Data modyfikacji:

Najlepsze gry historyczne: na PC, PS4 i Xbox One

Lekcje historii w szkole, delikatnie mówiąc, nie należą do najciekawszych. Przytłaczanie uczniów datami i samymi suchymi faktami raczej nie sprzyja popularyzacji tego przedmiotu. Na szczęście są gry wideo, które w ciekawy sposób opowiadają o dawnych wydarzeniach. Nawet jeśli delikatnie załamują rzeczywistość, to są przyczynkiem do dalszej dyskusji. W tym zestawieniu przyjrzymy się najciekawszym grom historycznym.
gry historyczne
Gry polegają przede wszystkim na interakcji, dlatego wydarzenia w nich przedstawione zazwyczaj pozwalają kreować własną wersję historii bazującą na prawdziwych wydarzeniach. Wiedzę zaczerpniętą z niżej wymienionych tytułów należy więc odbierać poprzez odpowiednie filtry, a najlepiej weryfikować w książkach naukowych poświęconych danej tematyce.

Najlepsze gry osadzone w historycznych realiach:

  1. Kingdom Come: Deliverance
  2. Seria Europa Universalis
  3. Seria Total War
  4. Seria Assassin’s Creed
  5. Ancestors Legacy
  6. Seria Company of Heroes
  7. Seria Cywilizacja
  8. Ancestors: Humankind Odyssey
  9. Valiant Hearts: The Great War
  10. Expedicion: Viking

Gry historyczne, w które warto zagrać

Dzieło studia Warhorse miało trudne początki, ale na szczęście czeski zespół w miarę sprawnie poradził sobie z naprawieniem swojego tytułu. Obecnie jest to jedna z lepszych gier RPG opowiadających o realiach średniowiecznych. Produkcja osadzona została  XV wieku w okresie wojen husyckich, które mocno wstrząsnęły Europą Środkową. W Kingdom Come: Deliverance główna rola przypadła niejakiemu Henrykowi. Syn kowala wplątuje się w wielką polityczną intrygę pełną historycznych bitew i znanych z kart historii postaci.
Studio Paradox Development od zawsze słynęło z ogromnej fascynacji historią starożytną, średniowieczną i nowożytną. Ostatnio do sprzedaży trafiło ciekawe Imperator: Rome, a miłośnicy drugowojennych klimatów przez lata byli rozpieszczani cyklem Hearts of Iron. Jednakże to właśnie Europa Universalis stała się znakiem rozpoznawczym tego studia. Dotychczas powstały cztery duże odsłony, w których gracze mogli kreować własną wizję świata. W „czwórce” dostępnych jest aż dwieście pięćdziesiąt grywalnych nacji oraz około cztery tysiące autentycznych przywódców krajów i innych istotnych dla historii osób.
Zespół Creative Assembly pierwszą odsłonę cyklu Total War wypuścił w 2000 roku. Od tamtej pory do sprzedaży trafiło kilka kolejnych odsłon, które skupiały się na innych realiach historycznych, z akcją osadzoną na wszystkich kontynentach. Gracze zafascynowani historią mogą więc wybierać w czasach rozkwitu Imperium Rzymskiego, schyłku dynastii Han czy epoki napoleońskiej. Każda z części pozwala na rozbudowę własnego państwa i dyplomację z sąsiadami. Wszyscy jednak wiemy, że najważniejszym elementem serii od zawsze były wielkie bitwy składające się z setek jednostek.
Marka Ubistoftu jest jedną z tych serii, która historię traktuje jako punkt wyjściowy do opowiedzenia własnej historii. Choć w cyklu od zawsze występowały elementy charakterystyczne dla gatunku fantasy, to jednak każda z części mocno trzymała się realiów historycznych. Na szczególną uwagę zasługują projekty lokacji, które niemalże idealnie odwzorowują prawdziwe obiekty. Do tego stopnia, że praca Ubisoftu nad Assassin’s Creed: Unity może przyczynić się do odbudowy spalonej części katedry Notre Dame.
Destructive Creations to gliwicki producent gier, który postanowił przybliżyć graczom z całego świata skrawek historii Polski. Ancestors Legacy umożliwia wcielenie się w Mieszka I i Bolesława Chrobrego podczas historycznych bitew, w jakich brali udział (np. pod Cedynią). Produkcja, oprócz kampanii Słowian, pozwala również przejąć kontrolę nad armiami Anglosasów, Wikingami oraz Germanami.
Company of Heroes to zdecydowanie jedna z lepszych serii gier strategicznych traktujących o II Wojnie Światowej. Druga odsłona przedstawiła wydarzenia, jakie miały miejsce podczas operacji „Barbarossa”. Studio Relic Entertainment spotkało się jednak z krytyką ze strony Rosjan, którzy byli oburzeni sposobem przedstawienia Armii Czerwonej w Company of Heroes 2. Która strona miała rację? To już warto sprawdzić samemu posiłkując się książkami historycznymi.

Przeczytaj także: Kiedyś to były czasy. Recenzja gry Dawn of Man
Zdecydowanie najbardziej popularna marka traktująca o dziejach ludzkości. W każdej z części serii gracze decydują o tym, w jakim kierunku rozwinie się cywilizacja. W produkcjach występują prawdziwi przywódcy oraz najbardziej charakterystyczne dla danego kraju postacie. Będziecie postępować zgodnie z historią czy ułożycie własny bieg wydarzeń? Cywilizacja w przystępny sposób odpowiada na pytanie: co by było, gdyby…
Dzieło twórców Assassin’s Creed cofa nas do dawnych czasów, kiedy na świecie nie było jeszcze żadnego przedstawiciela homo sapiens. W Ancestors: Humankind Odyssey wcielamy się w przedstawicieli stada hominidów i musimy im pomóc w wędrówce ku człowieczeństwu. Tylko od graczy zależy, w jakim kierunku rozwinie się ewolucja tego gatunku.
Valiant Hearts to jedna z niewielu pozycji na rynku gier traktująca o I Wojnie Światowej. Ubisoft w ciekawy sposób przedstawił najważniejsze wydarzenia tego brutalnego i bezsensownego konfliktu. W The Great War wcielamy się w fikcyjnych bohaterów, ale bierzemy udział w historycznych wydarzeniach.
Wojaże skandynawskich wojowników od jakiegoś czasu na dobre zadomowiły się w popkulturze. Coraz więcej filmów i seriali opowiada o ich wielkich podbojach, rabunkach czy życiu w nadmorskich osadach. Twórcy gier również ochoczo podłapali tę tematykę. W przeciwieństwie do ostatniej odsłony God of War, Expedition: Viking nie bazuje na mitologii nordyckiej, lecz losach wikingów z drugiej połowy VIII wieku.
Autor: Łukasz Morawski