Data modyfikacji:

Jak dopasować części do komputera?

Osoby, które chcą wejść w posiadanie idealnie dopasowanego dla siebie komputera, często decydują się na samodzielne składanie takiego urządzenia. Takie rozwiązanie zapewnia doskonałą jakość sprzętu oraz podzespoły dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Po podjęciu decyzji o samodzielnym składaniu komputera, często pojawia się pytanie: jak dopasować podzespoły komputera, aby działał on w najlepszy możliwy sposób? Aby poprawnie przeprowadzić proces samodzielnego składania komputera, należy znać podstawowe zasady kompatybilności wszystkich elementów składowych takiego urządzenia. Warto pamiętać, że wszystkie podzespoły powinny współgrać ze sobą. W przeciwnym razie komputer może nie działać prawidłowo. Samodzielne złożenie komputera daje mnóstwo satysfakcji, szczególnie tym użytkownikom, którzy robią to po raz pierwszy. Dla osób, które nigdy wcześniej nie składały komputera, niezwykle ważne jest dobieranie poszczególnych elementów i podzespołów. Dobrze dopasowane podzespoły pozwolą na wyciągnięcie ze sprzętu maksymalnej mocy i wydajności.

Dobieranie podzespołów do komputera – co jest ważne?

Każdy element składowy, który zostanie umieszczony wewnątrz komputera, musi być kompatybilny ze wszystkimi pozostałymi podzespołami. Dobieranie podzespołów do komputera to często proces żmudny i skomplikowany dla niedoświadczonych osób. Z tego powodu składanie komputera może okazać się trudniejsze niż początkowo mogłoby się wydawać. Samo dopasowywanie poszczególnych elementów może zająć zaskakująco dużo czasu szczególnie u osób, które samodzielnie składają swój pierwszy tego typu komputer. Lista niezbędnych podzespołów, które zapewnią wydajną pracę komputera, jest długa, dlatego ich idealne zestawienie nie jest łatwe. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać przed przystąpieniem do poszukiwania wybranych elementów, jest określenie funkcji i przeznaczenia komputera. Składaki, czyli komputery składane samodzielnie, mogą być znacznie bardziej wydajne i mocniejsze od tych dostępnych w sklepach, dlatego często na samodzielne składanie takiego sprzętu decydują się osoby, którym zależy na wysokiej mocy, płynnym działaniu i maksymalnej wydajności sprzętu. Właścicielami składaków często są osoby, które korzystają z wymagających programów lub gier, ponieważ tylko najwyższej jakości sprzęt pozwoli im sprawnie korzystać i obsługiwać te programy. Składając komputer gamingowy, należy szczególną uwagę zwrócić na procesor oraz kartę graficzną. Te dwa podzespoły są dla graczy najistotniejsze, ponieważ ich dobra wydajność zapewnia płynne działanie gier oraz idealnej jakości obraz, co może przekładać się na sukcesy w prowadzonych rozgrywkach. Równie ważne są takie elementy jak pamięć RAM z odpowiednio szybkim taktowaniem oraz płyta główna.

Podzespoły komputera – procesor

Procesor to niewątpliwie jeden z najważniejszych podzespołów w każdym komputerze, dlatego od jego wyboru zazwyczaj zaczyna się kompletowanie elementów do składania komputera. To właśnie do procesora dopasowuje się każdy kolejny komponent komputera, dlatego wybór odpowiedniego CPU jest niezwykle ważny dla całego procesu. Najczęściej wybierane modele procesorów to te pochodzące od Intel oraz AMD. Takie procesory zazwyczaj mają odblokowane mnożniki, co jest niezwykle ważne w komputerach gamingowych, ponieważ pozwala na zwiększenie częstotliwości taktowania zegarów rdzenia oraz zwiększenie mocy całego procesora. Procesory Intel z odblokowanym mnożnikiem oznaczone są literą K. W przypadku procesorów AMD oznaczenie to jest nieco bardziej skomplikowane. Aby dowiedzieć się, czy dana jednostka procesora umożliwia overclocking, należy prześledzić jej specyfikację w poszukiwaniu pola Odblokowany mnożnik.

