Data publikacji:

Diabelsko dobre gry podobne do Diablo

Czekacie na premierę czwartej odsłony Diablo, a wszystkie poprzednie macie już zaliczone? Nie ma co załamywać rąk, ponieważ na przestrzeni lat do sprzedaży trafiło kilka świetnych tytułów, które stylem rozgrywki nawiązują do dzieła Blizzarda. Już nie musicie zastanawiać się, jakie gry są podobne do Diablo. Odpowiedź znajdziecie w tym tekście.

gry podobne do diablo

Seria Diablo – o co w niej chodzi?

Diablo to popularna seria gier osadzonych w klimatach dark fantasy. Każda z dotychczasowych części oferowała kamerę ustawioną w rzucie izometrycznym oraz brutalną rozgrywkę, podczas której gracze walczą z najróżniejszymi piekielnymi pomiotami. 

Cykl Diablo reprezentuje odłam gatunku RPG, jakim jest hack & slash. Określenie wzięło się stąd, że gameplay bazuje w dużej mierze na walce z przeciwnikami, spychając fabułę oraz interakcje z bohaterami niezależnymi na dalszy plan.

Przeczytaj również: The Last of Us 2. Recenzja i poradnik

Cechą charakterystyczną wszystkich części serii jest dostęp do różnorodnych postaci reprezentujących kilka klas wojowników, takich jak Barbarzyńca, Krzyżowiec, Łowczyni Demonów czy Nekromanta. Każdy z protagonistów posiada unikatowe ataki oraz umiejętności specjalne.

Lista gier (i dodatków) z serii Diablo:

  • Diablo (1996)
  • Diablo: Hellfire (1997)
  • Diablo II (2000)
  • Diablo II: Lord of Destruction (2001)
  • Diablo III (2012)
  • Diablo III: Reaper of Souls (2014)
  • Diablo III: Rise of the Necromancer (2017)
  • Diablo Immortal (2020)
  • Diablo IV (data nieznana)

Najlepsze gry podobne do Diablo

Do zestawienia trafiły produkcje reprezentujące gatunek izometrycznych hack & slashy, które odpowiadają moim preferencjom a średnia ich ocen w serwisie Metacritic jest stosunkowo wysoka.

Path of Exile

Dzieło studia Grinding Gear Games można właściwie określić darmowym klonem Diablo. Produkcja nawiązuje mroczną stylistyką do drugiej odsłony cyklu Blizzarda, dzięki czemu zyskała przychylność graczy. Ponadto tytuł oferuje rozbudowany gameplay oraz ogromne drzewko rozwoju bohaterów.

Titan Quest: Anniversary Edition

W 2016 roku do sprzedaży trafiła odświeżona wersja świetnego hack & slasha, jakim bez wątpienia jest Titan Quest. Produkcja Iron Lore Entertainment przenosi graczy do czasów starożytnych bazując w dużej mierze na wątkach wyciągniętych z mitologii greckiej. Anniversary Edition oprócz podstawki zawiera również dodatek Immortal Throne.

Torchlight II

Druga odsłona Torchlight to stosunkowo niewielka produkcja niezależnego studia Runic Games. Twórcom nie przeszkadzał jednak niewielki budżet do stworzenia wciągającego tytułu, który z pewnością przypadnie do gustu fanom cyklu Diablo. Duża zaletą produkcji jest możliwość gry w kooperacji.

Grim Dawn

Za grę Grim Dawn odpowiada ekipa Crate Entertainment. W jej skład wchodzą byli pracownicy studia Iron Lore Entertainment, co samo w sobie jest bardzo dobrą rekomendacją. Produkcja twórców Titan Quest  traktuje o ogarniętym wojną świecie Cairn. Tytuł utrzymany został w ponurej atmosferze charakterystycznej dla horrorów.

Vikings: Wolves of Midgard

Kolejne dzieło w tym zestawieniu, które zostało oparte na mitologii. W tym przypadku chodzi jednak o mroźne legendy nordyckie. Pod względem rozgrywki Vikings: Wolves of Midgard nie odbiega w żadnym stopniu na tle konkurencji. To przede wszystkim rzetelnie zrealizowana gra z gatunku hack & slash.

Victor Vran

Jeśli szukacie gier jak Diablo osadzonych w mrocznym uniwersum dark fantasy, to produkcja studia Haemimont Games powinna spełnić wasze oczekiwania. Głównym bohaterem jest tytułowy Victor Vran specjalizujący się w polowaniu na wszelkiej maści potwory.

The Incredible Adventures of Van Helsing III

Dzieło studia NeocoreGames to nie lada gratka dla wielbicieli klimatów steampunkowych. The Incredible Adventures of Van Helsing III wyróżnia się od pozostałych gier z mojej listy tym, że w ciekawy sposób łączy mechaniki hack & slashy z grami typu Tower Defense.

Sacred 2: Fallen Angel

Druga odsłona Sacred to już lekko leciwy tytuł (premiera odbyła się w 2008 roku), o którym jednak nie można zapominać w kontekście gier podobnych do Diablo. Produkcja zespołu Ascaron Software oferuje ogromny świat, a odkrycie jego wszystkich sekretów może zająć nawet kilkadziesiąt godzin.

Autor: Łukasz Morawski