Data publikacji:

Gry podobne do Heroes of Might & Magic III

Trzecia odsłona Heroes of Might & Magic to kultowa produkcja, która trafiła do sprzedaży w 1999 roku, ale jej popularność zdaje się nie przemijać. Jeśli natomiast spędziliście już przy tym tytule setki godzin i szukacie jakiejś ciekawej odmiany, to w tym zestawieniu przedstawię wam kilka gier, które mogą spodobać się fanom HoMM III.
gry podobne do homm3

Heroes of Might & Magic III – co to?

Marka Heroes of Might & Magic narodziła się w 1995 roku i bardzo szybko zyskała uznanie wśród graczy na całym świecie. W Polsce co prawda można było zagrać w pierwszą oraz drugą część, jednakże prawdziwy szał na punkcie tego cyklu pojawił się dopiero przy okazji premiery „trójki”, która przez fanów do dzisiaj uznawana jest na najlepszą odsłonę. Zespół New World Computing znacząco rozwinął rozgrywkę względem poprzedniczek, poprawił oprawę wizualną oraz przygotował jeszcze więcej zróżnicowanych miast do wyboru, z unikatowymi budowlami i jednostkami.
Rozgrywka w Heroes of Might & Magic III dzieliła się na trzy etapy – w pierwszym rozwijaliśmy swoje królestwo, w drugim eksplorowaliśmy duży otwarty świat, natomiast w trzecim prowadziliśmy starcia z przeciwnikami w trybie turowym. Gracze mieli pod kontrolą potężne armie, lecz ze względu na ograniczenia technologiczne ich prezentacja ograniczana była wyłącznie do pojedynczych jednostek oznaczonych odpowiednią liczbą, która pełniła także funkcję żywotności danej postaci lub stwora. To wszystko plus ciekawa oprawa graficzna i świetna warstwa dźwiękowa sprawiło, że HoMM III stał się tytułem kultowym.

Gry podobne do HoMM III

Songs of Conquest

Wszyscy miłośnicy Heroes of Might & Magic III zdecydowanie powinni zainteresować się dziełem niezależnego studia Lavapotion, ponieważ w tym przypadku mamy do czynienia z duchowym spadkobiercą dorobku New World Computing. Produkcja praktycznie w stu procentach wygląda jak klasyczny HoMM III, oferując system walki oparty na tych samych zasadach – tutaj również pojedynki rozgrywają się na stosunkowo niewielkich arenach podzielonych na heksagonalne polach. W Songs of Conquest także przemierzamy rozległe mapy w poszukiwaniu surowców, a w międzyczasie dbamy o rozbudowę swojego królestwa. Produkcja może pochwalić się bardzo ładną, szczegółową grafiką, utrzymaną w stylistyce pixel artu. Dużą zaletą Songs of Conquest jest wsparcie dla polskiej wersji językowej!

Disciples: Liberation

Disciples to marka równie stara, co Heroes of Might & Magic – zadebiutowała w 1999 roku i stanowiła swego rodzaju odpowiedź na produkcje studia New World Computing. Trzecia odsłona zadebiutowała w 2009 roku, lecz niestety nie została zbyt dobrze przyjęta, przez co seria zniknęła na wiele lat. Powróciła dopiero w 2021 roku za sprawą ekipy Frima Studio, która postanowiła nieco zmodyfikować lekko skostniałe zasady rozgrywki z oryginału. Disciples: Liberation pod wieloma względami o wiele bliżej jest do RPG-a niż strategii, ale akurat ta zmiana wpłynęła bardzo pozytywnie na gameplay. Gracze co prawda więcej czasu poświęcają na rozwój jednej postaci, natomiast walki w dalszym ciągu rozgrywane są na niewielkich, heksagonalnych arenach, niczym w HoMM III.

Age of Wonders 4

Miło wspominacie czas spędzony przy Heroes of Might & Magic III, ale obecnie nie jesteście w stanie powrócić do tego tytułu ze względu na przestarzałą oprawę wizualną i interfejs? W takim razie koniecznie zainteresujcie się Age of Wonders 4, które nie tylko oferuje bardzo ładną grafikę (produkcja zadebiutowała w 2023 roku), ale także gameplay zbliżony do tego, co mogliśmy zobaczyć w dziele New World Computing. Rozgrywka w grze Triumph Studios jest jednak jeszcze bardziej rozbudowana, ponieważ czerpie garściami ze strategii określanych mianem 4X, gdzie do eksploracji świata, pozyskiwania zasobów oraz turowej walki dochodzi jeszcze m.in. konieczność prowadzenia rozmów dyplomatycznych z innymi nacjami.

