Data publikacji:

Jak działają gogle VR do smartfona i jakie wybrać? 

Tłumaczymy, jak działają gogle VR do telefonu, podpowiadamy, czy warto w nie zainwestować oraz jaki model wybrać, by móc bez problemów przenieść się do wirtualnej rzeczywistości.
gogle vr do smartfona
Posiadacze smartfonów nie do końca zdają sobie z tego sprawę, że większość z nich może, korzystając z prostego i względnie taniego gadżetu, doświadczyć wirtualnej rzeczywistość oraz obejrzeć trójwymiarowe filmy. Doświadczenie to nie będzie oczywiście tak atrakcyjne i wciągające, jak to, które zapewniają np. popularne salony VR lub niezwykle drogie komputerowe gogle VR, ale pozowali nam na chwilę przenieść się do innego świata lub odbyć dalekie podróże bez wychodzenia z domu. Czego potrzeba więc, by zacząć przygodę z goglami VR do telefonu?

Rozwój technologii wirtualnej rzeczywistości a gogle VR do smartfona

Wirtualna rzeczywistość była przez długi czas marzeniem futurystów i psiarzy science fiction. Pierwsze prototypowe i niezwykle prymitywne urządzenia, które pozwalały zanurzyć się w komputerowo generowanych światach, pojawiły się już w latach 60. XX wieku. Technologia rozwijała się powoli wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej komputerów oraz ich możliwości graficznych. Pod koniec lat 80. i na początku 90. branża IT podjęła pierwszą próbę wprowadzenia na rynek komercyjnych okularów VR, ale ze względu na wiele niedostatków oraz problemów technicznych, próba ta zakończył się porażką. 


Przeczytaj także: Najlepsze gry PlayStation VR


Dopiero na początku drugiej dekady lat 2000. marzenie o VR stało się rzeczywistością, co umożliwił znaczący rozwój technologii graficznych oraz rosnące zainteresowanie wśród konsumentów. W sklepach znajdziemy obecnie wiele modeli gogli VR działających wespół z konsolami lub potężnymi komputerami, które dodatkowo wyposażone są w szereg sensorów oraz specjalne kontrolery ruchu. 
Wraz z nimi do sprzedaży trafiło jednak wiele tanich modeli gogli przeznaczonych dla użytkowników smartfonów. To właśnie w nich branża upatrywała głównych odbiorców wirtualnej rzeczywistości. Łatwo dostępne i atrakcyjne cenowo okulary do telefonów miały ich przekonać do kupna droższych zestawów VR.

Wbrew nadziejom producentów, wirtualna rzeczywistości na smartfonach pozostaje jednak niszą. Nie znaczy to jednak, że decydując się na zakup odpowiedniego sprzętu, zabraknie nam rozrywki. Do pobrania czekają na nas bowiem tysiące gier i aplikacji, a także trójwymiarowe oraz panoramiczne filmy i zdjęcia, w tym te przygotowane na potrzeby aplikacji Google Maps oraz Google Earth.

Jak działają gogle VR do smartfona?

W przeciwieństwie do klasycznych okularów VR, gogle do telefonów są w większości pozbawione jakichkolwiek elementów elektronicznych, stąd też ich niezwykle atrakcyjna cena. Najbardziej podstawowe modele posiadają jedynie dwie soczewki oraz wyprofilowany kształt wraz z paskiem, ułatwiający utrzymanie konstrukcji na głowie użytkownika.

Aby przenieść się do wirtualnego świata, wsuwamy horyzontalnie do gogli smartfon, uruchamiając równocześnie wybraną aplikację lub film. Urządzenie wyświetli obraz na podzielonym na dwie części ekranie, przeznaczonym dla prawego i lewego oka, osiągając przy tym efekt stereoskopowego 3D, który znamy chociażby z sal kinowych.

Dzięki wbudowanym w telefon żyroskopom i akcelerometrom sterujemy z kolei grą lub aplikacją, korzystając przy tym z wykonywanych przez nas ruchów głowy. Dzięki temu nie musimy wyjmować telefonu z obudowy.

Ponieważ telefon jest jednostką centralną gogli, jakość naszego doświadczenia z wirtualną rzeczywistością będzie zależał wprost od jego podzespołów, a więc procesora, pamięci RAM oraz układu graficznego. Równie istotna jest tutaj także maksymalna rozdzielczość oraz prędkość odświeżana jego ekranu.

Jakie gogle do smartfona wybrać?

Ponieważ w ostatnim czasie producenci sprzętu zniechęcili się do mobilnego VR, w sklepach znajdziemy głównie najtańsze modele okularów, w cenach zaczynających się już od kilkunastu, a kończący na około 200 złotych. Są one zazwyczaj pozbawione bardziej zaawansowanych opcji regulacyjnych. Co ciekawe, najtańsze wersje możemy wykonać sami, ponieważ zbudowane są z kartonu, do którego przytwierdzamy plastikowe soczewki. Konstrukcja taka jest o dziwo całkiem solidna i spełnia swoje zadanie, chociaż nie jest zbyt wygodna.

Zwróćmy też koniecznie na wielkość obsługiwanych smartfonów, może bowiem się okazać, że nasz telefon nie zmieści się do wnętrza gogli lub nie będzie można go poprawnie zabezpieczyć przed wypadaniem.

Przy wyborze konkretnego modelu okularów nie zapominajmy też o komforcie ich użytkowania. Warto, by były one wyposażone choć w najprostszy mechanizm regulacji soczewek. Rozstaw oczu u każdego człowiek jest nieco inny i jeżeli soczewki nie są do niego choć trochę dostosowane, możemy mieć problemy z poprawnym oglądaniem obrazu.

Pamiętajmy również, że jeżeli nosimy okulary korekcyjne, najprawdopodobniej nie skorzystamy z żadnego z modeli mobilnych gogli. Jeżeli uda nam się je wcisnąć na głowę z oprawkami, raczej zbyt długo nie wytrzymamy przy tak dużym nacisku na twarz i nos.
Jednymi wciąż wspieranymi i liczącymi się markowymi okularami do telefonów są urządzenia z serii Samsung Gear VR, których ceny, w zależności od wersji, zaczynają się w okolicach około 200-500 złotych. Pod względem wygody, opcji regulacyjnych i wygody użytkowania, przypominają standardowe gogle do komputera. Niestety ich minusem jest to, że współpracują one tylko z wybranymi modelami telefonów Samsung Galaxy.


Przeczytaj także:
  1. Jakie okulary VR do PC kupić?
  2. Okulary VR od Sony jeszcze lepsze
  3. TOP 10 najlepiej zapowiadających się gier na PlayStation VR


Autor: Michał Kułakowski