająca zarządzanie plikami. Program można pobrać całkowicie za darmo, choć w celu odblokowania wszystkich funkcji, należy wykupić abonament. Mimo to, w bezpłatnej wersji otrzymacie możliwość zoptymalizowania pracy waszego smartfona, usuwając niepotrzebne pliki cookies, oczyszczając pamięć podręczną, bądź pozbywając się niepotrzebnych plików. Smartfon generuje śmieciowe pliki, które nie mają żadnego wpływu na działanie urządzenia. CCleaner regularnie je usuwa, robiąc miejsce na bardziej wartościowe rzeczy.

  ZAPISYWANIE ZDJĘĆ I FILMÓW W CHMURZE – obecnie, praktycznie przez cały czas mamy włączony Internet w smartfonach. Warto to wykorzystać do przechowywania swoich plików na wielkich serwerach google’a lub innych firm. W opcjach ustawcie, żeby każda zrobiona fotografia i każdy nagrany film, były automatycznie zapisywane na zewnętrznym serwerze. W ten sposób, co jakiś czas możecie usuwać stare materiały ze smartfona, bez obawy, że stracicie je bezpowrotnie.

  USUWANIE ZBĘDNYCH PROGRAMÓW – ta porada wydaje się być oczywista, ale nie zawsze o niej pamiętamy. Czasami pobieramy różne aplikacje, żeby sprawdzić ich działanie, albo po prostu potrzebujemy ich w danym momencie, a potem o nich zapominamy. Nie warto trzymać wszystkich pobranych programów, ponieważ niepotrzebnie zaśmiecają pamięć telefonu. Usuwanie plików instalacyjnych dobrze zrobi waszemu smartfonowi, ponieważ będzie miał więcej miejsca na inne aplikacje.

 • Kup smartfona Samsunga w najniższej cenie
 • WYŁĄCZANIE AUTOMATYCZNYCH AKTUALIZACJI – smartfony bazujące na Androidzie mają oryginalnie wgranych kilka aplikacji, z których rzadko kiedy korzystamy. Polecam więc wyłączyć ich działanie w tle oraz ustawić w sklepie Google Play, żeby telefon nie przeprowadzał automatycznych aktualizacji. Zamiast tego, ustawcie, aby robić to ręcznie. Wtedy sami będziecie decydowali, jakie łatki pobrać, pomijając patche wypuszczane do nieużywanych przez was apek.

  KORZYSTANIE Z SERWISÓW STREAMINGOWYCH – osobom zastanawiającym się, jak wyczyścić pamięć w telefonie zalecam usunięcie wszystkich plików muzycznych lub filmowych znajdujących się na kartach pamięci smartfonów. Żyjemy w czasach streamingów, dlatego muzyki najlepiej jest słuchać z pomocą aplikacji takich jak Spotify. Nie dosyć, że za darmoszkę mamy dostęp do ogromnej bazy piosenek, to na dodatek potrzebujemy wyłącznie trochę miejsca na plik instalacyjny programu. To samo tyczy się filmów – zamiast wrzucania plików wideo na kartę pamięci, lepiej skorzystać z Netfliksa, HBO Go czy YouTube’a.

  APLIKACJE W WERSJACH LITE – posiadanie na smartfonie aplikacji Facebooka, Messengera, Twittera czy Instagrama to praktycznie obowiązek w tych czasach. Każdy chce być na bieżąco z wieściami ze świata oraz wiedzieć, co słychać u znajomych. Oficjalne aplikacje zajmują jednak sporo miejsca, ale jest na to rozwiązanie. Wystarczy skorzystać z wersji Lite – ładny interfejs nie jest może ich mocną stroną, jednakże zajmują znacznie mniej miejsca w pamięci telefonu.

  ROZSZERZENIE PAMIĘCI TELEFONU – jeśli żadna z powyższych rad nie wpłynęła znacząco na ilość wolnego miejsca w waszych smartfonach, to polecam skorzystać z tego rozwiązania. Wystarczy kupić jakąś dopakowaną kartę pamięci, która znacząco zwiększy pamięć telefonu o kilka lub kilkanaście gigabajtów. Nie musicie martwić się wtedy o usuwanie plików, ponieważ zawsze można dokupić kolejne karty pamięci.

  Łukasz Morawski
  Łukasz Morawski

  Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.