Endless Legend

Endless Legend może nie jest najnowszym tytułem w tym zestawieniu, ale ma to swoje zalety. Produkcję odpalicie nawet na starszych laptopach ze względu na bardzo niskie wymagania sprzętowe, a poza tym twórcy od 2014 roku zdążyli wydać kilka rozszerzeń, które już i tak dużą grę zamieniły w prawdziwego molocha. W dodatku dzieło studia Amplitude dostępne jest w polskiej wersji językowej, co bywa niezwykle istotne w tak bardzo złożonych produkcjach. Jeśli więc szukacie gry, przy której spędzicie setki godzin, to Endless Legend powinno spełnić wasze oczekiwania.

King’s Bounty II

W zestawieniu gier podobnych do Heroes of Might & Magic nie mogło oczywiście zabraknąć marki King’s Bounty, będącej prekursorem dla kultowego cyklu HoMM wykreowanego przez New World Computing. Co więcej, za obie serie odpowiada ten sam deweloper! Niestety twórcy dawno temu porzucili swoje dzieło, a to ostatecznie trafiło w ręce Fulqrum Games, które w 2021 roku postanowiło reaktywować cykl. King’s Bounty II zostało bardzo mocno unowocześnione, choć w dalszym ciągu nie zatraciło ducha oryginału. W tym przypadku gracze nie zarządzają wielkim królestwem, tylko przejmują kontrolę nad dzielnym rycerzem, którego poczynania śledzimy z perspektywy trzeciej osoby, niczym w grach RPG pokroju Wiedźmin 3: Dziki Gon. Kiedy jednak dochodzi do starć, wtedy kamera przeskakuje na rzut izometryczny, a my musimy zarządzać naszą armią w trybie turowym, poruszając się po heksagonalnej arenie.

SpellForce: Conquest of Eo

Marka SpellForce od początku swojego istnienia stanowiła ciekawą mieszankę RPG-ów z grami strategicznymi. Dotychczas twórcy oferowali jednak rozgrywkę zbliżoną bardziej charakterem do RTS-ów, gdzie w czasie rzeczywistym zarządzaliśmy swoimi jednostkami. Wraz z premierą SpellForce: Conquest of Eo doszło do bardzo istotnej zmiany – seria wskoczyła na zupełnie inne tory i stała się kolejnym tytułem, który można porównać do Heroes of Might & Magic III. Aczkolwiek należy pamiętać, że dzieło studia Owned by Gravity posiada także szereg mechanik wyciągniętych ze strategii 4X, więc rozgrywka jest jeszcze bardziej rozbudowana niż w produkcjach New World Computing.

Age of Wonders: Planetfall

Wszystkie dotychczasowe produkcje z tego zestawienia zabierają nas do światów fantasy, pełnych magii, smoków i innych charakterystycznych dla tego settingu elementów. Age of Wonders: Planetfall pod wieloma względami przypomina kultowe Heroes of Might & Magic III, lecz tutaj mamy do czynienia z rasowym science fiction, gdzie ciskanie kulami ognia przez czarodziejów zostało zastąpione karabinami plazmowymi i zaawansowaną technologią. Jeśli więc szukacie jakiejś ciekawej odskoczni od fantasy, to zdecydowanie powinniście dać szansę produkcji studia Triumph.

Total War: Warhammer III

Zdaję sobie sprawę, że Total War: Warhammer III tylko połowicznie jest podobne do Heroes of Might & Magic III, jednakże uważam, że gra powinna znaleźć się w tym zestawieniu jako alternatywa dla osób, które nie lubią turowego systemu walki. Starcia w grze Creative Assembly rozgrywają się w czasie rzeczywistym i zostały zrealizowane na potężną skalę, z jednoczesnym wykorzystaniem kilkuset jednostek. Kiedy jednak nie toczymy bojów, produkcja skupia się na tych samych elementach co HoMM III, czyli odkrywaniu nowych terenów na otwartej mapie oraz rozbudowywaniu własnego królestwa.
Zdjęcie: Materiały prasowe New World Computing
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.