Jakie komponenty do komputera? Karta graficzna i płyta główna

Płyta główna to ważny komponent w całym komputerze, dlatego jej wybór powinien być dobrze przemyślany. Najważniejszą kwestią przy wyborze płyty głównej powinna być jej kompatybilność z procesorem. Wybierając ten element, należy dobrać model pasujący do posiadanego procesora, ponieważ płyta główna pasująca do procesora AMD nie pasuje do procesora Intel. Wybór odpowiedniej płyty głównej ułatwia jej rozbudowana specyfikacja, z której z łatwością można dowiedzieć się o kompatybilności z różnymi modelami procesorów. Idealne dopasowanie karty graficznej to także niezwykle ważny element składania komputera. Odpowiednio dobrana karta graficzna gwarantuje komfortowe korzystanie z komputera, płynną grę oraz satysfakcjonującą liczbę klatek na sekundę. Dobra karta graficzna jest szczególnie ważna dla graczy, którzy wybierają najnowsze tytuły gier wymagające doskonałej grafiki. Wybierając kartę graficzną, należy dopasować ją do procesora pod względem generacji oraz serii. Dobrą informacją dla wszystkich osób składających komputer jest fakt, że karty graficzne AMD z powodzeniem można zestawiać z procesorami Intel bez obaw o powstanie konfliktu. 

Dobieranie pamięci RAM oraz dysku twardego

Pamięć operacyjna, szerzej znana jako pamięć RAM, to także niezwykle ważny element, któremu należy poświęcić sporo uwagi podczas składania komputera. Odpowiednia ilość pamięci RAM ułatwi korzystanie z komputera, wpłynie na płynność jego działania oraz na obsługę wielu aplikacji i programów. Informacji o kompatybilności pamięci RAM należy szukać na kartach produktowych. Dopasowanie dysku twardego należy rozpocząć od określenia niezbędnej pojemności. Nośniki pamięci różnią się między sobą pojemnością oraz związaną z tym ceną. Dyski twarde mogą się różnić także szybkością zapisu i odczytu danych, interfejsem oraz protokołem. Przed kupnem dysku twardego należy sprawdzić, czy wybrana płyta główna jest kompatybilna z takim modelem i umożliwia jego umieszczenie w składanym komputerze.

Jak dobrać obudowę do komputera?

Składając komputer, nie wolno zapominać o odpowiedniej dla niego obudowie. Wielkość obudowy należy dobrać do rozmiaru poszczególnych komponentów komputera, ponieważ wiele z nich osiąga dość spory rozmiar. Przed wyborem rozmiaru obudowy, warto przemyśleć także późniejsze ewentualne zmiany, takie jak wstawienie dodatkowego chłodzenia procesora. Obudowa do komputera powinna mieć także możliwość pomieszczenia wszystkich niezbędnych wentylatorów. Wybór wyglądu obudowy to decyzja zależna wyłącznie od upodobań właściciela komputera, ponieważ na rynku znaleźć można obudowy w różnym stylu: całkowicie zabudowane, przeszklone, podświetlane lub o nieregularnym kształcie.

Jak wybrać części do komputera? System operacyjny i dodatkowe chłodzenie procesora

Wybierając system operacyjny do komputera składanego samodzielnie, należy szczególną uwagę zwrócić na jego nazwę. W nazwie najważniejszy jest dopisek znajdujący się na końcu — może to być skrót DVD lub USB. System na płycie wymaga umieszczenia w komputerze napędu optycznego, dlatego obecnie najpopularniejszym wyborem są systemy operacyjne pozwalające na instalację poprzez USB. Innym ważnym elementem, o którym nie należy zapominać podczas składania komputera, jest dodatkowe chłodzenie dla procesora. Jest to szczególnie ważne w komputerach przystosowanych do gier, ponieważ przegrzany procesor może znacznie gorzej działać. Obecnie najpopularniejsze systemy chłodzenia procesora to:
  • chłodzenie wodne,
  • chłodzenie powietrzne.
Wybierając jedną z tych możliwości, należy sprawdzić kompatybilność chłodzenia z posiadaną płytą główną. Decydując się na dodatkowy system chłodzenia, warto uwzględnić to podczas wyboru rozmiaru obudowy komputera.
Zdjęcie: NomadSoul1/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo