Data publikacji:

Gry wojenne: najlepsze propozycje

Produkcje o tematyce wojennej mogą mieć różne oblicza. Jedni twórcy decydują się na stworzenie strategii czasu rzeczywistego, zaś inni wolą widowiskowe trzecioosobowe strzelanki. Tego typu gry czasami nawiązują do historycznych wydarzeń, a innym razem opowiadają o fikcyjnym konflikcie. W tym zestawieniu przedstawię wam kilka ciekawych gier wojennych na PC i konsole.
gry wojenne

Gry wojenne, które warto sprawdzić

Call of Duty: Modern Warfare II

W zestawieniu polecanych gier wojennych nie mogło zabraknąć pierwszoosobowej serii strzelanek (sprawdź strzelanki na PS5) Call of Duty. W drugiej odsłonie Modern Warfare mamy do czynienia z fikcyjnym konfliktem o międzynarodowym zasięgu. W grze przejmujemy kontrolę nad kilkoma wyspecjalizowanymi komandosami ze specjalnej grupy Task Force 141, którzy działają na terenie Europy, obu Ameryk oraz na Bliskim Wschodzie. Oprócz tego produkcja oferuje bardzo rozbudowany tryb wieloosobowy, gdzie gracze mogą brać udział w wojnach na mniejszą lub większą skalę, w zależności od tego, na jaki rodzaj rozgrywki się zdecydują.

Sniper Elite 5

Dzieło studia Rebellion to bardzo ciekawa mieszanka gry akcji ze skradanką, gdzie bardziej opłacalne jest ciche eliminowanie oponentów (zwłaszcza przy użyciu karabinu wyborowego), niż bezpośrednia wymiana ognia. W Sniper Elite 5 główny bohater trafia do okupowanej Francji, gdzie musi powstrzymać siły niemieckie przymierzające się do realizacji tajemniczej Operacji Kraken. Produkcja osadzona jest w realiach II wojny światowej, lecz opowiada w pełni fikcyjną historię.

This War of Mine

Jeżeli mówimy o grach wojennych, to zazwyczaj mamy na myśli produkcje, w których sięgamy po broń i eliminujemy oponentów. This War of Mine podchodzi do tematu w zupełnie inny sposób, ponieważ stawia użytkowników zabawy w roli ofiary. W tej wyjątkowej produkcji polskiego studia 11 bit wcielamy się w bezbronnych cywilów, próbujących jak najdłużej przetrwać w okupowanym kraju. Gra została doceniona również przez polskie Ministerstwo Edukacji i Nauki, które zaklasyfikowało This War of Mine jako jedną z nieobowiązkowych lektur szkolnych.

Total War: Three Kingdoms

Tym razem mamy do czynienia z bardzo zaawansowaną grą strategiczną o wojennym zacięciu. W Total War: Three Kingdoms nie tylko musimy rozbudowywać nasze królestwo i wyruszać na podboje nowych terytoriów, ale także możemy rozgrywać bitwy na wielką skalę przy użyciu armii składających się z setek jednostek. Jak nazwa wskazuje, w grze studia Creative Assembly przenosimy się do starożytnych Chin, do tzw. Epoki Trzech Królestw, które zawzięcie rywalizowały o kontrolę nad krajem.

Hell Let Loose

Jeżeli lubicie strzelanki z widokiem z oczu bohatera i wolicie produkcje nastawione na rozgrywki wieloosobowe, to Hell Let Loose będzie idealną dla was grą. Przygotujcie się jednak na to, że studio Black Matter nie miało litości dla użytkowników, dlatego jest to dosyć realistyczny tytuł, gdzie wystarczy jedna zbłąkana kula, żeby powalić gracza na ziemię. Akcja Hell Let Loose rozgrywa się podczas II wojny światowej i pozwala wziąć udział w kilku istotnych bitwach z tamtego okresu na terenie Francji lub Rosji.

Mount & Blade II: Bannerlord

Druga odsłona Mount & Blade to fantastyczna gra wojenna, która daje graczom ogromną swobodę działania. Na początku rozgrywki gracze muszą stworzyć swojego wojownika (łącznie z ustaleniem jego przeszłości), a następnie tylko od nich zależy, w jakim kierunku rozwiną swoją historię. Bannerlord rozgrywa się w uniwersum inspirowanym średniowieczem, co oczywiście oznacza, że w trakcie zabawy możemy werbować żołnierzy do swojej armii, prowadząc podboje na wielką skalę oraz brać udział w zażartych bitwach na śmierć i życie. W produkcji przejmujemy bezpośrednio kontrolę nad bohaterem, dzięki czemu walki są jeszcze bardziej emocjonujące.

Twierdza: Władcy wojny

Dzieło studia Firefly to klasyczna strategia czasu rzeczywistego, w której najpierw musimy zebrać surowce, następnie rozbudowujemy swoją bazę, a dopiero potem możemy przystępować do ataków na twierdze i posterunki kontrolowane przez wrogie armie. W tej odsłonie Twierdzy twórcy postanowili zabrać nas na Daleki Wschód, opowiadając przy okazji o historycznych wydarzeniach, jakie miały miejsce na przestrzeni III wieku przed naszą erą, a XVI wiekiem naszej ery.

Terminator: Resistance – Annihilation Line

Gry wojenne na PC i konsole nie tylko mogą opowiadać o fikcyjnych konfliktach, ale także nic nie stoi na przeszkodzie, żeby osadzone były w uniwersum science-fiction. W Terminator: Resistance przejmujemy kontrolę nad Jacobem Riversem, należącym do ludzkiego ruchu oporu. Wspólnie z innymi żołnierzami, gracze muszą prowadzić akcje dywersyjne przeciwko zaawansowanym technologicznie maszynom, które przejęły kontrolę nad Stanami Zjednoczonymi.

Age of Empires IV

Kolejna gra strategiczna w tym zestawieniu, która kręci się wokół tematyki wojennej. W Age of Empires IV dostępna jest bardzo rozbudowana kampania fabularna opowiadająca o prawdziwych wydarzeniach z okresu średniowiecza. W grze studia Relic Entertainment nie tylko możemy wziąć udział w historycznych starciach, ale na dodatek mamy możliwość poznania wielu prawdziwych przywódców i innych cenionych postaci.

My Memory of Us

Na koniec zostawiłem niezwykle intrygującą grę wojenną stworzoną przez polskie studio Juggler Games. My Memory of Us to dwuwymiarowa platformówka, która opowiada o okupacji fikcyjnego miasta przez Złego Króla i jego roboty. Poszczególne wydarzenia oraz postacie nawiązują jednak bezpośrednio do niemieckiego ataku na Polskę podczas II wojny światowej oraz tworzonych przez nazistów żydowskich gett. W grze przejmujemy kontrolę nad dwójką dzieci, zmuszonych do walki o przeżycie.
Zdjęcie: materiały prasowe Rebellion
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.