W przeciwieństwie do klasycznych okularów VR, gogle do telefonów są w większości pozbawione jakichkolwiek elementów elektronicznych, stąd też ich niezwykle atrakcyjna cena. Najbardziej podstawowe modele posiadają jedynie dwie soczewki oraz wyprofilowany kształt wraz z paskiem, ułatwiający utrzymanie konstrukcji na głowie użytkownika.
Aby przenieść się do wirtualnego świata, wsuwamy horyzontalnie do gogli smartfon, uruchamiając równocześnie wybraną aplikację lub film. Urządzenie wyświetli obraz na podzielonym na dwie części ekranie, przeznaczonym dla prawego i lewego oka, osiągając przy tym efekt stereoskopowego 3D, który znamy chociażby z sal kinowych.
Dzięki wbudowanym w telefon żyroskopom i akcelerometrom sterujemy z kolei grą lub aplikacją, korzystając przy tym z wykonywanych przez nas ruchów głowy. Dzięki temu nie musimy wyjmować telefonu z obudowy.
Ponieważ telefon jest jednostką centralną gogli, jakość naszego doświadczenia z wirtualną rzeczywistością będzie zależał wprost od jego podzespołów, a więc procesora, pamięci RAM oraz układu graficznego. Równie istotna jest tutaj także maksymalna rozdzielczość oraz prędkość odświeżana jego ekranu.
Jakie gogle do smartfona wybrać?
Ponieważ w ostatnim czasie producenci sprzętu zniechęcili się do mobilnego VR, w sklepach znajdziemy głównie najtańsze modele okularów, w cenach zaczynających się już od kilkunastu, a kończący na około 200 złotych. Są one zazwyczaj pozbawione bardziej zaawansowanych opcji regulacyjnych. Co ciekawe, najtańsze wersje możemy wykonać sami, ponieważ zbudowane są z kartonu, do którego przytwierdzamy plastikowe soczewki. Konstrukcja taka jest o dziwo całkiem solidna i spełnia swoje zadanie, chociaż nie jest zbyt wygodna.
Zwróćmy też koniecznie na wielkość obsługiwanych smartfonów, może bowiem się okazać, że nasz telefon nie zmieści się do wnętrza gogli lub nie będzie można go poprawnie zabezpieczyć przed wypadaniem.
Przy wyborze konkretnego modelu okularów nie zapominajmy też o komforcie ich użytkowania. Warto, by były one wyposażone choć w najprostszy mechanizm regulacji soczewek. Rozstaw oczu u każdego człowiek jest nieco inny i jeżeli soczewki nie są do niego choć trochę dostosowane, możemy mieć problemy z poprawnym oglądaniem obrazu.
Pamiętajmy również, że jeżeli nosimy okulary korekcyjne, najprawdopodobniej nie skorzystamy z żadnego z modeli mobilnych gogli. Jeżeli uda nam się je wcisnąć na głowę z oprawkami, raczej zbyt długo nie wytrzymamy przy tak dużym nacisku na twarz i nos.